یکشنبه 06 سپتامبر 09 | 13:37

در جنگ نرم، هنر و فرهنگ در خط مقدم

رهبر انقلاب اسلامی جنگ نرم را واقعیت امروز دانستند و با اشاره به تذکرات و سخنان بیست سال گذشته شان خاطرنشان کردند: وقتی انسان، تجهیز، صف آرایی، دهانهای با حقد و غضب گشوده شده و دندانهای با غیظ فشرده شده علیه انقلاب، امام خمینی و آرمانهای نظام اسلامی را می بیند وجود این جنگ نرم را باور می کند هرچند ممکن است عده ای اینها را نبینند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی

رهبر معظم انقلاب اسلامی

همزمان با سالروز ولادت کریم اهل البیت امام حسن مجتبی (ع) جمعی از شعرا، فرهیختگان و اهالی فرهنگ، هنر و ادب عصر دیروز در فضایی صمیمی با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار و گفتگو کردند.
پس از این گفتگوی صمیمانه حاضران نماز جماعت مغرب و عشا را به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه و روزه خود را همراه با ایشان افطار کردند.
در ادامه، تعدادی از شاعران جوان و پیشکسوت در حضور رهبر انقلاب اسلامی، سروده های خود را با مضامین حماسی، دینی، اخلاقی و اجتماعی قرائت کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این مراسم، با اشاره به ارتقاء سطح و رشد تحسین برانگیز شعر مجموعه شاعران انقلاب خاطرنشان کردند: لفظ، معنا، آهنگ، گزینش واژگان و گسترش تخیل، همه نشان دهنده رشد و بالندگی نهال شعر در کشور است.
ایشان شعر دوران انقلاب را یک حرکت مستمر، روبه جلو و دارای اوج ارزیابی و با اشاره به افزایش کیفی شعر شاعران پیشکسوت و رویشهای شگفت انگیز نسل جوان کشور افزودند: شعر انقلاب تاکنون آزمون موفقی را پشت سر گذاشته است ضمن آنکه حرکت بالنده شعر انقلاب باید به سمت اهداف و آرمانهای انقلاب استمرار یابد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه اهداف و آرمانهای انقلاب مجموعه ای از ستاره های درخشان است که جهت پرواز را مشخص می کند افزودند: شعر انقلاب باید در خدمت مفاهیم و آرمانهای رفیع انقلاب همچون عدالت، اخلاق، «استقلال حقیقی از جمله استقلال فرهنگی» و بازیابی هویت ایرانی و اسلامی قرار گیرد و ما در دوران دفاع مقدس دیدیم که ملت ایران می تواند به سمت آرمانهای خود پر بگشاید و پرواز کند.
ایشان حوادث اخیر قبل و بعد از انتخابات در کشور را مانند یک رزمایش، موجب آشکار شدن نقاط ضعف و قوت و در مجموع یک نعمت بزرگ دانستند و با تشریح وظیفه سنگین اهالی فرهنگ و هنر در این قضایا خاطرنشان کردند: یک انسان هنری و فرهنگی وظیفه سنگین و خطیر بازگویی حقیقت و «تبیین و تبلیغ» را برعهده دارد و باید برای درک حقیقت تلاش و مجاهدت کند چرا که در حوادث فتنه گون، شناخت عرصه و اطراف آن و تشخیص «مهاجم و مدافع» و «دوست و دشمن» دشوار است.
ایشان بصیرت را لازمه تشخیص و شناخت عرصه و میدان دانستند و افزودند: اهل فرهنگ و ادب گوشه ای از حرکت عظیم و مستمر انقلاب اسلامی هستند که باید آنچه را به عنوان حقیقت می فهمند با فصاحت و بلاغت، بیان کنند چرا که با شیوه سیاستمداران نمی توان در عالم فرهنگ حرکت کرد بلکه باید با تبیین و رساندن حقایق، گره گشایی کرد.
رهبر انقلاب اسلامی جنگ نرم را واقعیت امروز دانستند و با اشاره به تذکرات و سخنان بیست سال گذشته شان خاطرنشان کردند: وقتی انسان، تجهیز، صف آرایی، دهانهای با حقد و غضب گشوده شده و دندانهای با غیظ فشرده شده علیه انقلاب، امام خمینی و آرمانهای نظام اسلامی را می بیند وجود این جنگ نرم را باور می کند هرچند ممکن است عده ای اینها را نبینند.
ایشان افزودند: در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان این دیدار به شعرا توصیه کردند: آثار قدما و اساتید را بخوانید و انس بگیرید، در انجمن ها و جلسات نقادی، عیوب شعر را برطرف کنید و هیچگاه متوقف نشوید.

 1. مهدوی
  2 نوامبر 2010

  جنگ نرم(باورکنید)

  جنگ نرم قلدران را درجهان باورکنید
  این کمینِ ناکسان با صد کمان باور کنید

  چنگ ودندانِ نهانِ دشمنِ دیروزِ ما
  می فشارد درگلومان استخوان باورکنید

  درد دلهای «علی» را بَعدِ قرنی بشنوید
  می کند اسرارحق ایشان بیان باورکنید

  اَینَ عمّار، اَینَ عمّارِ ولیِّ این زمان
  یادگارو یادِ یارِ مهربان باورکنید

  با شما هستم خواص ویاورانِ انقلاب
  دشمنِ دانا زند زخمِ زبان باور کنید

  رؤیتِ ماهِ صیام وروزه خواری تابه کی
  سرزده ازمأذنه بانگِ اذان باورکنید

  این سکوتِ سردِ معنی دارِخود رابشکنید
  ازنگفتنها وگفتنهایِ آن باورکنید

  مصلحت اندیشیِ بی موردوخاکستری،
  می دهدصدها نشان ازبی نشان باورکنید

  با دوپهلو گفتن وپاشیدنِ گردوغبار
  تارگردد دیده ی پیروجوان باورکنید

  خطِّ مشیِ وحدتِ روحِ خدا، یادآورید
  رحمتِ حق گشته درایران روان،باورکنید

  «یانکی »ازهرسوبراتان کف زند اُف برشما
  درخفا بازی کند صدها پلان باورکنید
  ای سرانِ فتنه اکنون مشتِ دشمن واشده
  می رسد فریادمان تا آسمان باورکنید

  خوابهای توطئه،همچون، سقیفه، دیده اند
  غافلانِ با، فلانِ ابنِ فلان باورکنید

  ازخرشیطان فرود آئید ومولائی شوید
  چهره ی ابلیس دون باشدعیان باورکنید

  چشمِ فتنه کورخواهد شد اگربا رهبری
  پی نمائیم این شتر با ساربان، باور کنید

  شرمتان بادا،اگراین بار علی تنها شود
  می رود قرآن سَرِ نی هرزمان باورکنید

  گرنماید گوشه ی چشمی «ولی»،سرمی دهم
  می کنم جان را فدایش بی گمان باورکنید

  فاش گفتم حالیا این عقده های درگلو
  گربُرَندم سرهمین نامردمان باورکنید

  در تنورم افکنندَارناکسانِ خیره سر
  بند بندم می شود آتش فشان باورکنید

  http://nagoftanihayedel.blogfa.com

  استفاده باذکرصلوات ودرج منبع بلامانع است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.