دوشنبه 16 جولای 12 | 12:21

سجادپور: شما انتظار دارید بعد از ۳۳ سال درب سینما‌ها را ببندیم؟

دست کم ۳۳ سال است که سینما‌ها در ماه رمضان باز بوده‌اند و هیچ سالی این سوال مطرح نشده است. در حالی که فیلم‌ها قبلاً بسیار بد‌تر از الآن بوده‌اند و در این دو سال تعداد فیلم‌های ارزشی بسیار بالا رفته است. آیا شما انتظار دارید ما بخاطر ماه مبارک، بعد از ۳۳ سال درب سینما‌ها را ببندیم؟ یا تلویزیون بخاطر ماه مبارک، تمام کانال‌هایش برفک پخش کند؟ آیا تلویزیون در ماه رمضان تمام برنامه‌های تفریحی، ورزشی و طنز را تعطیل می‌کند؟


موضوع اکران شبانگاهی سینما‌ها در ماه مبارک رمضان، این روز‌ها به بحثی میان مسئولین فرهنگی تبدیل شده است. اگرچه نیروی انتظامی با این تصمیم غیر از شب‌های قدر موافقت نموده است، اما آثار و لوازم فرهنگی این کار کمتر مورد مداقه قرار گرفته. در این رابطه گفتگویی داشتیم با جناب آقای علیرضا سجاد‌پور مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی که اگرچه در موقعیت نامناسبی قرار داشت، ولی با حوصله به سوالات ما جواب داد. اگرچه این گفتگو به نتیجه واحدی نرسید، ولی صحبت‌های سجادپور اختلافاتی که در این زمینه وجود دارد را روشن کرد. متن این گفتگو را در زیر می‌خوانید:

 سلام علیکم. جناب آقای سجادپور، با توجه به اینکه فضای ماه مبارک رمضان فضایی معنوی می‌باشد، آیا اکران شبانگاهی فیلم‌های سینمایی در راستای روح حاکم بر این ماه است؟ این تصمیم به چه دلیل اخذ شده است؟ با توجه به اینکه خود وزیر ارشاد و آقای شمقدری نیز بر اینکه فیلم‌های ما آنچیزی که باید باشد نیست، تأکید کرده‌اند.

ببینید، دست کم ۳۳ سال است که سینما‌ها در ماه رمضان باز بوده‌اند و هیچ سالی این سوال مطرح نشده است. در حالی که فیلم‌ها قبلاً بسیار بد‌تر از الآن بوده‌اند و در این دو سال تعداد فیلم‌های ارزشی بسیار بالا رفته است. آیا شما انتظار دارید ما بخاطر ماه مبارک، بعد از ۳۳ سال درب سینما‌ها را ببندیم؟ یا تلویزیون بخاطر ماه مبارک، تمام کانال‌هایش برفک پخش کند؟ آیا تلویزیون در ماه رمضان تمام برنامه‌های تفریحی، ورزشی و طنز را تعطیل می‌کند؟ در کشورهای عربی که عده‌ای به ما توصیه می‌کنند از آن‌ها یاد بگیریم، تمام ماه رمضان جشن می‌باشد و در آن شادی می‌کنند و عمده فعالیت‌هایشان را هم به شب می‌اندازند.

در این چند سال، مانند ماه‌های دیگر تمام سینما‌ها طبق قانون جمهوری اسلامی می‌توانند تا ساعت ۱۱ فعالیت کنند. زیرا سینما‌ها برای خانواده هاست و خانواده‌ها هم فقط عصر و شب فرصت استفاده از سینما را دارند. در ماه رمضان مخصوصاً در تابستان با توجه به اینکه روز‌ها بسیار گرم می‌باشد و فقط شب‌ها امکان استفاده خانواده از اوقات فراغت هست، بین ساعت ۱۱ تا ۲و نیم شب، یعنی ساعتی که برنامه‌های هیآت و مساجد و حسینیه‌ها همگی تمام شده است و از آنطرف هم ۲ ساعت تا سحر فاصله است، یک فرصت خالی وجود دارد که خانواده‌ها نیاز دارند بیرون بروند و تفریح و گردشی داشته باشند. حال اگر هیچ جایی موجود نباشد، یا سرگردان می‌شوند و یا ممکن است به مراکز نامناسب رجوع کنند و یا اصلاً بیرون نمی‌روند و خیابان‌ها محل حضور مجرد‌ها و ارازل و اوباش می‌شود.

در نتیجه برخی سینما‌ها، آنهم «برخی» سینما‌ها با حضور نیروی انتظامی، با داشتن پارکینگ و داشتن مغازه‌های باز استفاده شده، با پخش فیلم‌های خوب در این ساعات اکران خواهند داشت. فیلم‌های ما یکی دو فیلم طنز خانوادگی، یک فیلم راجع به شاهزاده قهرمان «مصعب بن عُمیر» که به سپاه پیامبر پیوست، فیلمی راجع به حوادث اجتماعی و چند فیلم دیگر با موضوعات مثبت ارزشی می‌باشد. به نظر شما این اشکال دارد؟ اصلاً چرا راجع به فیلم‌ها صحبت کنیم، ۳۰ سال سینما در ماه رمضان باز بود، مگر همه فیلم‌ها ارزشی بودند؟

 خب ممکن است کاری ۳۰ سال انجام شود و غلط هم باشد.

یعنی ۳۰ سال چشم بر این موضوع بسته‌اند و درست امسال ریختند بر سر آقای شمقدری؟! همه اصلاحات لازم و ممکن و بهشت برین را بعد از ۳۰ سال گندکاری چندین مدیر و وزیر پشت سر هم که چیزی از فرهنگ و ارشاد باقی نگذاشتند و یک ویرانه تمام عیار تحویل دادند که در آن اکثر قریب به اتفاق سینماگران ضدانقلاب بودند باید صورت گیرد؟ آن هم با توجه به اینکه در دو سه سال توانسته‌اند بخشی از این‌ها را با نظام آشتی دهند، بخشی را حذف کنند، بخشی از چشم‌های فتنه را کور کنند و ضربات سنگین به مسائل فتنه خیز بزنند، این‌ها را هیچ کس نمی‌بیند و می‌چسبند به اینکه کو شاهکار‌هایتان؟ سی سال پیش این‌ها کجا بودند؟

شاهکارهای زمان آقای هرندی که فرد خوب و مثبتی هم هست را به من نشان دهید. ایشان که چهار سال هم فرصت داشتند، کو شاهکار‌هایش؟ من فکر می‌کنم بخشی از این‌ها جوسازی‌ای هست که ناشی از بازی خوردن توسط افرادی است که این ضربه‌ها را از تیم مدیریتی ایشان خورده‌اند و حالا دارند این کار‌ها را انجام می‌دهند.

 آقای سجادپور! اصل اینکه ما این دغدغه‌ها را مطرح می‌کنیم به این دلیل است که تصور می‌کنیم یک تیم متعهد سر کار آمده است.

این حجم طرح دغدغه‌ها معمولی نیست و بیش از حد است. اصلاً طرح این سوال که «چرا در ماه رمضان سینما‌ها باز هستند و مگر فیلم ارزشی داریم» سوالی بی‌پایه است.

 چرا بی‌پایه است؟ بله، ما فیلم‌های ارزشی داریم، ولی شما خودتان فرمودید جو حاکم بر عمده فیلم‌های ما مناسب ماه رمضان نیست.

چه کسی گفته است در ماه رمضان همه چیز باید فقط معنوی باشد؟ یعنی شب‌ها که مغازه‌ها بازند، رستوران‌ها بازند، مردم به گشت و گذار در پارک‌ها می‌روند، آیا همه این‌ها معنوی است؟

ببینید، بسیاری از فیلم‌های ما «غیرمعنوی» نیست، «ضدمعنوی» است.

نه من این را قبول ندارم. این را از‌‌ همان سیاه نمایی‌هایی می‌بینم که بیشتر تخریب آقای شمقدری را هدف گرفته. ما باید در نسبت ببینیم؛ به نسبت پارسال، به نسبت چهار سال پیش و به نسبت ۸ سال پیش باید ببینیم. اگر به نسبت ببینیم، همه شاخص‌ها ارتقاء یافته است. اگر به نسبت یک ایده آل دست نایافتنی که هرگز وجود نداشته است ببینید، بله، خود ما هم مدعی آن نیستیم.

پس شما می‌فرمایید که در ماه رمضان تلاش شده فیلم‌های بهتری اکران گردد؟

نه نه، ما در تمام طول سال تلاش می‌کنیم فیلم‌های خوبی اکران شود. گاهی ممکن است فیلم‌های خاصی مورد انتقاد باشند، ولی ما هیچ وقت یک وقتی را نمی‌گذاریم که الآن مثلاً وقت اکران یک فیلم فاسد است!

 بالاخره در ماه رمضان باید یک تفاوتی بکند دیگر.

نه، چون اصولاً سینما مناسبتی نیست؛ زیرا اکران فیلم‌ها طولانی مدت و پنج شش هفته ایست و مناسبت‌ها عموماً یک هفته‌ای هستند. لذا نمی‌توان فیلم‌ها را مناسبتی اکران کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.