دوشنبه 16 جولای 12 | 16:17

توليد ۵ هزار كتاب علوم اسلامی با فرمت epub

مسئول تولید مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان از تولید بیش از ۵۰۰۰ کتاب علوم اسلامی با فرمت epub برای نخستین‌بار در دنیا خبر داد.


حسین غزالی‌اصفهانی، مسئول تولید مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان، با اشاره به تولیدات حوزه علوم انسانی با فرمت epub اظهار کرد: به مناسبت فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان و آشنائی مردم جهان با معارف قرآن و عترت (ع) برای نخستین بار در دنیا بیش از ۵۰۰۰ جلد کتاب علوم اسلامی به سه زبان فارسی، ‌ عربی و انگلیسی در قالب جهانی EPUB به همت مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان تولید و بر روی سایت این مرکز به نشانی www. Ghaemiyeh. com به صورت رایگان بارگذاری شده است.

وی با اشاره به تعریف Epub گفت: epub یک استاندارد باز برای کتاب‌های الکترونیکی است که به همت انجمن بین‌المللی انتشارات دیجیتال به وجود آمده است و این فرمت برای ساخت کتاب‌های الکترونیکی، مجلات و روزنامه‌ها به کار می‌رود.

مسئول تولید مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان تصریح کرد: تفاوت اصلی میان فرمت ePub و یک فایل معمولی با فرمت Doc در این است که با کتاب‌های الکترونیکی با فرمت epub قابلیت بهینه‌سازی بیشتری برای گوشی‌های موبایل هوشمند (آندروید، ویندوز موبایل، اپل و…)، تبلت‌ها و رایانه‌ها که هر روز فراگیر‌تر می‌شوند، را داراست.

وی بیان کرد: یکی از قابلیت‌های فوق‌العاده آن‌ها توانایی خواندن کتاب‌های الکترونیکی و در دسترس بودن میلیون‌ها کتاب در سایت‌های مختلف به زبان‌های مختلف است. نرم افزار‌های فراوانی هم برای خواندن این کتاب‌ها با فرمت‌های مختلف نوشته شده و موجود است.

غزالی‌اصفهانی اظهار کرد: استفاده از این موهبت برای فارسی زبان‌ها بسیار محدود بوده است، زیرا کتاب فارسی با فرمت‌های این کتاب خوان‌ها آن قدر محدود است که می‌شود گفت اصلاً موجود نیست. معدود کتاب‌های موجود را نویسنده‌های مقیم خارج ایران نوشته‌اند یا آن‌هایی بوده که مجوز چاپ نداشته و معمولا رمان‌هایی هستند که محتوای جالبی ندارند و کتاب‌خوان‌ها هم فارسی، عربی یا حروف غیر لاتین را پشتیبانی نمی‌کنند.

وی بیان کرد: مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان با تحقیقات شبانه‌روزی خود این مشکل بزرگ جهانی را حل و بیش از ۵۰۰۰ کتاب فارسی، عربی و انگلیسی را برای فارس و عرب زبانانی که تشنه معارف علوم اسلامی بوده را حل کرده است تا بتوانند در سراسر دنیا از این کتاب‌ها استفاده کنند. و این نوید را به کاربران خود می‌دهیم که کتاب‌های علوم اسلامی مختلفی به زبان‌های زنده دنیا تولید و در اختیار کاربران قرار گیرد.

مسئول تولید مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان تصریح کرد: توجه به این نکته حائز اهمیت است که فایل‌های EPUB به واسطه یک سیستم تشخیص کاراکترهای نوری (OCR) تولید شده‌اند و بعد از آن هم ویرایش نشده‌اند. با وجود اینکه این نرم افزار به خوبی توسعه داده شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.