سه‌شنبه 17 جولای 12 | 10:15
تلاش ستاد اجرای فرمان امام برای تغییر کاربری اراضی به بهانه خشک شدن باغات لواسان

ستاد اجرای فرمان امام؛ نابودی باغات و ساخت‌وساز غیرقانونی

بسیاری از باغات لواسان که در احتیار ستاد اجرای فرمان امام(ع) بوده اند با بی‌مسئولیتی و همکاری شهرداری لواسان در حال نابودی اند و این ستاد بر خلاف قوانین در حال ساخت و ساز مسکونی در این باغات است.


روند ساخت و سازهای بی‏رویه و تراکم فروشی‏‌های بی‌‏ضابطه که وضعیت تهران را به حالت تاسف‏‌آوری تبدیل کرده است، دامن‌‏گیر شهر لواسان که از آن به عنوان ییلاق پایتخت نام برده می‏‌شود هم شده است.

یکی از ساختمان‌های در حال ساخت در باغ حکمت که آشکارا از ساختمان‌های مجاور بلندتر است

به گزارش رجانیوز، لواسان از مناطق خوش آب و هوایی است که علی‌‏رغم نزدیکی به تهران تا حدی از گزند ساخت و سازهای بی رویه و تراکم فروشی‌های بی‏‌ضابطه در امان مانده بود. منطقه‏‌ای که عمده اراضی آن در متراژهای بزرگ و با کاربری باغ تعریف شده اند، حالا تبعات هم‌‏جواری با پایتخت دارد گریبان‏‌گیرش می‏‌شود.

این در حالی است که بی‌توجهی ستاد اجرای فرمان حضرت امام(ره) که اخیرا نام خود را به ستاد اجرای اصل 49 قانون اساسی تغییر داده است، به باغات تحت اختیارش زمینه این ساخت و سازها را به خوبی فراهم کرده است.

به عنوان نمونه باغ معروف به حکمت در بلوار معلم لواسان از جمله باغات پر ثمر منطقه لواسانات بوده است که اکنون به دلیل عدم رسیدگی، خود را برای احداث چندین واحد آپارتمانی آماده می‌کند!

باغ حکمت که زمانی سرسبز بود

از این باغ که مساحتی بیش از 7000 متر مربع داشته و سالانه چندین تن گیلاس برداشت می‌شده است ولی اکنون و پس از خشک‌شدن باغ به دلیل عدم رسیدگی، پس از قطعه‌بندی آماده ساخت آپارتمان‏‌های 4 طبقه می‏‌شوند. جالب اینجاست که حداکثر تراکم حتی در مورد زمین‏‌های با کاربری مسکونی در لواسان 2 طبقه است.

این اقدامات در حالی برخلاف طرح جامع شهر لواسان مصوب 23/12/1378 شورای‌عالی معماری و شهرسازی انجام می‏‌شود که بیم آن می‌رود تا دامنه این ساخت و سازها دیگر باغات تحت تصرف ستاد اجرایی اصل 49 قانون اساسی را هم در بر گرفته و لواسان را که نقطه‏‌ای ییلاقی در کنار شهر آشفته و آلوده تهران بوده، به سرنوشتی مشابه دچار کند.

به اذعان بسیاری از کارشناسان، سرچشمه بسیاری از مفاسد اقتصادی و سیاسی در سوء استفاده از زمین و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات است.

صدور پروانه 4 طبقه در باغ سابق (در شهر لواسان تمام ساختمان ها در دو طبقه ساخته شده‌اند)

در همین حال شهرداری لواسان که باید در برابر این تغییر کاربری‏‌ها بایستد، خود جواز ساخت و ساز را در این باغ صادر کرده است، که پیگیری‏‌های خبرنگار ما حکایت از آن دارد این مجوز در زمان شهردار سابق این شهر که هم اکنون نام او در دادگاه رسیدگی به فساد بیمه مطرح می‏‌شود، صادر شده است.

مطابق قانون و به موجب ماده 7 قانون تأسيس شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران شهرداري‌‏ها مكلف به اجراي مصوبات شوراي مذكور هستند، هم‌چنين به موجب بند 4 ماده 4 همان قانون وظيفه نظارت بر اجراي نقشه‏هاي تفصيلي بر عهده وزارت راه و شهرسازي فعلي است.

بر همین اساس لازم است که وزیر راه و شهرسازی نسبت به جلوگيري از عمليات ساختماني و ابطال پروانه ساختماني اقدام كند.

همچنین به موجب ماده 35 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان نيز وزارت راه و شهرسازي همين وظيفه نظارتي را بر عهده دارد.

یکی از باغات بزرگ لواسان در حاشیه میدان اصلی شهر که به دلیل عدم رسیدگی تبدیل به پارکینگ اتومبیل شده و در انتظار تخریب و تبدیل به آپارتمان است!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.