سه‌شنبه 17 جولای 12 | 13:52
دبير جنبش عدالتخواه دانشجويی:

دانشگاه‌های مادر را دیگر پولی نکنیم

همه داد ما این است که ما به اندازه کافی دانشگاه پولی داریم چه نیازی است که دانشگاه‌های مادر را نیز مشمول این طرح کنیم.


محمد جعفری‌نژاد امروز در ادامه اولین نشست مسئولان تشکل‌های دانشجویی با وزیر علوم، با انتقاد از سخنان وی در خصوص دفاع از طرح دانشجوی پولی با بیان اینکه شما می‌فرمایید دانشجویان پولی کنکور داده‌اند، گفت: ما روی همین مسئله بحث داریم و البته روی آن اسم دانشجوی پولی نگذاشتیم از نظر ما آن شرایطی را که شما فرمودید‌‌ همان دانشجوی شبانه است که به دلیل پایین بودن رتبه وی نسبت به ظرفیت‌های دانشگاه‌های مختلف از سهمیه شبانه دانشگاه‌هایی مانند تهران و… استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر دانشجویان پولی کنکور داده‌اند و اشخاصی هستند که رتبه‌های بالایی را در کنکور داشته‌اند ما دست آنان را می‌بوسیم، گفت: اما در واقعیت چنین چیزی را نمی‌بینیم و مصادیقی داریم که برخلاف این مسئله است.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی به حضور یکی شهرداران یکی از کلان‌شهر‌ها به‌عنوان دانشجوی پولی در یکی از دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: این فرد در حالی که مهندس است در کلاس دکتری اقتصاد می‌نشیند و قرار است پس فردا دکتری اقتصاد این مملکت شود.

وی ادامه داد: دانشگاهی که تنها سه ظرفیت کنکور دکتری داشت اخیرا ۳۲ دانشجو گرفته است که تنها ۸ نفر آنان کنکور داده‌اند. جعفری‌نژاد با اشاره به دلایل وزیر علوم در خصوص طرح دانشجوی پولی گفت: اگر آمار‌ها را به خوبی بررسی کنید می‌بینید که امروز مهاجرت نخبگان دانشگاهی از کسانی که کنکور نداده‌اند بیشتر است و به دلیل کیفیت پایین دانشگاه‌ها حتی دانشجوی سطح متوسط نیز به خارج از کشور سفر می‌کند.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی با بیان اینکه ما به اندازه کافی دانشگاه پولی در کشور ایجاد کرده‌ایم گفت: دانشگاه غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد، دانشگاه پودمانی و دانشگاه علمی کاربردی از جمله دانشگاه‌هایی هستند که از طریق پول و کنکور دانشجو می‌پذیرند.

وی با بیان اینکه نباید دانشگاه‌های مادر را مانند دانشگاه تهران و دانشگاه شریف با حضور چنین افرادی لبریز کرد، گفت: همه داد ما این است که ما به اندازه کافی دانشگاه پولی داریم چه نیازی است که دانشگاه‌های مادر را نیز مشمول این طرح کنیم.

جعفری‌نژاد با اشاره به اینکه اصل این نگاه و جریان به رویکرد سرمایه‌داری و لیبرالی بر می‌گردد که مدت زمانی است در کشور طی روی کار آمدن دولت‌های مختلف پیگیری می‌شود، گفت: ‌ ما در همین دولت آقای احمدی‌نژاد فرهنگ انقلاب را به دور‌ترین نقاط صادر کرده‌ایم اما در حوزه اقتصاد ضعیف هستیم و امروز همه در پازل لیبرالی غربی بازی می‌کنیم.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌های ما امروز مشکل بودجه دارند، گفت: این مسئله از آنجا ناشی می‌شود که دانشگاه‌های ما هنر برقراری ارتباط با صنعت را برای بهره‌گیری از این مسئله ندارند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.