سه‌شنبه 17 جولای 12 | 15:20
گزارش تکمیلی از طرح تخریب و یکسان‌سازی مزار شهدای شهرستان خوی

تیغ ساماندهی به یکی از بی‌نظیرترین گلزارهای شهدا رسید

روی قطعه آلومینیومی مزار شهید فتحعلی زاده، بخشی از وصیت نامه تکان دهنده این شهید نوشته شده است: سر قبری و سنگ قبر برایم نسازید و قبر بسیار ساده و گلی با یک تکه حلبی کوچک نباتی بگذارید تا یادتان باشد همیشه که هنوز حلبی آبادها و روستاهای دور افتاده مان ؛مادران ؛خواهران و برادران و پدرانمان حسرت غذای روزانه را می کشند.


علی رغم تأکید رسمی مسئولان کشوری طرح ساماندهی گلزار شهدا بر لزوم حفظ مستندات تاریخی گلزارهای شهدا و شرط رضایت مندی خانواده های شهدا، اجرای این طرح در سراسر کشور همچنان طبق روال گذشته ادامه دارد.

پس از اعلام خبر آغاز ساماندهی قطعه بالای گلزار شهدای وادی رحمت تبریز که با اعتراضات گسترده پیشکسوتان دفاع مقدس، فعالان فرهنگی، تشکلهای دانشجویی و خانواده های شهدا همراه بود، از آذربایجان غربی نیز خبر می رسد که بهسازی و ساماندهی یکی از بهترین و کم نظیرترین گلزارهای شهدای کشور در میان سکوت خبری و غفلت رسانه ای آغاز شده است.

گلزار شهدای شهرستان خوی که مزار مطهر پانصد و هشتاد شهید از یک هزار شهید این شهرستان را در خود جای داده است از نظر زیبایی و محتوایی یکی از کم نظیر ترین گلزارهای شهدای کشور است. در این گلزار که مزارها در 4 قطعه مجزا، با نظم و ترتیب زیبایی کنار هم قرار گرفته اند ابتکارات خودجوش خانواده های شهدا و وصایای شهدا روی مزارها زیبایی و معنویت خاصی به گلزار بخشیده است.

مزار شهید مهندس محمد فتحعلی زاده و مزار شهید عادل عظیم خانی از جمله معروفترین مزارهای این گلزار است که با نام مزارهای گلی در کشور شناخته شده اند.

روی قطعه آلومینیومی مزار شهید فتحعلی زاده، بخشی از وصیت نامه تکان دهنده این شهید نوشته شده است: سر قبری و سنگ قبر برایم نسازید و قبر بسیار ساده و گلی با یک تکه حلبی کوچک نباتی بگذارید تا یادتان باشد همیشه که هنوز حلبی آبادها و روستاهای دور افتاده مان ؛مادران ؛خواهران و برادران و پدرانمان حسرت غذای روزانه را می کشند.

بر روی قفسه آلومینیومی شهید عظیم خانی نیز وصیت وی نوشته شده است: روی قبرم مثل برادر فتح علیزاده گلی باشد زیرا در شهرمان کسانی هستند که نان روزمره خود را نمی توانند پیدا کنند و در زیر سقفهای گلی زندگی می کنند.

یکی دیگر از مزارهایی که از توجه زائران را به خود جلب می کند جمله ای از وصیت شهید مهدی قربانی است که در دو طرف قفسه آلومینیومی مزارش نوشته شده است: اگر بنده شهید شدم روی قبرم نام «بسیجی» را بنویسید چون به بسیجی ها خیلی علاقه دارم.

روی مزار شهید علی افسری فر نیز قسمتهایی از مناجات زیبای وی با خداوند دیده می شود: ای کرم تو عذرپذیر ما، ای داننده هر حالی و شنونده هر شکوایی، ای مجیب هر خواننده و ای قریب هر داننده، الهی دانی که بی تو هیچکسیم، دستمان گیر…

همچنین روی مزارهای دیگری به وصیت شهدا، ادعیه یا عبارات خاصی نوشته شده است.

خانواده دیگری در قفسه آلومینیمی شهید خود، عکس هواپیمایی را که شهید آن را طراحی کرده بود با عنوان «هنر شهید غلامرضا بقایی» گذاشته اند.

همچنین در بسیاری از قفسه های آلومینیومی که هنوز وسایل شخصی خانواده های شهدا در آن جمع نشده بود عکسهای زیبایی از امام و رهبری به صورت خودجوش توسط خانواده ها قرار داده شده است که به خوبی بیانگر عشق و ارادت آنها به ولایت فقیه بود.

ساماندهی و بهسازی این گلزار، از اول تیرماه سال جاری آغاز شده و اکنون در مرحله جمع آوری آثار و وسایل شخصی خانواده های شهدا و حذف قفسه های آلومینیومی قرار دارد و قرار است ظرف 18 ماه به بهره برداری برسد. نکته قابل توجه آن است که علی رغم تجربه های تلخ گذشته اجرای این طرح، ظاهر مسئله نشان می دهد ساماندهی این گلزار نیز دقیقاً در همان سیاق ساماندهی های پیشین و بدون اصلاح نقاط ضعف آنها صورت می گیرد.

خبرهای به دست آمده حاکیست که بهسازی و ساماندهی این گلزار در شرایطی صورت می گیرد که بسیاری از خانواده های شهدا مخالفت خود را با این مسئله اعلام کرده اند.

مطلب مرتبط: تصاویری از مزار شهدای شهرستان خوی

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.