یکشنبه 06 سپتامبر 09 | 13:48

دو کتاب: شنبه پس از انتخابات و تقلب بزرگ

آنچه پس از اعلام نتیجه‌ی انتخابات 22 خرداد رخ‌داد، رویدادی كم‌نظیر و بلكه بی‌نظیر در حیات سیاسی سی ساله جمهوری اسلامی بود. نامزدی كه خود را پیروز انتخابات می‌دانست و در تمامی دوره‌ی تبلیغات، از خود چهره‌ای قانون‌مدار و متعهد به نمایش گذاشته بود، ناگهان تغییر موضع داد و (در همان لحظات اولیه) بی‌اقامه هیچ دلیل و دعوایی، خواهان ابطال انتخابات شد.


مرکز اسناد انقلاب اسلامی دو کتاب درباره حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، منتشر کرده است. در زیر به معرفی این دو کتاب می پردازیم:

روی جلد کتاب تقلب بزرگ

روی جلد کتاب تقلب بزرگ

تقلب بزرگ

تالیف: فرشاد مهدی پور
تعداد صفحات: 104
شابک: ۱-۳۶۵-۴۱۹-۹۶۴-۹۷۸
نوبت چاپ: اول، تابستان 1388
قیمت: 800 تومان

معرفی کتاب:
آنچه پس از اعلام نتیجه‌ی انتخابات 22 خرداد رخ‌داد، رویدادی كم‌نظیر و بلكه بی‌نظیر در حیات سیاسی سی ساله جمهوری اسلامی بود. نامزدی كه خود را پیروز انتخابات می‌دانست و در تمامی دوره‌ی تبلیغات، از خود چهره‌ای قانون‌مدار و متعهد به نمایش گذاشته بود، ناگهان تغییر موضع داد و (در همان لحظات اولیه) بی‌اقامه هیچ دلیل و دعوایی، خواهان ابطال انتخابات شد. شوك بزرگ ناشی از این اتفاق، پس از دوره‌ای تردید و سرگردانی به شكافی بزرگ در جامعه منجر شد و فضایی به‌شدت دو قطبی را میان نخبگان، مردم و حاكمیت به‌وجود آورد؛ موج بی‌اعتمادی برخاسته از اعلام تقلب گسترده در انتخابات آن‌چنان فراگیر شد كه حتی پاسخ‌های واقعی هم چندان مورد توجه افكار عمومی قرار نگرفت و شنیده نشد.

با عبور از وخامت اوضاع روزهای اول ماجرا، حال این پرسش به‌طور جدی مطرح است كه آیا از ابتدا سودای چنین سر و صدایی در میان بوده؟ این پرسش را نمی‌توان به سادگی پاسخ داد اما از آنجا كه معترضان ابطال انتخابات را حداقل خواسته‌ها اعلام كرده‌اند و برنامه‌ی یك مبارزه‌ی سیاسی بلندمدت را به میان كشیده‌اند و انقلاب‌های رنگی و برانداز هم همواره از اختلاف بر سر نتایج یك انتخابات آغاز شده‌اند، می‌شود حدس‌هایی درباره‌ی اهداف ناپیدایی زد كه در ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه، خود را مخفی كرده‌اند. محمدحسنین هیكل، مورخ و روزنامه‌نگار مشهور جهان عرب در گفتگویی با شبكه‌ی الجزیره معتقد است كه تردید در نتایج انتخابات از همان لحظات اول و حتی پیش از آنكه نتیجه‌ای اعلام شود آغاز شد و وسایل ارتباطی به ویژه اینترنت و سایت‌هایی مثل توئیتر در آن نقش اساسی داشتند كه در این میان نباید نقش اسرائیل را در تحریك مردم ایران از طریق همین سایت‌ها نادیده گرفت. تحلیل هیكل و بسیاری دیگر از صاحب‌نظران وجوهی پنهان را مورد توجه قرار می‌دهد كه بررسی آنها مجال و مقالی دیگر را می‌طلبد.

آنچه روی داد، چون آتشی زیر خاكستر بود (یا هست)؛ فتنه و تندبادی كه اگر ریشه‌هایش واكاویده نشود، راه می‌گشاید برای روزهای بعد.

در این بررسی، با رویكردی انتقادی عمده‌ترین اعتراض‌ها به روند برگزاری انتخابات و دلایل معترضان برای اثبات تقلب (با استفاده از مطالب و اظهارنظرهای صورت گرفته در دو هفته‌ی اول پس از انتخابات 22 خرداد) مورد بررسی قرار گرفته است.

شنبه پس از انتخابات

روی جلد کتاب شنبه پس از انتخابات

روی جلد کتاب شنبه پس از انتخابات

تالیف: محمد سعید كاوه
تاریخ انتشار: شهریور 1388
تعداد صفحات: 300
شابک: 8-366-419-964-978
نوبت چاپ: اول، تابستان 1388
قیمت: 2,300 تومان
شمارگان: 2000

معرفی کتاب:
در سال‌های اخیر پیروزی انقلاب‌های رنگین در كشورهای اوكراین و گرجستان و سر كار آمدن دولت‌های طرفدار غرب و نظام‌های لیبرال دموكراسی در این ممالك دخالت صریح و بی‌پرده‌ی آمریكا و رسانه‌های خبرپراكنی غرب را در این تحولات مسجل ساخت. این انقلاب‌ها كه به دنبال اعتراض بر نتیجه‌ی انتخابات شكل گرفت از طریق همكاری عناصر داخلی طرفدار غرب و هدایت رسانه‌های غربی نظام‌های حاكم را سرنگون ساخت. سرنوشت انتخابات در این كشورها و نوع جدال معترضان با دولت‌های حاكم برای دولتمردان نظام جمهوری اسلامی و مردم آگاه ایران نكته‌ی  در خور تأمل و امعان نظر است.

انتخابات دهمین دوره‌ی ریاست‌جمهوری در نظام جمهوری اسلامی وقایعی را در برداشت كه از هر لحاظ شایسته‌ی دقت و توجه است. مشاركت حدود 85 درصدی مردم در این انتخابات كه بالاترین میزان مشاركت را دست‌كم در انتخابات چندین سال اخیر نشان می‌داد و پیروزی قاطع آقای دكتر محمود احمدی‌نژاد در دور اول نشان طراوت و شادابی گفتمان مردمسالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی است. اما وقایع فردای روز انتخابات و اعتراض بی‌رویه و شبهه‌افكنی در نتیجه‌ و نحوه‌ی برگزاری انتخابات باعث شكل‌گیری جو تشنج در جامعه شد كه از نخستین ساعات پس از اعلام نتایج شروع شد و مدتی تداوم داشت.

مركز اسناد انقلاب اسلامی در راستای ثبت و ضبط تحولات دوران حاكمیت نظام جمهوری اسلامی و شناساندن بهتر ماهیت جریان‌ها و حركات و اغتشاشات اخیر اقدام به بازخوانی وقایع قبل و بعد از انتخابات و مواضع كاندیداها، افراد و گروه ها اقدام به چاپ این اثر نموده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.