یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۲ مرداد ۹۱ | ۱۲:۵۲

افشای تمام مکاتبات واگذاری زمین کشاورزی به قطری‌ها

اسناد جدیدی از موضوع واگذاری زمین های کشاورزی ایران به قطری ها در قالب اجاره بلندمدت منتشر شده است که لازم است مسئولان امر در این باره چاره اندیشی کنند.


چند روز پیش خبر «درخواست قطر برای اجاره زمین‌های کشاورزی ایران» منتشر شد، رسانه‌ها این موضوع را مورد کنکاش قرار دادند و اگرچه دیروز هم خبری مبنی بر درگیر بودن وزارت اقتصاد در جریان واگذاری زمین کشاورزی منتشر شد اما تمام زوایای این خبر هنوز برای مخاطبان روشن نیست.در این گزارش زوایای پنهان موضوع واگذاری زمین کشاورزی به قطری‌ها بررسی و سعی می‌شود مردم بیشتر در جریان موضوع قرارگیرند.

نامه وزارت اقتصاد به سازمان‌های اقتصاد سراسر کشور

مورخ ۱۲ تیر امسال نامه‌ای به شماره ۲۱-۵-۷۸۴۷ از سوی مدیر کل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت امور اقتصادی و دارایی خطاب به روسای سازمان‌ امور اقتصاد و دارایی سراسر کشور نوشته شده است.

در این نامه با موضوع معرفی زمین کشاورزی به سرمایه‌گذاران قطری آمده است:

با عنایت به گزارش واصله از نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در دوحه قطر در خصوص اجرای طرح امنیت غذایی از سوی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، از جمله قطر و سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران و تجار قطری در حوزه کشاورزی سایر کشور‌ها از طریق اجاره بلند مدت زمینهای کشاورزی، به استحضار می‌رساند با توجه رایزنی‌های به عمل آمده از سوی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در قطر مسئولین قطری آمادگی خود را جهت اجاره زمین‌های کشاورزی کشورمان اعلام نموده‌اند.

لذا خواهشمند است دستور فرمایند ضمن انعکاس مراتب به سازمان جهاد کشاورزی در استان و نمایندگان بخش خصوصی استان در این حوزه مشخصات زمین‌های کشاورزی مناسب جهت معرفی به طرفهای قطری را به نحو مقتضی اخذ و جهت بررسی به این دفتر ارسال نمایند.

نامه به تمام جهاد کشاورزی‌های کشور

در مورخ ۱۷ تیر ۹۱ محمدرضا تجلی‌پور نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان تهران طی نامه شماره ۷۲۷۷/۱۲۴ خطاب به رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران نوشته است:

با سلام و احترام

به پیوست تصویر نامه شماره ۲۱ ـ ۵ ـ ۷۸۴۷ مورخ ۱۳ / ۴ / ۹۱ سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، مبنی بر اجرای طرح امنیت غذایی از سوی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اعلام آمادگی بازرگانان و سرمایه‌گذاران کشور قطر جهت سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از طریق اجاره بلند مدت زمین‌های کشاورزی، ارسال می‌گردد.

خواهشمند است دستور فرمایند در اسرع وقت نسبت به بررسی موضوع و اعلام مشخصات زمین کشاورزی مناسب به این سازمان جهت ارائه به طرف‌های قطری اقدام لازم صورت پذیرد.

نامه جهاد کشاورزی تهران به مدیریت‌های تابعه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران طی نامه‌ مورخ ۲۱ تیر ۹۱ به شماره ۳۸۲۶۳/۱۰۶/۱/۹۱ به مدیریت‌ جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه با موضوع فرصتهای سرمایه‌گذاری اعلام کرده است:

احتراما تصویر نامه سازمان امور اقتصادی و دارایی استان تهران به شماره ۷۲۷۷ / ۴ / ۱ مورخ ۱۷ / ۴ / ۹۱ مبنی بر اعلام آمادگی بازرگانان و سرمایه‌گذاران کشور قطر جهت سرمایه‌گذاری از طریق اجاره بلند مدت زمینهای زراعی در بخش کشاورزی، خواهشمند است ضمن اطلاع‌رسانی موثر به متقاضیانی که مایل به اجرای این نوع طرح می‌باشند لیست و مشخصات پروژه (زمین، ساختمان، تاسیسات زیربنایی، نحوه تولید، وضعیت آبی و… تا تاریخ ۱۵ / ۵ / ۹۱ به مدیریت صدور پروانه‌ها اعلام نمائید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: