سه شنبه ۰۳ مرداد ۹۱ | ۰۸:۵۴

کافه ای که ماه رمضان باز است

فقط یک کافه خاص در تهران است که ماه رمضان کارو بارش کساد نمی‌شود. از صبح ساعت ۱۱ که آغاز به کار می‌کند تا ساعت ۲۲ مشتری دار، خوراک مشتری‌های این کافه خوش رنگ و لعاب است!


ماه رمضان عموما کار و بار بیشتر کافه‌های شهر به هم می‌ریزد، اما در این شهر شلوغ و هزار رنگ فقط یک کافه خاص در تهران است که ماه رمضان کارو بارش کساد نمی‌شود. از صبح ساعت ۱۱ که آغاز به کار می‌کند تا ساعت ۲۲ مشتری دار، خوراک مشتری‌های این کافه خوش رنگ و لعاب است! بعد از ورود به کافه و تازه کردن نفس، منو جلوی رویشان ظاهر می‌شود: بفرمایید، هر چه می‌خواهید اینجا هست، منطبق با هر سلیقه و تحصیلات!

داستان کتاب و کتاب‌خوانی از زبان رهبرمان شنیدنی است، یادم نمی‌رود که فرمود: «خدا می‌داند من وقتی یادم می‌آید که مردم ما مطالعه کردن را بلد نیستند، به قلب من فشار می‌آید! از این بابت ما چقدر داریم خسارت می‌بینیم؟»

حالا داستان کافه کراسه از اینجا شروع می‌شود: آنجا دنبال دوایی می‌گردند برای قلب آقا!

شعار بچه‌های اینجا این است که در جامعه دو چیز باید برای همه در دسترس باشد، یکی نان و یکی کتاب. نان را که کم و بیش دارند درست می‌کنند، می‌ماند کتاب که یکی از مظلوم‌ترین ابزارهای فرهنگی عصر حاضر است. سرعت اینترنت که کم می‌شود عالم و آدم تکان می‌خورند تا سرعت را افزایش دهند تا مبادا سرعت تغیر فرهنگ به عقب بی‌افتد. اما اگر قیمت کتاب افزایش داشته باشد یا کاغذ کتاب نایاب شود هیچ کس به فکر چاره نمی‌افتد.

منوی کافه کراسه این روز‌ها دو بخش اساسی دارد: یکی برای بعد از افطار و دیگری برای قبل افطار. برای بعد از افطار غذا‌ها رنگ و بوی سنتی دارد و برای نوشیدنی هم د‌م‌نوش‌های طبیعی ایرانی مهیاست. برای افطاری هم نان و پنیر و سبزی، آش شعله قلمکار، آش سبزیجات با گوشت ش‌تر، کوکوسبزی، کشک بادنجان، انواع نوشیدنی‌های گرم و….
منوی قبل از افطار هم جالب است: غذ‌هایی با طعم کتاب. وقتی قبل از افطار داخل کافه می‌شوی همه چیز برای تغذیه روح آماده است، و چه تقارن خوبی با ماه تفکر و عبادت دارد این طرح. بچه‌های کافه منوهای مخصوص دختران و پسران دانشجو، زوج‌های جوان و و گروه‌های مختلف فراهم کرده‌اند تا خوراک فکری مناسب به مخاطبان عرضه شود.

کتاب انفاق کنید

بچه‌های این کافه تلاش کرده‌اند تا در ماه رمضان امسال طرحی نو در اندازند. اول اینکه برای غذای روح انسان که‌‌ همان کتاب است ۱۵ درصد تخفیف گذاشتند (و این سهم آنهاست از انفاق کتاب) تا در این ماه تفکر، به ذهن و اندیشه مخاطبانشان کمک کنند. طرح بعدی بچه‌های کافه کراسه طرح انفاق نان و کتاب است، همه فکر می‌کنند در ماه رمضان وقت انفاق نان و خرماست اما آیا غیر از غذای جسم غذای روح نیاز به انفاق ندارد؟

چندی پیش حضرت آقا در جمع اهل کتاب و اهل فکر فرمودند: «اگر کتابخوانى فرهنگ رایج شود و در بین مردم ما جا بیفتد، آن وقت کسانى پیدا مىشوند که «صدقهى کتاب» درست می‌کنند. شما ببینید چقدر روضهخوانى مىشود، چقدر احسان مىشود، چقدر به ایتام کمک مىشود، چقدر پول و جنس و پارچه و این‌ها داده مىشود، آیا به همین نسبت، کتاب هم داده می‌شود؟ به همین نسبت پول براى چاپ کتاب داده مىشود؟ خیلى کم. حالا یک وقتی در گذشته، زمانى، کسانى از تجار و بازاریهاى مومن پیدا مىشدند؛ فرضا کتابى چاپ مىکردند و مجانى به طلاب مىدادند. قبلا در حد معدودى، این کار‌ها معمول بود؛ اما الان این کار‌ها نمی‌شود، این کار‌ها کم است. خوب شما‌ها روشنفکرید و به اهمیت این کار آگاهید، این را ترویج کنید.»

حالا بچه‌های کافه می‌خواهند طرح انفاق نان و کتاب را اجرا کنند. در این طرح قرار است کتاب‌هایی که در خانه‌ها خوانده شده‌اند و در قفسه‌ها خاک می‌خورند و دارای برخی ویژگی‌های خاص هستند جمع آوری شده و آماده انفاق شوند. با این ویژگی که بعد از مطالعه فرد مستمند کتاب دوباره جمع آوری شده و به فرد دیگری سپرده می‌شود. ضمن این کار نیز انفاق نان هم عملی می‌شود و در حد توان کافه به افراد فقیر در جهت رفع نیاز جسمی کمک خواهد شد. در این طرح کتاب‌هایی هم که در بسته‌های ۱۰ تایی آماده شده است با کمک خیرین تهیه می‌شود و در بسته‌های محتوایی همچون کتاب‌های لازم دینی، کتاب‌های لازم سیاسی، کتاب‌های لازم اجتماعی و اخلاقی و کتاب‌های لازم تاریخی و انقلابی به نیاز مندان اهدا می‌شود. در ضمن در این راه دست خیرین کتاب را (جهت مساعدت دانشجویان و طلاب جوانی که توان تهیه کتب درسی را ندارند) هم به گرمی می‌فشارند!

هدف این طرح در یک کلام این است نان مایه تقویت قوای جسم انسان است و وجود آن لازم و کتاب مایه تقویت روح انسان است و وجود آن واجب است.

کتاب خوب، غذای خوب، روح خوب!

چه زیبا گفت ابو علی سینا که غذای شما دوای شما و دوای شما غذای شماست. طرح بعدی بچه‌های کافه اجرای طب سنتی و اسلامی در غذای افراد است. دست اندرکاران کافه کراسه غیر از ارائه غذا‌های سالم سنتی در منوی غذایی به فکر بازیابی سلامتی مخاطبانشان هستند. افراد حاضر در کافه می‌توانند با مراجعه به مشاور مزاج‌شناسی و تغذیه و مصلحات غذایی که مستقر در کافه است از طبع خود مطلع شده و غذا‌های سازگار با بدن خود را شناسایی کنند تا در این ماه روزه داری به سلامتی جسم خود کمک کرده باشند.

بیشتر وقت‌ها آدم نمی‌داند چه غذایی برایش مفید است و چه غذایی برای او ضرر دارد و وقتی به فکر چاره می‌افتد که دیگر شاید دیر شده باشد. پس بچه‌های کافه به همه مخاطبان خود توصیه می‌کنند که این فرصت را از دست ندهند. البته به دلیل محدودیت‌های موجود آقای مشاور در روز‌های زوج و فقط از ساعت ۱۸ به بعد در کافه حاضر است که مخاطبان کافه می‌توانند با شماره ۸۸۹۶۸۴۹۸ تماس گرفته و برای دریافت مشاوره از او هماهنگی نمایند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: