دوشنبه 12 جولای 10 | 12:10

غزه تا ده‌ها سال قربانی مواد سمی ناشی از جنگ ۲۲ روزه است

مواد سمي و سرطان‌زاي ناشي از حمله رژيم صهيونيستي به غزه تا ده‌ها سال در بدن انسان‌ها و خاك و آب‌هاي زيرزميني غزه باقي مانده و بيماري‌هايي نظير سرطان، بيماري‌هاي كبدي و كليوي و نازايي ايجاد خواهد كرد.


نقل از پايگاه خبري الجزيره، ضررهاي ناشي از حمله رژيم صهيونيستي به نوار غزه در پايان سال 2008 به شهيد و زخمي شدن عده‌اي از مردم و تخريب منازل آنها و زيرساخت‌هاي شهري محدود نشده است، بلكه مواد سمي فراواني در بقاياي اجساد شهدا و بدن زخمي‌ها و خاك اين منطقه وجود دارد كه زندگي مردم را در اين منطقه تهديد مي‌كند.
اين نتايج بر اساس پژوهشي است كه پژوهشگران غربي با همكاري پزشكان فلسطيني انجام داده‌اند و نتايج آن را با آزمايش‌هاي مشابه در اين زمينه كه در دانشگاه‌هاي ايتاليا و اروپا انجام شده است، مقايسه كرده‌اند.
“صبحي سكيك ” مدير بخش جراحي در مجتمع پزشكي شفا در غزه يكي از افرادي است كه در اين بررسي ايفاي نقش كرده است، وي تاكيد مي‌كند كه مواد سمي در بدن شهدا و زخمي‌هاي اين حمله و همچنين در بدن شهروندان و خاك منطقه كه هدف حمله قرار گرفته است، به وضوح مشاهده مي‌شود.
اين بررسي كه نتايج 18 نمونه برداري را مورد آزمايش قرار داده كه از بدن 15 شهيد و چندين زخمي گرفته شده است، و در آزمايشگاه‌هاي اروپايي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته، وجود مواد سمي و سرطان زا كه خطرات شديدي را براي فرد به دنبال خواهد داشت، نشان مي‌دهد، همچنين آزمايش بر روي خاكي كه با اين مواد سرطان زا مسموم شده نيز انجام گرفته است.
اين پزشك فلسطيني مي‌افزايد كه 9 ماه بعد از پايان حمله رژيم صهيونيستي به غزه نمونه برداري از موي 95 نفر كه مورد هدف مستقيم صهيونيست‌ها در مناطق مختلف غزه قرار نگرفته بودند، نشان داد كه عناصر سمي له ميزان بالا در بدن اين افراد مشاهده مي‌شود.
سكيك در گفت‌وگو با الجزيره گفت كه اين ميزان به نسبت مقداري كه قبل از جنگ وجود داشت، بسيار بيشتر است و به هزاران برابر مي‌رسد.
“نافذ ابوشعبان ” رئيس بخش سوختگي‌ها در بيمارستان الشفا كه او نيز در اين پژوهش حضور دارد، از تاثيرات بسيار خطرناك اين مواد سمي بر بدن انسان مانند ابتلا به بيماري‌هاي سرطاني و بيماري‌هاي كبدي و كليه خبر مي‌دهد و مي‌گويد كه اين سم‌ها بر ميزان باروري و نازايي در ميان مردان و زنان نيز تاثير مي‌گذارد.
ابوشعبان مي‌افزايد كه يكي از مهم‌ترين مواد سمي كه در بدن زخمي‌ها و شهدا يافت شده است، آرسين، اورانيوم، كادميوم، سرب، مس، نيكل و ساير مواد سرطان‌زا است كه به علت استفاده از سلاح‌هاي ممنوعه بين‌المللي به مردم غزه منتقل شده است.
اين بررسي يكي از محكم‌ترين دلايلي است كه استفاده رژيم صهيونيستي از سلاح‌هاي ممنوعه مانند فسفر سفيد و اورانيوم را ثابت مي‌كند، به گونه‌اي كه مي‌توان گفت كه غزه به ميداني براي آزمايش سلاح‌هاي آمريكايي و اسرائيلي تبديل شده بود.
“زياد ابوهين ” استاد زيست شناسي و علوم زميني در دانشگاه نسبت به خطر عناصر سمي كه در خاك و توليدات زراعي اين منطقه به دست آمده، هشدار داد و گفت كه اين موضوع به علت نفوذ مواد سرطان‌زا به آب‌هاي زيرزميني و خاك منطقه روي داده است.
وي تاكيد كرد كه تاثيرات اين مواد سمي تا ده‌ها سال باقي خواهد ماند و تجزيه شدن آن بسيار مشكل است و غزه براي رهايي از دست اين مواد سمي به صدها سال زمان نياز دارد.
“عصام يونس ” مدير مركز حقوق بشري الميزان تاكيد دارد كه مطالعات و پژوهش‌هاي موسسات حقوق بشري نشان مي‌دهد كه اسرائيل در حمله به نوار غزه از سلاح‌هاي ممنوعه و غيرمتعارف استفاده كرده است.
وي تصريح كرد كه تلاش‌هاي فشرده در دو عرصه داخلي و بين‌المللي براي جمع‌آوري اطلاعات در اين زمينه ادامه دارد تا پرونده‌اي حقوقي براي محكوميت اسرائيل تشكيل شده و اين رژيم به علت ارتكاب جنايات جنگي عليه شهروندان فلسطيني در غزه مورد محاكمه قرار گيرد.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.