دوشنبه 12 جولای 10 | 14:41

هاآرتص: نصرالله تنها رهبر عربي است كه سخنانش بر اسرائيلي‌ها تاثيرگذار است

يك روزنامه صهيونيستي در گزارشي به نقل از يكي از مقامات امنيتي بلندپايه رژيم‌صهيونيستي اذعان كرد كه سيد حسن نصرالله تنها رهبر عربي است كه سخنراني‌هايش بر عموم اسرائيلي‌ها تاثيرگذار است.


روزنامه صهيونيستي “هاآرتص ” در گزارشي به نقل از سرهنگ “رونن ” كه رئيس اطلاعات فرمانده مركزي ارتش اسرائيل است به بررسي نحوه گفتمان “سيد حسن نصرالله ” دبيركل حزب‌الله لبنان پرداخت.
رونن كه به دلايل امنيتي تنها اسم كوچك وي توسط هاآرتص نقل شده است در اين گزارش نوشت كه سيد حسن نصرالله اولين رهبر عربي طي 30 سال گذشته است كه سخنانش پتانسيل تاثيرگذاري بر عموم اسرائيلي‌ها را دارد.
اين مقام بلندپايه اسرائيلي از چهار سال پيش و با آغاز جنگ دوم لبنان تا كنون، سخنراني‌هاي نصرالله را در دوره دكتراي دانشگاه “حيفا ” مورد مطالعه قرار داده است.
وي در اين دوره 10 سخنراني نصرالله كه در جريان جنگ 33روزه منتشر شد را مورد مطالعه قرار داد.
تنها كنفرانس مطبوعاتي آشكار سيد حسن نصرالله در جريان جنگ 33 روزه در روز نخست اين جنگ بود و بقيه سخنراني‌ها وي، توسط شبكه‌هاي عربي منتشر شد.
سرهنگ رونن در اين گزارش نوشت كه سخنراني‌ها تنها راهي بود كه نصرالله مي‌توانست پيام‌هاي خود را به شنوندگان منتقل كند. در واقع صرف‌نظر از موشك‌هايي كه [پيروان] نصرالله به سوي اسرائيل پرتاب مي‌كردند، سخنراني‌ها تنها سلاح تهاجمي بود كه حزب‌الله در جنگ از آن استفاده مي‌كرد. [با سخنراني‌هاي نصرالله] اين هراس ايجاد شده بود كه در صورت حمله وسيع زميني اسرائيل، حزب‌الله وضعيت دفاعي بيشتري را اتخاذ خواهد كرد.
اين مقام اطلاعاتي ارتش رژيم صهيونيستي گفت كه بعد از “جمال عبدالناصر ” رئيس جمهور مصر در سال‌هاي 1960، نصرالله اولين رهبر عربي است كه بر افكار عمومي شهروندان اسرائيلي تاثيرگذار است.
بعد از جنگ سال 2006، سخنراني‌هاي نصرالله به طور گسترده‌اي توسط اسرائيل پوشش داده مي‌شود. رونن گفت كه نحوه گفتار و محتواي سخنراني‌هاي نصرالله بر اساس اطلاعات تحولات ميدان نبرد بود.
وي افزود كه تصميم‌گيران اسرائيلي با تحليل به موقع سخنراني‌هاي نصرالله، مي‌توانند شرايط جنگ را تغيير دهند.
بيشترين چيزي كه نصرالله در دوران جنگ 33 روزه تكرار مي‌كرد كلمه “صمود ” بود كه به معناي “استواري و پايدار ” است.
رونن گفت كه نحوه گفتار نصرالله با هدف حمايت و تقويت اتحاد اجتماعي و يكپارچگي در ميان لبناني‌ها بوده است. سخنراني نصرالله با هدف تمركز بر ضعف ارتش اسرائيل بوده است و وي حمله موشكي غيرمنتظره به ناوجنگي ارتش اسرائيل را تحسين كرد و تلاش داشت تا با اين اقدام بازدارندگي در برابر حمله زميني اسرائيل ايجاد كند.
همانطور كه نصرالله معتقد بود، ضعف اسرائيل در رابطه با ويراني اقتصادي و كشته شدن اسرائيلي‌ها در نتيجه حملات موشكي حزب‌الله بود. نصرالله در يكي از سخنراني‌هاي خود گفت: اسرائيلي‌ها به جان و مال خود علاقه‌مند هستند.
اين مقام اطلاعاتي ارشد رژيم صهيونيستي اضافه كرد: در جريان جنگ، نصرالله تلاش داشت با شيوه‌اي قاعده‌مند اعتماد به نفس اسرائيلي‌ها در رهبري نظامي و سياسي را تضعيف كند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.