سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۹ مرداد ۹۱ | ۱۱:۳۸
رالف شونمان:

آمریکا و اسراییل؛ تعهدی که روبه انحطاط می‌رود

آمریکا واسراییل هزینه جنگ‌ها را با اقدامات ریاضتی و نابود کردن ساختار زندگی قشر فقیر و سرکوب‌شده در جامعه می‌پردازند و تردیدی در این باره وجود ندارد. دستگاه اسرائیل چیزی جز نمود کوچکی از این دستور کار جنگی، امپریالیستی و نظام سرمایه داری رو به انحطاط نیست.»


رالف شونمان، نویسنده و نظریه پردازسیاسی،گفت: «قرارداد کمک نظامی ارتقاء یافته موسوم به پیمان همکاری امنیتی پیشرفته امریکا-اسرائیل نمایان‌گر تعهد امریکا برای حمایت تسلیحاتی از اسرائیل، وعده به مبارزه با هرگونه قطعنامه ضد اسرائیلی در سازمان ملل و درخواست‌ها از امریکا برای تولید سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین برای متوقف کردن موشک‌های کوتاه برد است.» وی تصریح کرد: «این اقدام [امریکا] حاکی از پیش‌بینی جنگ با ایران، سوریه و به طور کلی آغاز جنگ در منطقه است.»

به موجب این قرارداد در واقع از امریکا خواسته می‌شود، فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به اسرائیل را تسریع کند؛ اوباما هم خواستار ۷۰ میلیون دلار کمک اضافی به برنامه گنبد آهنین شد.

این نویسنده امریکایی در پاسخ به پرسشی درباره بحران مالی فعلی امریکا و میلیون‌ها شهروند این کشور که با بیکاری و نداشتن خانه دست به گریبان هستند گفت: «مسئله اصلی تریلیون‌ها دلاری است که به پنتاگون و مجموعه صنعتی نظامی امریکا برای فراهم کردن جنگ‌های نمایشی در سراسر جهان اختصاص داده شده است. جنگ با ایران، جنگ با سوریه، جنگ‌هایی در آفریقا، مداخله در اقیانوس آرام، تهدید چین و روسیه و دستور کار جهانی برای امپریالیسم چرا که این نظام در بحرانی شدید است و نظام سرمایه‌داری دیگر هیچ پایگاهی برای نیروهای تولیدکننده در جامعه به طور کلی ندارد.»

شونمان افزود: «آن‌ها هزینه این جنگ‌ها را با اقدامات ریاضتی و نابود کردن ساختار زندگی قشر فقیر و سرکوب‌شده در جامعه می‌پردازند و تردیدی در این باره وجود ندارد. دستگاه اسرائیل چیزی جز نمود کوچکی از این دستور کار جنگی، امپریالیستی و نظام سرمایه داری رو به انحطاط نیست.»

این تحلیل‌گر سیاسی تصریح کرد: «ریاست جمهوری اوباما مانند تمام روسای جمهور دیگر (امریکا) است. هر دو حزب امریکا و تمام شخصیت‌های این احزاب، سیاستمدارانی که در خدمت سیاست‌های سرمایه‌داری امریکا هستند، با یکدیگر بر سر ابراز التزام و تعهد نه تنها به اسرائیل بلکه به جنگ‌های تجاوزکارانه علیه مخالفان خود رقابت دارند.»

امریکا با پرداخت ۷۰ میلیون دلار کمک نظامی دیگر به رژیم اسرائیل علاوه بر ۳ میلیارد دلاری که وعده پرداخت آن را در سال جاری داده بود، موافقت کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا روز جمعه (۶ مرداد، ۲۷ ژوئیه) پیمان همکاری امنیتی پیشرفته امریکا-اسرائیل را برای سال ۲۰۱۰ امضا کرد که پیش‌تر به تصویب کنگره رسیده بود.

به موجب این پیمان، امریکا مبلغ بیشتری از پول مالیات دهندگان این کشور را به اسرائیل جهت توسعه سیستم دفاع موشکی کوتاه برد این رژیم موسوم به گنبد آهنین (Iron Dome) پرداخت خواهد کرد.

نمایندگان کمیته امور عمومی امریکا اسرائیل (آیپک)، لابی حامی رژیم اسرائیل در امریکا و همین طور خبرنگاران اسرائیلی به مراسم امضای این پیمان که در کاخ سفید برگزار شد، دعوت شدند.

بر اساس برگه اطلاعات کاخ سفید که روز جمعه منتشر شد، اوباما گفته است «با وجود دوران سخت مالی»، وی برای تضمین حمایت مالی کامل از اسرائیل در سال مالی ۲۰۱۲ مبارزه کرده است. این حمایت‌ها شامل؟ میلیارد دلار کمک مالی برای امور نظامی می‌شود.

اوباما همچنین گفت، پرداخت ۲۰۵ میلیون دلار اضافی در سال ۲۰۱۱ را برای آرایش و برپایی سامانه گنبد آهنین تضمین کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: