سه‌شنبه 13 جولای 10 | 11:46

كمیته تحقیق رژیم صهیونیستی كشتار كاروان آزادی غزه را توجیه كرد

رئيس كميته تحقيق داخلي رژيم صهيونيستي در مورد تجاوز اين رژيم به كاروان آزادي در تشريح نتايج تحقيقات خود گفت كه در عمليات تصميم‌گيري در اين ماجرا اشتباهاتي روي داد كه نسبتا در سطوح بالا بود و در به وجود آمدن نتيجه‌اي كه براي ما مطلوب نبود، نقش داشت.


به نقل از خبرگزاري فرانسه، “گيورا آيلاند ” رئيس كميته تحقيق داخلي رژيم صهيونيستي در مورد تجاوز اين رژيم به كاروان آزادي در تشريح نتايج تحقيقات خود گفت كه در عمليات تصميم‌گيري در اين ماجرا اشتباهاتي روي داد كه نسبتا در سطوح بالا بود و در به وجود آمدن نتيجه‌اي كه براي ما مطلوب نبود، نقش داشت.
تيم تحقيقات داخلي رژيم صهيونيستي بدون اينكه كسي را در اين گزارش مقصر معرفي كند و از اساس حمله به اين كاروان را كه براي امدادرساني عازم غزه بود زير سوال ببرد، مدعي شد كه اهمال و كم‌كاري در زمينه اين حمله بطوريكه مستوجب مجازات نظاميان باشد، وجود ندارد.
همچنين در اين گزارش درباره فرماندهي اين عمليات يا كسي كه فرماندهي اين عمليات را برعهده داشته ، هيچ اشاره‌اي نشده است تا به طور مستقيم يا غيرمستقيم مسئول شناخته شوند بلكه تنها به طور گذرا به اشتباهات اشاره شده است.
“گابي اشكنازي ” رئيس ستاد ارتش رژيم صهيونيستي نيز در اين باره گفت: نه من و نه تيم كارشناسان نكات كم‌كاري يا اهمالي را مشاهده نكرديم، اما مشخص است كه اشتباهاتي روي داده است و در آينده بايد اصلاح شود.
آيلاند در ادامه اظهارات خود گفت: ما در جريان تحقيقات كشف كرديم كه “اشتباهاتي حرفه‌اي ” در جمع‌آوري اطلاعات جاسوسي و همچنين روند تصميم‌گيري وجود داشت.
تحقيقات داخلي رژيم صهيونيستي همچنين اعلام كرده است كه در اين حادثه هماهنگي ميان دستگاه‌هاي جاسوسي نيروي دريايي و دستگاه ضدجاسوسي ارتش كافي نبود.
بنا بر ادعاي اين گزارش، گروه كماندوهاي حاضر در اين عمليات نيز ارزيابي بدي از ميزان خشونت اعضاي كشتي تركيه‌اي داشتند و جايگزين درستي در مقابله با اين موضوع در اختيار نداشتند.
آيلاند در اين گزارش كه از اعتبار جهاني كاملا بي‌بهره است و حتي “بان كي مون ” دبيركل سازمان ملل نيز آن را فاقد مشروعيت و وجهه بين‌المللي دانسته است، بدون توجه به اقدام وحشيانه نظاميان صهيونيست در هدف قرار دادن انسان‌هاي بي‌گناه و بدون سلاح در آب‌هاي بين‌المللي، اقدام اين نظاميان را شجاعانه و بسيار حرفه‌اي قلمداد كرد و مدعي شد كه آنها تنها در زماني از زور استفاده كردند كه زندگي‌شان در معرض خطر قرار گرفته بود.
در اين گزارش ادعا شده است كه نظاميان اسرائيلي تيراندازي در اين كشتي را آغاز نكرده‌اند بلكه با اين تحقيق ادعا شده است فعالاني كه در كشتي بودند، تيراندازي را آغاز كردند.
گزارش كميته آيلاند متشكل از 150 صفحه است كه در آن تيراندازي نظاميان صهيونيست به مردم بي‌گناه توجيه شده است، اين گزارش مدعي است كه حداقل يك سلاح قبل از حمله اسرائيل در اين كشتي وجود داشته است.
اين در حالي است كه اعضا و فعالان صلح در ناوگان آزادي وجود حتي يك سلاح در كشتي را رد كرده و ارتش رژيم صهيونيستي را به مسئول تيراندازي بدون توجيه به شهروندان و فعالان صلح دانستند.
روز 31 ماه مي [10 خرداد] تعدادي از فعالان صلح بين‌الملل به همراه چندين كشتي حامل كمك‌هاي بشردوستانه قصد شكستن محاصره غزه را داشتند، اما رژيم صهيونيستي با حمله به اين كاروان، 19نفر را كشت و بيش از 50 نفر را زخمي كرد. اين در حالي است كه منابع عبري زبان مدعي شدند كه در اين حملات تنها 9 نفر كشته شده‌اند.
از زمان تجاوز رژيم صهيونيستي به كاروان حامل كمك‌هاي بشر دوستانه به نوار غزه در ماه مي گذشته تاكنون بسياري از محافل و مجامع بين‌المللي اين اقدام رژيم صهيونيستي را به شدت محكوم كرده و خواستار رفع محاصره نوار غزه شدند.
رژيم صهيونيستي برغم اعمال فشارهاي موجود با رد تشكيل كميته حقيقت‌ياب بين‌المللي به تشكيل يك كميته داخلي درباره جنايت صورت گرفته عليه كاروان آزادي بسنده كرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.