یکشنبه ۱۵ مرداد ۹۱ | ۱۰:۰۱

نگاه «خداحافظ بچه» به ناباروری درست نیست

رییس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا از پرداخت نادرست سریال «خداحافظ بچه» به مساله ناباروری انتقاد کرد.


دکتر «محمدمهدی آخوندی»،رییس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ درصد از زوج‌ها با مشکل ناباروری دست به گریبان هستند، گفت: ناباروری تنها یک مساله پزشکی نیست، بلکه ابعاد مختلفی از مسایل روحی، روانی و اجتماعی را برای زوج‌ها به همراه دارد.

وی با تاکید بر اهمیت و پیچیدگی مساله ناباروری، یادآور شد تشخیص و درمان ناباروری کاری کاملا گروهی و بین رشته‌ای است و باید با همکاری متخصصان رشته‌های مختلف، از جمله زنان و زایمان، جنینن‌شناسی، ایمونولوژی، آندرولوژی، ژنتیک، غدد و روان پزشکی در مراکز درمان ناباروری انجام شود.

رییس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا تصریح کرد بنابراین، نظر یک متخصص به تنهایی نمی‌تواند ملاک تشخیص و درمان قرار گیرد.

آخوندی در ادامه افزود: یکی از رسالت‌های صدا و سیما با توجه به داشتن مخاطب انبوه، آگاه کردن مردم از پیشرفت‌های علمی و پزشکی کشور است؛ کشور ما در زمینه فناوری‌های کمک باروری و درمان سقط مکرر پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و می‌توان گفت که امروزه، با استفاده از تشخیص صحیح و درمان مناسب بیش از ۶۰ درصد از موارد ناباروری با علت سقط مکرر، قابل درمان است.

رییس انجمن جنین‌شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران، ادامه داد: قبول حضانت فرزند در مراکز بهزیستی اگر چه اقدامی پسندیده است اما با توجه به دستاوردهای اخیر پزشکی در جهان و ایران، نباید به عنوان تنها راه حل زوج‌های نابارور مطرح شود.

آخوندی با اشاره به اینکه زوج‌های نابارور به دلیل فشارهای متعدد خانوادگی، روانی، اجتماعی و اقتصادی به شدت حساس و آسیب پذیر هستند، افزود: ما در این مدت بازتاب قسمت‌های پخش شده «سریال خداحافظ بچه» را در زوج‌های مراجعه کننده به مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا مشاهده کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد اگرچه پرداختن به مشکلات این زوج‌ها می‌تواند مثبت و مفید باشد، اما مهم است که رویکرد سازندگان به این مساله، دقیق و کار‌شناسی باشد، نه اینکه اضطراب و نا‌امیدی را ترویج دهد.

رییس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با اشاره به اینکه ناباروری یکی از علت‌های اصلی طلاق زوج‌های جوان کشور است، تصریح کرد اگر زوج‌های نابارور از وجود مراکز درمانی فوق تخصصی و امکان تشخیص و درمان اطلاع دقیق و درستی نداشته باشند به تخصص‌های مختلف و نامربوط و حتی روش‌های غیر علمی و خرافی روی می‌آورند.

آخوندی گفت: بسیاری از این زوج‌ها به دلیل عدم تشخیص صحیح، تحت درمان‌های بی‌نتیجه و حتی آسیب زا قرار می‌گیرند و سال‌ها متحمل هزینه‌های گزاف مالی و روحی می‌شوند و چه بسا پس از مدتی تلاش بی‌نتیجه، ناامیدانه از هم جدا شوند.

وی افزود: حضور یک گروه متخصص و کار‌شناس در کنار تیم سازنده آثاری از این دست ضروری است تا عدم آگاهی سازندگان فیلم‌ها و سریال‌ها از موضوعات علمی و پزشکی و ارایه تصاویر نادرست و غیرواقعی، موجب پیامدهایی همچون ناامیدی، تشویش و اضطراب در جامعه نشود.

  1. مهرناز
    ۲ مهر ۱۳۹۱

    کلا موضوع فیلم مشکل داشت!!!چرا که دکتر گفت حامله شدن این خانوم خطرناک هست و ممکن است منجر به مرگ مادر شود و نگفت که مادر حامله نمیشود….و در قسمتهای آخر دیدیم که به مراکز ناباروری مراجعه کرد تا بتواند حامله شود و مشکل از حاملگی پدخطر به ناباروری تغییر کرد…..کاش قبل تهیه فیلمها کمی مطالعه شود….اینها گمان میکنند با آدمهایی بی سواد روبرو هستند؟؟؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: