چهارشنبه 14 جولای 10 | 12:09

شهرام امیری با خروج از آمریکا عازم ایران شد

با تلاش های انجام شده از سوی جمهوری اسلامی ایران دقایقی پیش شهرام امیری با بدرقه رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن خاک آمریکا را از طریق کشور ثالث به مقصد جمهوری اسلامی ایران ترک کرد.


سخنگوی وزارت خارجه از خروج شهرام امیری از خاک آمریکا خبر داد و اعلام کرد که وی به ایران بازمی گردد.

رامین مهمانپرست اضافه کرد: با تلاش های انجام شده از سوی جمهوری اسلامی ایران و همکاری موثر سفارت پاکستان در واشنگتن دقایقی پیش شهرام امیری با بدرقه رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن خاک آمریکا را از طریق کشور ثالث به مقصد جمهوری اسلامی ایران ترک کرد.

مهمانپرست همچنین از گفتگوی تلفنی شب گذشته کمالوندی معاون آمریکای وزارت امور خارجه با شهرام امیری خبر داد که طی آن ضمن حصول اطمینان از سلامت و آرامش روحی وی خصوصا پس از حضور در دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن بر هر گونه تلاش کشورمان برای بازگرداندن وی به میهن اسلامی و آغوش خانواده تاکید شده بود.

وی همچنین تاکید کرد که وزارت خارجه همچنان پیگیری های خود را در رابطه با مسئولیت های دولت آمریکا در ربایش امیری از طریق کانالهای مختلف حقوقی و دیپلماتیک ادامه خواهد داد.
شهرام امیری کارشناس و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر که سال گذشته در مدینه منوره ربوده شده است، دریک پیام تصویری که درتاریخ سه‌شنبه 17 فروردین 89 مطابق با 5 آوریل 2010 ضبط شده و به روشی خاص به دست دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران رسیده‌، به تشریح ربایش و وضعیت کنونی خود پرداخته بود.

وی دراین سند تصویری ارسالی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و در بخش های مختلف خبری پخش شد، با بیان اینکه هم‌ اکنون در شهر توسان ایالت آریزونای آمریکا است، تاکید کرده بود که در تاریخ 13 خرداد 88 در یک عملیات مشترک بین تیم‌های ترور و ربایش سازمان اطلاعات آمریکا (CIA) و استخبارات عربستان سعودی در مدینه منوره ربوده شده است.

ایران از زمان مفقود شدن این تبعه خود در عربستان بر ربوده شدن او توسط سرویس های امنیتی آمریکا تاکید داشته که انتشار این تصاویر ویدیویی اثبات این نظر ایران به شمار می رود.

همچنین جمهوری اسلامی ایران همواره آمریکا را به عنوان مسئول حفظ جان امیری دانسته و برای مشخص شدن وضعیت این تبعه خود حداقل دوبار مسئولان سفارت سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار کرده بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.