یکشنبه 12 آگوست 12 | 05:25
رهبر سابق اخوان المسلمین درباره جنگ سی و سه روزه می‌گوید:

مقاومت اسلامی همه جهان را شگفت‌زده کرد

ایران وسوریه دو کشوری هستند که پایگاه مقاومت و ایستادگی در برابر طرح مشترک آمریکا و صهیونیسم را تشکیل می دهند. آمریکا و اسرائیل هم می خواهند این دو پایگاه را از بین ببرند. بر این اساس، آنها تهران و دمشق را متهم می‌کنند که از مقاومت لبنان پشتیبانی می کنند.


درآمد: پایمردی حزب‌الله در رویارویی اخیر با صهیونیستها،‌ این حزب را در نزد جریانات مذهبی و سیاسی جهان عرب و اسلامی وجاهتی بس والا بخشیده است. آنان این نحله را بازگرداننده‌ی غرور و غیرت لطمه خورده‌ی اعراب و مسلمانان می‌دانند و ادامه موضوعش را لازم و مبارک. آنچه می‌خوانید از آن روی خواندنی است که بر زبان رهبر وقت اخوان المسلمین (معتبرترین و قدیمی ترین نهاد سیاسی – فرهنگی در جهان اهل تسنن) جاری گشته و نمودار نگاه این جریان دینی و فکری به حزب‌الله و مقتدای آن است. آن چه خواهید خواند گفتگویی است با محمدمهدی عاکف، عالی‌ترین مقام این سازمان که از او با عنوان «مرشد عام» یاد می‌شود.

– ارزیابی شما از جنگ 33 روزه اسرائیل بر ضد لبنان چیست؟

اولاً: این جنگ، قبل از عملیات رزمندگان حزب‌الله برای اسارت دو نظامی صهیونیست در مرز فلسطین اشغالی برنامه‌ریزی شده بود. در پی عملیات مقاومت اسلامی که به اسارت دو نظامی صهیونیست و کشته شدن هشت تن دیگر منجر گردید، رژیم صهیونیستی آن را دستاویزی برای حمله به لبنان قرار داد و این حمله را در روز 12 ژوئیه آغاز کرد که تا 33 روز ادامه داشت.

ثانیاً: دشمن صهیونیستی هرگز گمان نمی کرد که تحمیل این جنگ بر لبنان، چنین هزینه سنگینی را برای او به همراه داشته باشد و تا این مدت طولانی ادامه یابد. این نشان می دهد که اطلاعات و ارزیابی سرویسهای امنیتی واطلاعاتی رژیم صهیونیستی از حزب‌الله لبنان ناقص بوده است.

ثالثاً: بر خلاف آنچه رژیم صهیونیستی پیشبینی کرده بود، مقاومت اسلامی لبنان، ایستادگی بی‌نظیر و شگفت‌انگیزی را به نمایش گذاشت و رزمندگان مقاومت، توانایی وصف‌ناپذیری را در زمینه افشای پنهانکاری و فریب دشمن نشان دادند و با اجرای عملیات تاکتیکی، ضربات دردناکی بر ارتش رژیم صهیونیستی وارد آوردند که در نتیجه آن تلفات سنگینی بر نظامیان آن رژیم وارد آمد و تئوری امنیتی آن زیر سؤال رفت. رزمندگان مقاومت اسلامی با عملیات کیفی و بی سابقه خود، حیثیت سازمان نظامی اسرائیل را بر باد دادند و به در آمد اقتصادی آن به شدت ” استقامت و پایداری رزمندگان مقاومت، ستیزه‌جویی و ترویج فرهنگ جهاد و شهادت را در سطح ملتهای مسلمان جهان در پی داشته است. گسترش روحیه ستیزه‌جویی و شهادت‌طلبی و ایثار و فداکاری، پیامدهای مفیدی در زمینه بر انگیختن توان های نهفته جوانان مسلمان خواهد داشت، به گونه ای که دامنه خشم و اعتراض و فشار ملتهای مسلمان بر رژیم های سیاسی حاکم و حکومت های مدافع آمریکا و صهیونیسم در منطقه گسترش خواهد یافت. “ آسیب رساندند. در نتیجه این جنگ، گردشگری در اماکن سیاحتی و به ویژه در مناطق شمالی فلسطین اشغالی از رونق افتاد و میزان مهاجرت معکوس از اسرائیل به سایر کشورهای جهان گسترش یافت.

مهم‌تر از همه، این جنگ هیچ دستاورد نظامی ارزشمندی برای اسرائیل در بر نداشت و نظامیان صهیونیست برای جبران این شکست، به شدت به ساختار اقتصادی و مناطق مسکونی لبنان حمله کردند و انسانهای بی گناه را وحشیانه به قتل رساندند. صهیونیست ها با ارتکاب جنایات بی شمار کوشیدند ملت لبنان را که از مقاومت اسلامی پشتیبانی می کرد، بر ضد مقاومت بشورانند، اما در این تلاش هم ناکام ماندند. در این شرایط بحرانی، همه اقشار و فرق و گروههای لبنانی در کنار مقاومت ایستادند و با جان و مال خود از مقاومت حمایت کردند. همبستگی مردم لبنان با مقاومت به روشنی در پذیرایی از صدها هزار آواره جنگی از مناطق جنوبی تجلی یافت.

رابعاً: موضع رژیمهای سیاسی و حکومتهای عربی بسیار شرم‌آور بود. این رژیم ها در آغاز این بحران، حزب‌الله را محکوم و ادعا کردند که حزب‌الله به ماجراجویی حساب نشده دست زده است. رژیمهای سیاسی عرب با این موضع نامسئولانه، به دشمن صهیونیستی بهانه دادند تا به لبنان تجاوز کند و به طرز وحشیانه‌ای ساختار آن را منهدم سازد. این در حالی است که موضع ملتهای عرب با موضع حکومتها به کلی متفاوت بود. همان گونه که ملاحظه کردید، به رغم اقدامات سرکوبگرانه رژیمهای پلیسی و سرکوبگر، تظاهرات مردمی، سراسر جهان عرب را فرا گرفت. ملتهای عرب و مسلمان، حمله رژیم صهیونیستی به لبنان را محکوم کردند و از حکومت ها و رژیم های سیاسی حاکم خواستند که نفاق و دنباله‌روی از سیاستهای آمریکا را کنار گذارند و برای پشتییبانی از مقاومت با همه امکانات فراوان موجود، به مسئولیت ملی و دینی و میهنی خود عمل کنند.

خامساً: این جنگ، در روند کشمکش تاریخی اعراب و اسرائیل، یک تحول راهبردی و نقطه عطف بنیادین به وجود آورد که آثار و پیامدهای آن نه تنها بر وضعیت کنونی و آینده لبنان، بلکه بر اوضاع کنونی و آینده جهان عرب و جهان آشکار خواهد شد. این جنگ ملت های عرب و مسلمان را سربلند و آنها را در تاریخ معاصر روسفید کرد. مسلمانان عزت و کرامت و غرور را احساس کردند و پایداری رزمندگان مقاومت اسلامی، اعتماد به نفس و ایمان را در میان ملتهای عرب تقویت کرد و به آنان نشان داد که می توانند بر ارتش رژیم صهیونیستی که روزی ادعا می کرد شکست‌ناپذیر است، پیروز شوند.

– از این جنگ چه درسی می توانیم بگیریم؟

اولاً: ایمان و باورمان را به خداوند و یاری او تقویت کنیم و اعتماد به نفس داشته باشیم. خوب برنامه‌ریزی کنیم، دیدگاه و جهان‌بینی روشن داشته باشیم و راهمان را برای تحقق اهدافمان دنبال کنیم. چنانچه از این شیوه¬ها استفاده کنیم، بی‌تردید بر دشمنان پیروز می‌شویم.

ثانیاً: بررسی دقیق سیاست های راهبردی دشمن و پیگیری لحظه به لحظه و مستقیم همی فعالیتها، تحرکات و برنامه های او. پیگیری و شناسایی ” پس از گذشت سالهای طولانی از امضای پیمان کمپ دیوید، اکنون زمان تجدیدنظر در این موافقتنامه به نفع ملت مصر و امت عربی و اسلامی است. “ اوضاع و دگرگونیهای بنیادین جامعه صهیونیستی و نقش تحولات بین‌المللی و منطقه¬ای بر رژیم صهیونیستی از مسائلی هستند که در روند رویارویی با دشمن و تحقق دستاوردهای بزرگ به امت اسلامی کمک می‌کنند.

ثالثاً: جنگ در عملیات نظامی خلاصه نمی شود و ابعاد گسترده‌تری دارد. مدیریت سیستم فراگیر اطلاع‌رسانی، اجرای صحیح برنامه های سیاسی و اقتصادی، مدیریت عملیات نظامی در میدان رزم و انتخاب زمان مناسب جنگ و گریز، مهم‌ترین ابزارهای توانمندی و موفقیت در جنگ هستند.

– با توجه به دستاوردهای جنگ، آیا می توانیم با دیدگاه جدیدی به آینده بنگریم؟

من بر این باورم که ایستادگی، پایداری و مقاومت بی نظیر رزمندگان مقاومت اسلامی در میدان جنگ که همه مردم جهان را شگفت زده کرد، توانست طرح “خاورمیانه جدید ” را ناکام کند. دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی با هدف محو آثار هر گونه مقاومت مردمی و تضمین برتری اسرائیل در زمینه های علمی، نظامی و فناوری بر همه کشورهای عربی، از چند سال پیش طرح خاورمیانه جدید را مطرح کردند. این طرح گاهی در سایه مقاومت و مخالفت ملت های عرب و مسلمان با شکست مواجه شد. دشمن صهیونیستی از شکستی که در لبنان متحمل شده به سادگی نخواهد گذشت. عملکرد و کارآیی سازمانهای امنیتی ـ اطلاعاتی و نظامی این رژیم با دقت بررسی خواهد شد و در طرحها و برنامه های دشمن، تجدید نظر اساسی به عمل خواهد آمد. رژیمهای سیاسی و حکومتهای عربی هم نتایج این جنگ را ارزیابی خواهند کرد. برای ارزیابی نتایج این جنگ، مطالعات و تحقیقات دامنه‌داری در سطوح منطقه ای و بین‌المللی صورت خواهد گرفت. هیچ یک از دولتهای منطقه و طرفهای درگیر، انتظار نداشتند که این جنگ 33 روز ادامه و با این دستاورد شرافتمندانه برای مقاومت اسلامی لبنان و حزب‌الله پایان یابد. بنابراین نتایج ثمربخش این جنگ، پیامدهای بنیادین بر اوضاع منطقه به صورت عام و اوضاع داخلی هر یک از کشورهای عربی به طور خاص بر جای خواهد گذاشت.

– ارزیابی تان از قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل متحد چیست؟ بی‌عدالتی این سازمان برای همه ثابت شده است. آیا می‌توان چهارچوب جدیدی را برای دفاع از حقوق اعراب و مسلمانان جستجو کرد؟

در این که قطعنامه 1701 ظالمانه بود، شکی ندارم، زیرا بیش از خواسته دشمن صهیونیستی به او امتیاز داد. عقب‌نشینی ” وجود سلاح در دست مقاومت، تنها ضامن ایستادگی در برابر هر اقدام تجاوزگرانه دشمن صهیونیستی به لبنان است. همان گونه که پیش‌تر اشاره کردم، دشمن جز زور زبان دیگری نمی‌شناسد. “ صهیونیستها از مزارع شبعا در این قطعنامه تصریح نشده است. در این قطعنامه تأکید شده است که نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد فقط در خاک لبنان مستقر باشند و این حق را به دشمن صهیونیستی داده تا به بهانه دفاع از خود هر گاه بخواهد به لبنان حمله کند. قعطنامه شورای امنیت بدون اشاره به اسرای لبنانی در بند رژیم صهیونیستی، تنها خواستار آزادی دو اسیر صهیونیست شده است که در اختیار حزب‌الله قرار دارند.

در مورد جستجوی چهارچوبی جدید، متشکل از کشورهای عربی و اسلامی برای تأمین و تحقق عدالت، در حال حاضر بعید به نظر می رسد که چنین طرحی شکل بگیرد، زیرا بیشتر دولتهای عرب و مسلمان کاملاً فلج هستند، از اراده سیاسی مستقل برخوردار نیستند و متأسفانه در دامان دولت آمریکا قرار گرفته‌اند.

– به نظر شما چه عواملی موجب موفقیت و پایداری مقاومت در 33 روز جنگ بود.

پیروزی و موفقیت و پایداری رزمندگان مقاومت چند دلیل دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

اولاً: رزمندگان و کادرهای مقاومت در سطوح گوناگون به آرمان خود ایمان دارند و بر این باورند که در برابر دشمنی که جز زور، زبان دیگری نمی فهمد، گزینه ی مقاومت، تنها راه‌حل منطقی برای بازپس گیری سرزمینهای اشغالی و دفاع از ارزشهای دینی و ملی است.

ثانیاً: وجود رهبری آگاه، دانا و خردمند که میان رزمندگان و سربازان خود زندگی و آرزوها، دردها و خواسته های آنان را از نزدیک احساس می کند و رهبری که به اصل شورا معتقد است، برای همه ملت های مسلمان الگو و اسوه است.

ثالثاً: پایداری و استقامت مردم لبنان و پشتیبانی آنان از مقاومت، زیرا مردم لبنان به رغم شهیدان انبوهی که در این راه تقدیم کردند، رویارویی با دشمن صهیونیستی را با جان و دل پذیرا شدند.

رابعاً: مدیریت جنگ، رهبری حزب‌الله و فرماندهی مقاومت با در پیش گرفتن شیوه جنگ پارتیزانی و استفاده انبوه از قدرت اسلحه، جامعه صهیونیستی را به شدت زیر فشار قرار دادند و ابتکار عمل را از نظامیان صهیونیست در میدان نبرد سلب کردند.

– در پی جنگ لبنان، آینده سازش در خاورمیانه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اولاً: هر تصمیم‌گیری بزرگ سیاسی به میزان قدرتی که یک طرف درگیری می تواند بر طرف دیگر تحمیل کند، بستگی دارد. در پرتو این دیدگاه، رزمندگان مقاومت با پایداری و فرود آوردن ضربه‌های کوبنده بر پیکر دشمن صهیونیستی، مانع از پیروزی نظامی او در میدان جنگ شدند.

ثانیاً: استقامت و پایداری رزمندگان مقاومت، ستیزه‌جویی و ترویج فرهنگ جهاد و شهادت را در سطح ملتهای مسلمان جهان در پی داشته است. گسترش روحیه ستیزه‌جویی و شهادت‌طلبی و ایثار و فداکاری، پیامدهای مفیدی در زمینه بر انگیختن توان های نهفته جوانان مسلمان خواهد داشت، به گونه ای که دامنه خشم و اعتراض و فشار ملتهای مسلمان بر رژیم های سیاسی حاکم و حکومت های مدافع آمریکا و صهیونیسم در منطقه گسترش خواهد یافت.

ثالثاً: دشمن صهیونیستی به منظور اعمال فشار بر جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تلاش خواهد کرد وانمود کند که روند گفت و گوهای سازش را دنبال می کند. دشمن در سایه شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی ملت فلسطین که خود آن را ایجاد کرده است، گروههای سیاسی لائیک و لیبرال را مطرح خواهد کرد تا حماس را کمرنگ و تضعیف کند.

رابعاً: در مورد اوضاع لبنان پیش‌بینی می شود که آمریکا و اتحادیه اروپا به منظور بهره‌برداری از تضادها و تناقص‌گویی های موجود در لبنان سعی خواهند کرد در درجه اول، مقاومت لبنان و حزب‌الله را از دستاوردهای این پیروزی بزرگ محروم کنند و در درجه دوم برای خلع سلاح مقاومت به حزب‌الله فشار بیاورند.

– وضعیت پیمان کمپ دیوید را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پس از گذشت سالهای طولانی از امضای پیمان کمپ دیوید، اکنون زمان تجدیدنظر در این موافقتنامه به نفع ملت مصر و امت عربی و اسلامی است. این پیمان، مصر را در روند کشمکش اعراب و اسرائیل بی‌طرف کرده است. در نتیجه امضای این موافقتنامه، رژیم صهیونیستی به سراغ یکایک دولتهای عرب رفت و با آنان به طور جداگانه قرار داد صلح امضا کرد. اکنون پس از گذشت حدود 25 سال از امضای معاهده کمب دیوید، احزاب و گروههای مسلمان و ملی‌گرای مصر، به ویژه سازمان اخوان المسلمین، این معاهده را به باد انتقاد گرفته‌اند و از دولت مصر می‌خواهند آن را بایکوت کند.

– آمریکا و رژیم صهیونیستی ادعا کردند که مقاومت اسلامی لبنان به نمایندگی از سوی ایران و سوریه با اسرائیل جنگید. نظرتان چیست؟

شکی نیست که رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان از صمیم قلب و در راه دفاع از سرزمین و میهن خودشان جنگیدند. آنان از سرزمین، ملت و ارزش های کشورشان دفاع کردند. آیا مقاومت وظیفه داشت دست روی دست بگذارد و به دشمن صهیونیستی اجازه دهد لبنان را اشغال کند تا کسی نگوید که ایران و سوریه مسبب این جنگ بوده‌اند؟ ایران وسوریه دو کشوری هستند که پایگاه مقاومت و ایستادگی در برابر طرح مشترک آمریکا و صهیونیسم را تشکیل می دهند. آمریکا و اسرائیل هم می خواهند این دو پایگاه را از بین ببرند. بر این اساس، آنها تهران و دمشق را متهم می‌کنند که از مقاومت لبنان پشتیبانی می کنند. فراموش نکنیم که دشمنان مایل نیستند نام و اثری از مقاومت ضد صهیونیست و ضد سلطه آمریکا در فلسطین، لبنان و عراق وجود داشته باشد. آنان می‌خواهند که اسرائیل قدرت برتر منطقه باشد و به دولت ها امر و نهی کند.

– دورنمای آینده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا دشمنان در تلاش خود برای خلع سلاح مقاومت موفق می‌شوند؟

وجود سلاح در دست مقاومت، تنها ضامن ایستادگی در برابر هر اقدام تجاوزگرانه دشمن صهیونیستی به لبنان است. همان گونه که پیش‌تر اشاره کردم، دشمن جز زور زبان دیگری نمی‌شناسد. بنابراین در آینده نیز به تلاشهای مذبوحانه دست خواهد زد تا مقاومت را خلع سلاح کند و برای تحقق این هدف، به محافل بین‌المللی و منطقه ای فشار خواهد آورد.

– برای جلوگیری از وقوع جنگهای فرقه‌ای و مذهبی در لبنان، چه پیامی برای مردم و طیفهای گوناگون لبنان دارید؟

من به همه اقشار و فرقه‌های گوناگون لبنان می گویم که وحدت، ثبات و پایداری شما در جریان حمله تجاوزگرانه اسرائیل به کشورتان، برای همه کشورهای تشنه آزادی و عدالت الگو و سرمشق و مقاومت و اتحادتان بی‌نظیر بوده است. امیدوارم که این اتحاد و یکپارچگی به منظور حفظ ثبات و امنیت و شکوفایی لبنان تداوم یابد. از شما می خواهم که بحث خلع سلاح حزب‌الله را به آینده موکول کنید. هرگاه ارتش لبنان توان و قدرت خود و امکان ایستادگی در برابر دشمن صهیونیستی را باز یافت، آنگاه می توان درباره این موضوع بحث کرد. مسلح بودن یک جنبش مقاومت هرگز عامل تهدیدی برای مردم به شمار نمی آید. حزب‌الله هیچ روزی از سلاح خود برای تحقق دستاوردهای سیاسی بهره‌برداری نکرده است و پیروزی سال 2000 را هم به مردم لبنان اهداء کرد. امروز کسانی که درباره سرنوشت سلاح حزب‌الله به مسائلی دامن می زنند، در حقیقت از اهداف و منافع دشمن صهیونیستی و طرحهای آمریکا و غرب دفاع می کنند. این محافل غربی و صهیونیستی هستند که علاقمند نیستند اثری از مقاومت وجود داشته باشد.

– برای رزمندگان مقاومت و رهبرشان سید حسن نصرالله چه پیامی دارید؟

به آنان می گویم که شما همه ملت های عرب و مسلمان را سربلند کردید و از عزت و کرامت و ارزشهای امت و کشورتان لبنان، شرافتمندانه دفاع کردید. تاریخ هرگز ایثار و فداکاریتان را از یاد نخواهد برد. جهاد و فداکاری شما در صحیفه اعمالتان ثبت شده است و خداوند در روز قیامت به شما پاداش خیر خواهد داد. وجود چنین فرزندان رشید و سلحشوری، گوارای مردم لبنان باد.
برای امت اسلام پایدار و سربلند باشید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: