چهارشنبه 14 جولای 10 | 12:26

شکایت دانشجویان از برخی نمایندگان مجلس

حسین قدیانی در خصوص اظهار نظر آقایان بادامچیان، ابراهیمی، رهبر، مطهری، دلخوش و چند نفر دیگر که اتهاماتی را به دانشجویان نسبت دادند، این اظهار نظرها را غیر منصفانه و حق پیگیری آن را محفوظ دانست.


رئیس بسیج دانشجویی کشور در خصوص اتقاقات پس از تجمع دانشجویان مقابل مجلس به اظهارات تعجب آمیز و خارج از شان نمایندگی برخی از نمایندگان واکنش نشان داد.

حسین قدیانی در خصوص اظهار نظر آقایان بادامچیان، ابراهیمی، رهبر، مطهری، دلخوش و چند نفر دیگر که اتهاماتی را به دانشجویان نسبت دادند، این اظهار نظرها را غیر منصفانه و حق پیگیری آن را محفوظ دانست.

این گفتگو که خبرگزاری فارس آن را منتشر کرد حاوی نکاتی است که به شرح زیر است:

ترکیب و تفسیر تجمع دانشجویان مقابل مجلس

*در آن تجمع همه اتحادیه‌های سراسری دانشجوئی و بسیج دانشجوئی شرکت کرده بودند که متأسفانه برخی رسانه‌ها و حتی برخی از نمایندگان مجلس چنین عنوان کردند که این تجمع در مخالفت با دانشگاه آزاد و مجلس شکل گرفته است.

*تشکل‌های دانشجوئی برای امورات فرعی معمولاً به میدان نمی‌آیند.

*آن تجمع فقط در اعتراض به بی‌توجهی طراحان آن مصوبه به فرامین مقام معظم رهبری صورت گرفت؛ مسئله‌ای که اظهر من‌الشمس بود.

*وقتی صراحت کلام مقام معظم رهبری و حتی حضرت امام (ره)، جغرافیای تعاملی شورای عالی انقلاب و مجلس را مشخص کرده است و نمایندگان محترم مجلس نیز از آن آگاه بودند، بسیار متعجب شدیم که برخی نمایندگان مجلس با نام اصول‌گرائی، دست به چنین خطای فاحشی می‌زنند.

*وقتی علیرغم پذیرش اخطار قانون اساسی توسط ریاست مجلس، باز هم از سخن مقام معظم رهبری عبور صورت می‌گیرد؛ چطور دانشجوی انقلابی و مسلمان می‌تواند این صحنه را ببیند و ساکت بنشیند.

*عده‌ای تشکل پویا را برای اهداف خود مضر می‌دانند لذا از هر اتهام ناروایی فرو‌گزار نکردند، شاید از نگاه برخی، تشکل خوب، تشکلی است که در خدمت منابع گروهی یا تشکل مرده باشد.

ارزیابی تجمع/ فشارهای جناحی و گروهی رقبای سیاسی یا در چارچوب اختلافات درون جناحی

*چنین نگاهی نمی‌تواند دانشجویان مسلمان و عدالت‌خواه و انقلابی را زمین‌گیر کند.

*دانشجویان به تکلیف خود عمل می‌کنند و اگر منتظر تحلیل‌های حزبی و جناحی باشند و یا از زاویه دید آنان برنامه‌های خود را تنظیم کنند، دیگر تشکل مستقل و آرمانخواه نیستند.

*همین تشکل‌ها در مقابل اقدامات دولت نیز بارها به میدان آمده‌اند.

*بیانیه‌ها،‌ مواضع و تجمعات دانشجوئی را در قضیه آقای مشایی یا در تعلل یک هفته‌ای ریاست جمهوری در پاسخ به نامه مقام معظم رهبری و اعتراض به برخی از مواضع فرهنگی دولت ببینید؛ آنگاه خواهید یافت که انصاف در بخش‌هایی از سیاست‌مداران جامعه ما گم شده است و همه چیز را از دایره تنگ جناحی تحلیل می‌کنند.

شعار ها و حواشی

*شعارها با برنامه‌ریزی طرح نشده بود و تشکل‌ها مسبب آن نبودند و این ربطی به تشکل‌های دانشجویی ندارد.

*در آن تجمع تریبون اصلی در اختیار تشکل‌ها بود اما دو سه هزار دانشجو را نمی‌شد به صورت فرد، فرد کنترل کرد.

*ما شعارهای انحرافی عده بسیار معدود خصوصاً درباره کلیت مجلس را رد می‌کنیم و قبول نداریم چون معتقدیم مجلس عصاره ملت و در رأس امور است.

*قوای جمهوری اسلامی ایران را باید ورای افراد و اشخاص دید؛ ما بخش زیادی از عملکرد مجلس هفتم در دو سال گذشته را قابل قبول می‌دانیم و از آن تشکر می‌کنیم اما سخت معتقدیم کوچکترین اشتباه به اسم اصول‌گرائی قابل بخشش نیست.

*ما بخشی از شعارهای حاشیه‌ای را قبول نداریم و دفاع نمی‌کنیم اما نقدها چیز دیگری بود.

*اکثر افرادی که به آن تجمع نقد داشتند به دنبال ساختن عقبه رازگونه‌ای برای آنان بودند یعنی فکر می‌کردند جریانی یا اشخاصی از بیرون جنبش دانشجوئی، هدایت آن تجمع را به عهده دارند.

*دانشجو اقناع نشود وارد میدان نمی‌شود اما قضاوت‌هایی که صورت گرفت، واقعاً جفا به بهترین جوانان کشور بود؛ برخی برای آرامش یا توجیه خود و برای فرار از مکافات عمل خویش، بدون رعایت تقوی اتهاماتی را وارد کردند، این اتهامات زیبنده نبود.

*آقایان بادامچیان، ابراهیمی، رهبر، مطهری، دلخوش و چند نفر دیگر اتهاماتی را نسبت دادند و پشت پرده‌ای را برای این تجمع درست کردند که اصلاً توقع آن نمی‌رفت.

*ما این اظهار نظرها را غیر منصفانه می‌دانیم و حق پیگیری آن را محفوظ خواهیم داشت.

*در خصوص واکنش به شعارها اگر چند شعار غیر قابل قبول نیز سر داده شد که زیبنده نبود عین این شعارها از تریبون مجلس شورای اسلامی و رادیو سراسری مجدداً تکرار شود؛ به نظر ما این اقدام در راستای برجسته کردن حاشیه و کم رنگ کردن متن است.

پیشینه تجمعات

*یکی از تجمعات، تجمع خودجوش هزاران دانشجو در مقابل مجلس ششم در حمایت از نامه مقام معظم رهبری به ریاست وقت مجلس در راستای قانون مطبوعات در سال 1379 بود که مثل همین تجمع، برخی از اصلاح‌طلبان آن را در راستای رقابت‌های جناحی تفسیر کردند اما در اراده دانشجویان تأثیر نداشتند چون دانشجویان فکر می‌کردند تکلیف خود را انجام داده‌اند.

گلایه مندی از رئیس مجلس

*ما ریاست محترم مجلس را از مدیران توانمند و با هوش نظام می‌دانیم؛ خدمات مؤثر ایشان به کشور و انقلاب در سال‌های متمادی بر کسی پوشیده نیست و ‌به همین دلیل است که سطح توقع نیز از وی بالاست.

*نقد دانشجویان به دو مسئله درباره رئیس مجلس بود که یکی فوریت طرح و نحوه ورود طرح به مجلس و دیگری نوع برخورد با اخطار قانون اساسی بود. این به معنی نادیده گرفتن بقیه زحمات و تلاش‌های ایشان و دیگر نمایندگان محترم نیست.

  1. محمود
    28 سپتامبر 2010

    سلام
    عالی بود
    دمتان گرم

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.