دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
سه شنبه ۳۱ مرداد ۹۱ | ۱۱:۵۵

جنگ‌طلبی تروریستی غرب در سوریه

یک کارشناس سیاسی می‌گوید، غرب به صورت ریاکارانه‌ای همان اوباشی را که ظاهرا یک دهه پیش جنگ خونین و پر هزینه علیه تروریسم را به راه انداختند، امروز برای سرنگونی دولت سوریه به خدمت گرفته است.


فینیان کانینگهام در مقاله‌ای که در وب سایت پرس تی‌وی منتشر شده است، نوشت: «درباره هدف ژئوپولتیک آن‌ها درباره سوریه باید گفت، دولت‌های غربی آشکارا تروریست‌ها و قاتلانی را به خدمت گرفتند که ظاهرا دلیل آن بودند که دولت‌های غربی تریلیون‌ها دلار در جنگ‌های خارجی هزینه کنند؛ برای این که هجوم آورند به کشورهای دارای حکومت مستقل و آن‌ها را اشغال کنند، میلیون‌ها انسان بیگناه را کشته، بازداشت و هزاران تن را شکنجه کنند و این جوامع دموکراتیک را به کشورهای پلیسی بی‌رحم تبدیل کنن.»

کانینگهام گفت، گزارش‌ها و فیلم‌های ویدئویی منتشره از سوی مزدوران تحت حمایت غرب که به اصطلاح ارتش آزاد سوریه نامیده می‌شوند و با گردان‌های القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی تقویت شده‌اند، نشان می‌دهد که آن‌ها در واشنگتن و پایتخت‌های اروپایی آشکارا» (به صورت علنی) مورد استقبال قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشت: «تروریسمی که واشنگتن و دیگر دولت‌های غربی به عنوان تهدیدی موجود علیه تمدن‌های دموکراتیک در ۱۰ سال اخیر مطرح کرده‌اند، به ناگهان و به صورت بی‌وقفه، زمانی که به سوریه مربوط شد، به جنگ علیه تروریسم تبدیل شده است.»

اگرچه کانینگهام گفت، برای افرادی که «چشمان باز دارند»، اکنون نقاب متظاهرانه غربی‌ها در دفاع از قوانین بین‌المللی و حقوق بشر، از بین رفته است.

وی افزود: «چهره افشا شده چهره‌ای مضحک از هیولایی است که انگیزه آن ظاهرا قدرت‌طلبی نخبگان خودخواه و تسلط بر منطقه استراتژیک خاورمیانه است. و این هدف با هر وسیله ضروری به ویژه به وسیله تبانی با قاتلان تشنه به خون قابل دسترس است.»

در دهه ۱۹۸۰، امریکا به گروه به اصطلاح شبه‌نظامیان در افغانستان برای مبارزه با نیروهای شوروی سابق کمک کرد. به دنبال آن القاعده از همین گروه که سال‌ها پیش از سوی امریکا کمک‌های نظامی و آموزشی دریافت می‌کرد، برخواست.

تنها یک دهه پس از آن، امریکا برای سرنگونی رژیم طالبان که متهم به پناه دادن به القاعده بود، به افغانستان حمله کرد.

کارشناسان سیاسی می‌گویند، امریکا تمایل دارد تا شبه نظامیان القاعده و دیگر گروه‌های افراطی در سوریه حضور داشته باشند و به شورشیان مسلح این کشور در سرنگونی دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه کمک رساند.

به گفته مایک راجرز، نماینده کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان امریکا، بیش از یک چهارم از گروه‌های شورشی در سوریه، خود را در زمره زیرشاخه‌های القاعده می‌دانند.

کانینگهام گفت، شرایط کنونی در سوریه افشاگر «ورود به وحشیگری و آغوش‌باز برای بی‌قانونی بین‌المللی» از سوی همان دولت‌هایی است که خود را حامی اصول دموکراسی و حقوق بشر برای باقی جهان می‌خوانند.

وی در پایان گفت: «عنوان‌ها، برخوردها و لباس‌های فانتزی را فراموش کنید؛ ناآرامی‌های جاری در سوریه نشان می‌دهد که سیاست خارجی این قدرت‌های غربی از سوی سران ارشد تروریست‌ها و اوباش، هدایت می‌شود.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: