سه‌شنبه 21 آگوست 12 | 12:07
نگاهی به تازه ترین قسمتهای «شام ایرانی»

«بفرمایید شام» یا «بفرماییدمهدکودک»!

نازنین شادپی

یک نگاه کلی به سری «شام ایرانی» ما را بیش از پیش به این حقیقت رهنمون می سازد که جناب بیژن بیرنگ در دهه ششم زندگی خویش خلاقیت را کاملا کنار گذاشته و به جایش تا توانسته به گرته برداری از «طغرل» پرداخته! طغرل کیست؟ همان گوینده برنامه مبتذل «بفرمایید شام» در کانال ماهواره ای «من و تو»!


نازنین شادپی – هرچند از‌‌ همان زمان عرضه نخستین قسمت از سریال «شام ایرانی» کپی برداری از مجموعه‌ای مشابه محصول «من و تو» جلب توجه می‌کرد اما در قسمتهای بعدی نه تنها این اصرار بر تقلید کاهش نیافت بلکه کار را به جایی رساند که حالا هفتمین قسمت از این مجموعه را بایستی به یک کُپی کاملا مبتذل شبیه دانست.

یک نگاه کلی به این قسمت که بخش سوم از سری دوم «شام ایرانی» است ما را بیش از پیش به این حقیقت رهنمون می‌سازد که جناب بیژن بیرنگ در دهه ششم زندگی خویش خلاقیت را کاملا کنار گذاشته و به جایش تا توانسته به گرته برداری از «طغرل» پرداخته! طغرل کیست؟‌‌ همان گوینده برنامه «بفرمایید شام» در کانال ماهواره‌ای «من و تو». همین است که می‌بینیم بازیگران زنی که برای رقابت در «شام ایرانی» انتخاب شده‌اند تا می‌توانند سعی می‌کنند با شوخی‌های سبکی که مابین آن‌ها و گوینده برنامه بیژن بیرنگ ردوبدل می‌شود فقط و فقط وقت برنامه را تلف کنند وگرنه کیست که نداند آشپزی کردن بهانه است و جناب بیرنگ قصد داشته با ساخت «شام ایرانی» فقط و فقط تجمل و ثروتی که در زندگی بازیگرانی درجه سوم مانند لادن طباطبایی و سحر زکریا وجود دارد را به مخاطبان عرضه کند تا به این طریق آدمهایی مانند ما که خانه‌مان نه اثاثیه شیک دارد و نه تراس باصفا و باربکیو/ barbecue-لطفا باربکیو را با تلفظ خانم طباطبایی که انگار سال‌ها ساکن ینگه دنیا بودند و تلفظشان ما را کشته «باربی کیو» تلفظ کنید- دلشان بسوزد و آه حسرت بخورند که چرا هنرپیشه نشده‌اند!

دقیقا به همین دلیل است که بازیگری که تا به حال آشپزی نکرده و حتی خودش هم مستقیما به این موضوع اشاره می‌کند که کلفتی دارد به نام «ویدا» که او کار‌هایش را انجام می‌دهد به عنوان یکی از رقابت کنندگان در برنامه آشپزی (!!!) انتخاب می‌شود. باز اگر طرفمان هنرپیشگان درجه یک بودند، حرفی نبود اما وقتی کسی که همه افتخارش بازی در نقش مکمل فیلمی است مثل «ازدواج به سبک ایرانی» به مانند یک سوپراستار پولساز سخن می‌گوید، نمی‌شود دم فروبست و چیزی نگفت.

باز اگر در خلال همین شوی تجملی که بیرنگ و رفقایش عرضه کرده‌اند یک سری تعلیقهای واقع گرایانه وجود داشت درصد توهین به شعور مخاطب پایین می‌آمد اما نه تنها در انتخاب پرسشهایی که مجری برنامه از مهمانان می‌پرسد کمترین تفکری صورت نگرفته بلکه کاملا مشخص است که این خانم‌های بازیگر در اقدامی کاملا هماهنگ با مجری، سعی کرده‌اند هر چه خاطره ریز و درشت درباره خانه داری و آشپزی ندارند (!) را براساس سناریویی از پیش تعیین شده، حفظ کرده و در برابر دوربین، طوطی وار بیان کنند.

بدبختانه اینکه شوخی‌هایی که مهمانان با هم یا با مجری برنامه مطرح می‌کنند هم آن قدر کودکانه است که بعضا می‌مانی در حال تماشای تازه‌ترین محصول کارگردانی هستی که «همسران» را ساخته یا در حال تماشای یک برنامه ارگانی که محل اجرای آن یک مهدکودک است!

از همه این‌ها که بگذریم حجم فراوان آگهی‌های تبلیغاتی گنجانده شده در ابتدا و انت‌ها و مابین پخش هر قسمت از «شام ایرانی» واقعا خجالت آور است. از یک طرف از مخاطب می‌خواهیم که نسخه کپی نخرد و صرفا محصول ارژینال را تهیه کند و از سوی دیگر نسخه ارژینال را پر می‌کنیم از آگهی‌هایی که حتی با فشردن دکمه forward هم نمی‌توان آن‌ها را رد کرد! باز اگر «شام ایرانی» محصولی بود از رسانه ملی این حجم آگهی قابل چشم پوشی بود اما وقتی بناست محصول در شبکه نمایش خانگی عرضه شود و مخاطب برای خرید آن پول نقد بپردازد این حجم آگهی چه معنایی دارد؟ به خصوص که نیم بیشتری از فیلم به پیام بازرگانی اختصاص داده شده است یا به بیانی ساده‌تر مابین آگهی‌های بازرگانی، برنامه‌ای به شدت ضعیف و مبتذل و مقلد، پخش می‌شود!

در اینجا است که باید گفت صد رحمت به اصل برنامه چراکه حداقل می‌دانیم ماهواره‌ای و مبتذل است! آخر از بازیگران و هنرمندان ایران زمین چنین رفتاری به شدت بعید و دور از ذهن می‌باشد. به خصوص ازبیژن بیرنگ با آن کارنامه زیبا و خاطره انگیزش! این برنامه اصلا قابل قیاس با «خانه سبز» و «همسران» نیست. در هر حال او ریسک بزرگی کرده و حاصل این ریسک هم تنزل کارنامه کاری بوده است.

  1. ی
    29 آگوست 2012

    چقدر عقده در این متن موج میزند!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: