سه‌شنبه 21 آگوست 12 | 13:16

پروژه جدید وزارت دفاع به‌نام «آرمیتا»

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خبر نامگذاری محصول آزمایشگاه پرنده وزارت دفاع به نام «آرمیتا» را داد.


سردار احمد وحیدی،وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در حاشیه مراسم افتتاح ۶ دستاورد جدید صنایع دفاعی کشور، درباره نامگذاری محصول آزمایشگاه پرنده وزارت دفاع به نام «آرمیتا» گفت: این نامگذاری به خاطر نام دختر شهید داریوش رضایی‌نژاد است و ما به یاد آن شهید، نام این پروژه را آرمیتا گذاشته‌ایم.

وی همچنین درباره نامگذاری خمپاره‌انداز «وفا» نیز توضیح داد که این نامگذاری به یاد مرحوم «وفا غفوریان» از پیشکسوتان عرصه صنایع دفاع انجام شده است.

وی در ادامه به تشریح برخی ویژگی‌های دستاوردهای جدید رونمایی شده پرداخت و درباره نسل چهارم موشک فاتح ۱۱۰، این موشک را از دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین موشک‌های بالستیک زمین به زمین با سوخت جامد مرکب توصیف کرد و از به تولید انبوه رسیدن نسل‌های مختلف این موشک خبر داد.

وزیر دفاع، توان نقطه‌زنی در شرایط مختلف جوی، افزایش طول عمر موشک، افزایش زمان استقرار موشک مسلح بر روی سکوی پرتاب برای شلیک به موقع، کاهش زمان تست‌های قبل از پرتاب و حین پرتاب و زمان ترک موضع پرتاب را از توانمندی‌های مهم این موشک برشمرد.

وحیدی همچنین با اشاره به تولید موتور دریایی بنیان ۴ اظهار کرد: یکی از گلوگاه‌های فنی در طراحی و ساخت شناورهای سنگین، تامین توان و قوه محرکه شناور است و در این راستا، ‌ متخصصان صنایع دریایی کشور موفق شدند موتور دریایی بنیان ۴ را با ۱۶ سیلندر و قدرت ۵ هزار اسب بخار و ۱۸ تن وزن بر روی شناورهای بزرگ نظامی نصب کنند.

وی همچنین به تولید آزمایشگاه پرنده آرمیتا اشاره کرد و افزود: این پروژه سکوی تست‌های پروازی با هدف آزمایش سامانه‌های هوایی در شرایط واقعی پرواز ساخته شده است. این پروژه با هدف آزمایش سامانه پرتاب هواپیمای جنگی، آزمون سامانه دستگاه تولید اکسیژن هواپیما‌، آزمون سامانه اویونیک پیشرفته هواپیما و آزمایش اویونیک پیشرفته به خلبان‌های هواپیمای جنگنده انجام شده است.

وزیر درباره خودروی تاکتیکی ارس نیز اظهار کرد: خودروی تاکتیکی ـ فرماندهی ارس با ۳. ۴ تن وزن و قدرت ۱۳۳ اسب بخار با دو کابین یکپارچه به عنوان خودروی حامل فرماندهان، ‌ خودروی هجومی و خودروی پشت خاکریز قابلیت استفاده در تمام مناطق عملیاتی صعب‌العبور و شهری را دارد.

وحیدی درباره پروژه خمپاره‌انداز وفا نیز گفت: سامانه خمپاره‌انداز برد بلند ۱۶۰ میلیمتری وفا که در برد توپخانه‌های معمولی اجرای آتش می‌کنند، دارای مشخصاتی نظیر افزایش قدرت سر جنگی به میزان دو تا سه برابر، عمر بالای مهمات نسبت به گلوله‌های موشکی، پراکندگی کمتر نسبت به گلوله‌های موشکی و نواخت تیر ۵ تا ۸ گلوله در دقیقه است.

وی همچنین با اشاره به رونمایی از سامانه جهت‌یاب و شنود شاهد گفت: این سامانه پولیس سیگنالی و جهت‌یابی در باندهای VHF و UHF و مدلاسیون‌های مختلف را در فاصله زمانی بسیار کم انجام می‌دهد. این سامانه سیگنال‌های ثابت، آنالوگ و جهش فوقانی را تشخیص می‌دهد، پردازش می‌کند و می‌تواند امکان شنود چند کانال را به طور همزمان فراهم کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: