سه‌شنبه 21 آگوست 12 | 16:19

آینده غیرمتعهدها درنگاه رهبر معظم انقلاب

مقام معظم رهبری نگاه مثبتی به حضور فعال ایران در مجامع بین‎المللی و منطقه‎ای همسو با منافع ایران اسلامی و مستضعفان داشته‎اند.


در دوره فعالیت‎های دیپلماتیک ایران در جنبش عدم تعهد، حضرت آیت الله خامنه‎ای مقام معظم رهبری چه در دوره ریاست جمهوری و چه پس از آن در دیدار با مقامات و سفیران جنبش و یا به مناسبت‎های دیگری که در جمع مردم سخنانی را ایراد فرموده‎اند، درباره جنبش عدم تعهد و هویت و کارکردهای آن به تشریح دیدگاه‎های خود پرداخته‎اند. در مرداد ۱۳۶۴ و در زمان ریاست جمهوری، ایشان در دیدار با «دنیزاریه ویچ» وزیر امور خارجه یوگسلاوی فرمودند: «ورود ایران به جنبش عدم تعهد با امید و خوشبختی و جاذبه‎ای که این جنبش در دوران مبارزات پیش از انقلاب اسلامی برای ما داشت صورت گرفت و هم‎اکنون نیز ما به آینده غیرمتعهد‌ها خوشبین هستیم و معتقدیم که برای تقویت آن باید تلاش جدی و زیادی انجام پذیرد.»

با نگاهی به این بیانات، به خوبی می‌‎توان دریافت که مقام معظم رهبری از‌‌ همان اولین سال‎های استقرار جمهوری اسلامی با توجه به ماهیت استکبار ستیزی نظام اسلامی و از طرف دیگر تکیه بر ظرفیت‎های کشورهای مستقل و مخالف با سیاست‎های استکباری، نگاه مثبتی به حضور فعال ایران در مجامع بین‎المللی و منطقه‎ای همسو با منافع ایران اسلامی و مستضعفان داشته‎اند.

ایشان درباره موضوع مذاکرات هسته‌ای و نگاه ایران به عدالت‎گرایی در تاریخ هفدهم آبان ۱۳۸۵ در جمع مردم استان سمنان چنین فرمودند: «امروز شما ببینید در همین قضیه انرژی هسته‌ای که سعی می‌کنند در دنیا جنجال کنند، وضعیت دنیا نسبت به ما چیست؟ به‎خصوص وضعیت کشورهای آسیا و خاورمیانه و کشورهای اسلامی. حالا آمریکایی‎‌ها مثل همیشه دهانشان را باز می‌کنند، چشمشان را می‌بندند و هرچه به دهانشان می‌آید می‌‎گویند: دنیا با غنی‎سازی ایران مخالف است! نه شمایید که دنیا را نمی‌‎شناسید؛ دنیا را نمی‌بینید. ملت‎های دنیا که هیچ، حتی دولت‎های دنیا که نشانه آن بیش از صد کشور غیرمتعهد و حدود پنجاه کشور اسلامی است، که در کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد گرد هم آمده‎اند، و چند مجموعه دیگر که اکثریت قاطع کشورهای دنیا هستند، همه طرفدار این هستند که انرژی هسته‎ای از انحصار چند قدرت مدعی و طلبکار جهانی بیرون بیاید و ملت ایران را برای اینکه در این راه شجاعانه ایستاده، از ته دل تحسین و تشویق می‌کنند.»

ایشان در سخنرانی دیگری در ششم دی‎ماه ۱۳۶۸ با یاد‎آوری سخنرانی خود در کنفرانس عدم تعهد در محل سازمان ملل اظهار داشتند:
«چند سال پیش که ما در کنفرانس عدم تعهد در سازمان ملل شرکت کرده بودیم، همین نکته را به مردم دنیا گفتیم. مردم دنیا! رهبران دنیا! امروز بر دنیا نظام سلطه حاکم است. نظام سلطه یعنی اینکه کسی در دنیا به اتکای سرنیزه و زور، قلدری بکند و شرم نکند و دیگران هم قلدری او را تحمل کنند. امروز شما نمونه‎اش را مشاهده می‌‎کنید.» با دقت در سخنان حکیمانه رهبری می‌‎توان ظرایف دیدگاه‎‌ها و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را در قبال تلاش برای همگرایی میان کشورهای مستقل یا مخالف با سلطه‎جویی‎های قدرت‎های بزرگ مشاهده کرد.

اکنون در آستانه برگزاری اجلاس شانزدهم سران جنبش عدم در تهران، حضور مقام معظم رهبری در جلسه افتتاحیه قطعی شده است. بدون تردید همانند اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی که رهنمودهای ایشان تأثیرات و بازتاب‎های فراوانی در سطح محافل بین‎المللی داشت، حضور رهبری در افتتاحیه اجلاس عدم تعهد در تهران نیز نقطه عطف مهمی در تاریخ جنبش عدم تعهد خواهد بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: