چهارشنبه 14 جولای 10 | 16:36

آجرلو: پالیزدار کار را خراب کرد

وی هرگز به عنوان دبیر تحقیق و تفحص مطرح نبود؛ چرا که تحقیق و تفحص از قوه قضائیه شامل کمیته های مختلف بود. بالطبع کمیته ای هم در سازمان بازرسی کل کشور فعالیت داشت و پالیزدار در این کمیته به عنوان دبیر و دبیر کل تحقیق و تفحص معرفی شده بود.


در ادامه‌ی «همشهری ماه، متهم جنجالی» – به نقل از همشهری ماه

فاطمه آجرلو از نحوه همکاری پالیزدار با مجلس و جریان تحقیق و تفحص می گوید

فاطمه آجرلو مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی کرج و نماینده فعلی مجلس اسلامی است. نام آجرلو زمانی بر سر زبان ها افتاد که عباس پالیزدار از امضای وی زیر احکامش در کمیته تحقیق و تفحص مجلس خبر داد. همکاری نزدیک پالیزدارو آجرلو در مجلس به حدی بود که عده ای آن ها را قوم و خویش نامیدند که با تکذیب طرفین مواجه شد. فاطمه آجرلو که پالیزدار مدعی است به واسطه وی بعضی از مباحث مربوط به مفاسد اقتصادی مسئولان را به دکتر احمدی نژاد می رسانده است و وی هم در مجامع مختلف آن ها را بازگو می کرده،‌ به عنوان وزیر پیشنهادی رفاه از طرف دولت نهم به مجلس معرفی شد که مورد اقبال نمایندگان قرار نگرفت. این روزها زمزمه هایی مبنی بر ریاست وی برسازمان میراث فرهنگی و استانداری استان جدید البرز شنیده می شود که هنوز قطعی نشده است. گفت و گوی ما را با وی در خصوص ماجرای پالیزدار و بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی می خوانید.

به واقع یکی از مهم ترین گزارش هایی که در تمامی ادوار فعالیت پارلمان ایران در صحن علنی قرائت شده گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضائیه است که دو سال گذشته توسط مخبر کمیسیون وقت قضائی مجلس قرائت شد اما پیش از آن عباس پالیزدار در سخنرانی ای در همدان شش ماه قبل از قرائت این گزارش تعدادی از مسئولان و علمای کشور را متهم به فسد اقتصادی کرد. ابتدا در مورد نتیجه پرونده تحقیق و تفحص از دستگاه قضائی بگویید و بفرمایید که ماحصل این پرونده چه شد و در حال حاضر در چه شرایطی است؟

ما گزارش لازم درباره پرونده تحقیق و تفحص از قوه قضائیه را نوشتیم و تقدیم مجلس کردیم. این گزارش تبعات و مشکلات زیادی را برای نماینده ها ایجاد کرد و بحث های حاشیه ای به وجود آورد. با تغییر مدیریت دستگاه قضائی و آمدن آیت الله لاریجانی، ایشان پیگیر شدند که گزارش پرونده هایی که در جریان تحقیق و تفحص قرار داشتند در چه وضعیتی است. نمایندگانی از مجلس هم در کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی حضور دارند و به این پرونده های رسیدگی می شود. در حال حاضر مجلس و قوه قضائیه اهتمام و جدیت بسیار ویژه ای برای رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی دارند. پرونده های در خصوص زمین خواری و افرادی که تسهیلات کلان از بانک ها گرفته و باز پرداخت نداشته اند در قوه قضائیه در حال پیگیری هستند.

در مورد اظهارات عباس پالیزدار چه اعتقادی دارید؟
درباره افراد و اشخاص سوال نکنید، جواب نمی دهم. ایشان از اول متهم نبود و این پرونده سازی و جریان سازی برای اتهام زدن به کلیت جریان تحقیق و تفحص بود. در این خصوص پرونده سازی شد وگرنه در اصل پرونده ای وجود نداشت.

اما پالیزدار دبیر کمیته تحقیق و تفحص از قوه قضائیه و بررسی پرونده های سازمان بازرسی بود.
در اولین مصاحبه های من آمده که ایشان به عنوان کارشناس مدت ها در جلسه مشغول بود و در این مورد نیز وی به عنوان کارشناس پرونده ها کار می کرد. وی هرگز به عنوان دبیر تحقیق و تفحص مطرح نبود؛ چرا که تحقیق و تفحص از قوه قضائیه شامل کمیته های مختلف بود. بالطبع کمیته ای هم در سازمان بازرسی کل کشور فعالیت داشت و پالیزدار در این کمیته به عنوان دبیر و دبیر کل تحقیق و تفحص معرفی شده بود. پالیزدار از طرف مجلس حکمی به عنوان دبیر نداشت و تنها یک حکم داخلی بود که در آن تقسیم کارهای داخلی کمیته مشخص شده بود و این حکم را بنده به عنوان دبیر آن کمیته به عنوان انضباط بخشی به امور برای ایشان صادر کردم.

اما آقای پالیزدار مدعی است مدارکی را مبنی بر حکم دبیری کمیته تحقیق و تفحص در اختیار دارند.
ما در حال حاضر پیگیر اصل مفاسد اقتصادی هستیم. آقای پالیزدار برای من عددی نیست. ایشان دبیر تحقیق و تفحص نبود. ما یک کمیته فرعی از مجموع 12 کمیته ای که در مجلس بود تنها ایشان را به عنوان دبیر برای انضباط بخشی بر امور داخلی یک کمیته منصوب کردیم.

یعنی هیچ آشنایی میان شماو آقای پالیزدار نیست و اصلا وی را تا قبل از صدور حکم نمی شناختید؟
ایشان هیچ آشنایی در خانواده من نداشت. برادر من فرمانده سپاه در ناحیه کرج بود و هزاران نیرو زیر دستش بود که هر کدام از این نیروها می تواند ادعای این را داشته باشند که با خانواده ما آشنا هستند. پالیزدار جانباز و رزمنده بود و من به احترام این پیشینه به وی اعتماد کردم اما او از این اعتماد سوء استفاده کرد.

کجا سوء استفاده کردند؟ منظورتان در سخنرانی دانشگاه همدان و مباحثی است که آنجا مطرح شد؟
این موضوع مانند این است که شما مسئولیت یک پروژه مهم کشوری را به عهده بگیرید و بعد به این طرف وآن طرف بروید و مستمرا درباره آن مسئولیت و پروژه سخنرانی کنید.

آقای پالیزدار در مورد سخنرانی همدان مدعی است که شما در جریان این سخنرانی بوده اید و چنین قرای هم گویا میانتان ردو بدل شده که شما هم در آن مراسم حضور داشته باشید که بعد موبایلتان از دسترس خارج می شود و سپس از آن ماجرا چنین می گویید که آقای استاندار کجا آمدند و من نتوانستم در مراسم حاضر شوم.
پالیزدار به نظر من دچار توهم شده و دروغ های که می گوید باورش شده است. اینها همه دروغ هستند. من بعد از سخنرانی ایشان متوجه شدم که آنجا سخنرانی کرده و در جریان نبودم. مگر من خودم لال بودم که پالیزدار از طرف کمیته برود و سخنرانی کند.

پالیزدار مدعی است که جلسات مختلفی را با آقای احمدی نژاد داشته است و اطلاعات برخی از پرونده هایی را که رئیس جمهور درباره مفاسد اقتصادی از آن ها بارها سخن گفته ایشان داده است و از سوی دیگر بعضی این تحلیل را مطرح می کنند که شما با آقای احمدی نژاد قول و قرار هایی گذاشته بودید تا با طرح تحقیق و تفحص از دستگاه قضائی به یک سری اطلاعات خاص دست پیدا کنید و این اطلاعات را در اختیار رئیس جمهور قرار بدهید تا ایشان ازآن ها استفاده کند. بر همین اساس هم شما به عنوان وزیر رفاه معرفی شدید که اگرچه در مجلس رای نداشتید و امروز شنیده می شود که حکم ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برایتان صادر شده است اما بنا به دلایلی این حکم اعلام رسمی نشده است.

من هیچ کدام از این حرف ها را قبول ندارم. اینها همه دروغ هستند. پالیزدار آنچنان دچار توهم شده است که باور کردنی نیست. یکی از دروغ هایش همین است. از سوی دیگر این بحث ها به آقای احمدی نژاد نمی چسبد.

پالیزدار مدعی است که درباره آقای هاشمی رفسنجانی تحت تاثیر صحبت های شما و آقای دهقان و پروین احمدی نژاد این حرف ها را زده است. همین امر باعث شده تا امروز از آقای هاشمی حلالیت بخواهد. واقعا شما به او القا می کردید که چه بگوید؟
شما زحمت بکشید از آقای پالیزدار سوال که این بار تحت تاثیر چه کسی این دروغ ها را می گوید. آن موقع تحت تاثیر آن ها این دروغ ها را گفت، الان هم تحت تاثیر افراد دیگر دروغ می گوید.

درباره حکمی که شنیده می شود برایتان به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی صادر شده تا جای آقای بقایی را بگیرید جوابی ندادید. می گوییند قرار است شما میراث فرهنگی بروید و آقای بقایی هم جای آقای رحیمی را در پست معاون اول ریاست جمهوری بگیرد.
اگر حکمی صادر شده است من بی خبرم و اگر هم درباره این موضوع با فردی صحبت شده باشد، با من نشده است و اصلا از این جریان خبری ندارم. اما دراین خصوص شک نداشته باشید که وقتی فردی تحت تاثیر دیگران یک بار دروغ بگوید برای بار دوم و سوم هم دروغ می گوید و همه این حرف ها ساخته و پرداخته ذهن و تخیلات شخصی خودش است. او دچار حمله های عصبی است.

بحث سر این مساله است که پالیزدار امروز مدعی است که از او سر مساله تحقیق و تفحص سوء استفاده شده است. پالیزدار می گوید وقتی من اطلاعات یک سری از مفاسد را به آقای احمدی نژاد دادم ایشام در جلسه ای دستی روی سرپسر من کشید و گفت پسر،‌ پدرت دل شیر دارد آقای پالیزدار می گویند اطلاعات افشاگری های ایشان گرفته شد ولی بعدا حمایتی صورت نگرفته است.
آقای احمدی نژاد نیازی برای گرفتن اطلاعات از شخصی که خیانت در امانت کرد، ندارد. تمامی سیستم های اطلاعاتی و امنیتی در اختیار رئیس جمهور است و این عین حماقت است که گفته شود اطلاعات و اسامی و پرونده های بسیاری را در اختیار رئیس جمهور قرار داده ام. اصلا یک پرسش مطرح است که پالیزدار اطلاعات این پرونده ها را از کجا آورده است، در تمامی این 124 پرونده ای که پالیزدار دروغ می گوید و عین پرونده ها، هم در سازمان بازرسی و هم در مجلس است.

پالیزدار مدعی است که تمامی اسناد و مدارک درباره پرونده های سازمان بازرسی درباره مفاسد اقتصادی اسکن و در نهایت تبدیل به یک دی وی دی شده و در اختیار اعضای این کمیته قرار گرفته است. آیا شما این دی وی دی را در اختیار دارید؟
از آقای کامران و دهقان بپرسید، شاید اینها داشته باشند. من نمی دانم شما روی چه حسابی این حرف ها را می زنید اما پالیزدار کار را خراب کرد. اگر قرار بود به پرونده ها رسیدگی شود با اقدامات او و تکان خوردن شاخک های مفسدان کار خراب شد و خیلی ها حساس شدند و اسناد را نابود کردند. وقتی قرار بر این بود که مفاسد اقتصادی دنبال شود آیا با هوچی گری و سخنرانی و مصاحبه و به دانشگاه رفتن کاری از پیش می رفت. آیا من، آقای کامران، توکلی و نادران سخنرانی بلد نبودیم یا اسنادی را که به مراتب پیچیده تر از این قضایا بود درد اختیار نداشتیم که بخواهیم بحث را به رسانه بکشانیم. ما برای مبارزه با مفاسد اقتصادی وارد میدان شده ایم،‌هزینه اش را هم پرداخت کرده ایم و هنوز هم ایستاده ایم و پرونده مفاسد را دنبال می کنیم ولی سخنرانی ها و اظهارات پالیزدار روند پیگیری را کند کرد و ما را به دردسر انداخت.

پالیزدار می گوید قبل از شروع فعالیت کمیته قسمی خورده شد که در این کمیته اگر اعضا نتوانستند امور را اصلاح کنند اقدام به افشاگری کنند و من یعنی شخص پالیزدار با این پیش شرط حضور در کمیته را قبول کردم.
آیا روند کار اصلا به اصلاح رسید. پالیزدار قبل از هر اصلاحی شروع به سخنرانی کرد.

خانم آجرلو! وقتی با پالیزدار صحبت می کردیم ایشان مدعی شد که حتی با آیت الله خزعی به دیدار آیت الله هاشمی شاهرودی ـ ریاست وقت دستگاه قضائی ‌‌ـ رفته اند که ایشان هم تحویلشان نگرفته اند و برخورد نا مناسب ریاست قوه قضائیه منجر به افشاگری های بعدی شد. پالیزدار چه مسئولیتی در کمیته داشت که پیش آقای شاهرودی رفت. وقتی نماینده مجلس هست، پالیزدار به چه حقی پیش رئیس قوه قضائیه می رود.
اما ایشان دبیر کمیته ای بود که شما خودتان برایش حکم صادر کرده بودید.

ایشان دبیر کمیته نبود و تنها دبیر یک کمیته فرعی برای انضباط بخشی به امور داخلی بود.
ایشان در کمیته کاره ای نبود که بخواهد این طرف و آن طرف برود. مگر پالیزدار حکمی از مجلس گرفته بود. رئیس کمیته تحقیق و تفحص از این جلساتی که پالیزدار ادعا می کند، برگزار نکرد. ما از این زدو بند های پشت پرده این آقا خبر نداریمو تنها خدا می داند درد پس پرده چه اتفاقی افتاده. فقط این را می دانم که یکی از آقایان چندین بار به من زنگ زد و خواست که اسم او را از لیست تحقیق و تفحص بیرون بیاورم. گفتم مدارکی دال بر اینکه خلاف واقع اسم شما در گزارش قید شده باشد بیاوردید و ما هم اسم شما را حتما حذف می کنیم که ناگهان این اقا از دهانش پرید که من درباره این موضوع با آقای پالیزدار هم صحبت کرده ام. من با ایشان شدیدا برخورد کردم که چرا با پالیزدار که کاره ای نیست صحبت کرده است. پالیزدار دبیر یک کمیته است و معنای حقیقی دبیر یعنی میرزابنویس؛ یعنی فردی که مسئول و تنظیم کننده گزارش هاست. دبیر دراین کمیته یعنی نظم دادن به امور داخلی و به طور کلی می توان گفت پالیزدار نقش تایپیست کمیته را بر عهده داشت.

پس چرا مشاور حقوقی این کمیته که با پالیزدار همکاری می کرد هم بازداشت شد؟
پالیزدار کاره ای نبود که بخواهد مشاور حقوقی داشته باشد. این کسی را که بازداشت شده بود خود ما به او معرفی کردیم؛ برای اینکه گزارش های حقوقی نیازی به حقوقدان داشت تا نظر حقوقی خود را درباره پرونده ها بدهد. واقعا می خواستیم ببینیم در قوه قضائیه چه گذشته است.

پرونده ها مختومه بودند یا مسکوت مانده بودند؟
اکثر پرونده های بیگانی مختومه شده بودند. من اصلا برای صحبت های پالیزداربه عنوان کسی که سوء استفاده کرده است ارزشی قائل نیستم.

این سوء استفاده ها را تنها در سخنرانی های پالیزدار می دانید؟
نه، در ارتباط گیری هایش. ایشان مگر از مسئول کمیته اجازه داشت که این ارتباط گیری های را انجام داده بود. ایشان چه جایگاهی داشت که با آقای شاهرودی جلسه بگذارد.

برخورد قاضی مرتضوی را در آن مقطع چگونه ارزیابی می کنید؟
هنوز زمانش نرسیده و وقتی زمانش برسد به این مسائل ورود می کنیم. مجلس برنامه دارد؛ ما هم برای مفاسد اقتصادی برنامه داریم. این طور نیست که با توهمات یک نفر که یک سری مسائل را می گوید کار تعطیل شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.