پنج‌شنبه 15 جولای 10 | 12:14

مفسدان اقتصادی مشهور نیستند! رسانه‌ها از اعلام اسامي آنان استقبال نمي‌كنند

رئيس سازمان بازرسي كل كشور گفت: اسامي مفسدان اقتصادي پس از قطعي ‌شدن حكم اعلام مي‌شود اما از آنجايي كه اين اسامي، مشهور و معروف نيستند رسانه‌ها از آن استقبال نمي‌كنند.


به گزارش خبرگزاري فارس از زنجان به نقل از روابط عمومي سازمان بازرسي كل كشور، مصطفي پورمحمدي با حضور در جمع خبرنگاران رسانه‌هاي استان زنجان به سؤالات مختلف آنان پاسخ داد.
حجت‌الاسلام پورمحمدي گفت: جامعه‌اي كه دستگاه نظارتي‌اش خوب كار نكند هيچ تضميني براي دستيابي به اهداف مورد نظرش وجود ندارد.
رئيس سازمان بازرسي كل كشور اظهار داشت: 50 درصد وظيفه نظارت در كشور را رسانه‌ها مي‌توانند ايفا كنند. از نقش رسانه به خاطر كاركرد ويژه‌شان حمايت مي‌كنيم و سعي مي‌كنيم حاشيه امني برايشان ايجاد كنيم.
رئيس سازمان بازرسي كل كشور وظيفه سازمان بازرسي كل كشور را گسترده خواند و گفت: با استفاده از ظرفيت‌هاي درون و برون سازماني و نيز استفاده از ظرفيت‌هايي كه در اين مسير وجود دارد، سعي كرديم كاركرد بازرسي را تقويت كنيم. استفاده از نظارت رسانه‌اي، تشكيل شوراي دستگاه‌هاي نظارتي و استفاده از توان تشكل‌هاي مردم نهاد از جمله اين راهكارهاست.
پورمحمدي در پاسخ به اين سؤال كه چرا اساسنامه شركت ملي نفت پس از گذشت 30 سال ارائه نشد، گفت: ما هم همين اشكال را داريم. نفت يك عنصر و عامل تعيين‌كننده است و دولت و مجلس طبيعي است كه سعي دارند اين را در اختيار خودشان قرار بگيرند و شايد خود دست‌اندركاران نفت هم به خاطر كم‌شدن اختياراتشان تمايلي به انجام اين كار نداشته باشند.
وي تصريح كرد: ما نمي‌توانيم تحمل كنيم كه بزرگ‌ترين بنگاه اقتصادي كشور بدون اساسنامه باشد و مهم‌تر آنكه در اين بخش استراتژي جامع وجود ندارد و سازمان بازرسي كل كشور در اين راستا پيشنهادهايي نيز دارد.
پورمحمدي در پاسخ به سؤالي درباره لغو حق فني داروخانه‌ها توسط ديوان عدالت اظهار داشت: پيشنهاد سازمان بازرسي بود كه ديوان عدالت اين را لغو كند. اينكه چرا لغو حق فني‌ها اجرا نمي‌شود به خاطر اين است كه ديوان با طيف گسترده داروخانه‌ها روبه‌روست و براي عمل به دستورالعمل قانوني بايد دنبال مكانيزم اجراي آن باشيم.
پورمحمدي درباره اقدامات سازمان بازرسي كل كشور در طول سال گذشته اظهار داشت: سال گذشته 2 هزار و 700 بازرسي انجام داديم و چيزي حدود 16 هزار رسيدگي به شكايات داشتيم و اين رقم در چهار ماه نخست امسال نسبت به پارسال حدود 20 درصد رشد داشت.
وي ادامه داد: در سال گذشته چيزي حدود 11 هزار هكتار را بازگردانديم و بيش از 800 مناقصه را تجديد كرديم.
رئيس سازمان بازرسي كل كشور در پاسخ به سؤالي درباره دوشغله‌ها گفت: صدها دوشغله از يك شغل‌شان استعفا دادند، افرادي را هم به دادگاه معرفي كرديم و در اين زمينه سعي شد حساسيت‌ها را بالا ببريم.
پورمحمدي در پاسخ به سؤالي در خصوص اعلام اسامي مفسدان اقتصادي اظهار داشت: آنهايي كه مسئول اعلام اسامي مفسدان اقتصادي هستند، اين اسامي را اعلام مي‌كنند اما آنهايي كه غيرمسئولند و اين صحبت‌ها را مي‌كنند چون مسئول اعلام اين اسامي نيستند، نمي‌توانند اعلام كنند.
وي با بيان اينكه پايگاه اطلاع‌رساني www.ghest.net متعلق به مجتمع امور اقتصادي اسامي مفسدان اقتصادي را اعلام مي‌كند، اظهار داشت: مهم اين است از اين به عنوان يك حربه و جدال سياسي استفاده نشود چون انجام اين كار نه تنها به حل مشكل كمك نمي‌كند بلكه مسئله را پيچيده‌تر مي‌كند.
پورمحمدي اظهار داشت: معمولاً رسانه‌ها به دنبال اطلاع‌رساني از فساد شخصيت‌هاي معروف و مشهور هستند، ذائقه مبارزه با فساد تغيير كرده و اشكال كار اينجاست.
وي در پاسخ به سؤالي در خصوص معوقه‌هاي بانكي گفت: همه معوقه‌هاي بانكي ناشي از سوءاستفاده نيست، بخش بزرگي از اين معوقه‌ها مربوط به بنگاه‌ها و دستگاه‌هاي دولتي است. اينها اينطور نيست كه نخواهند معوقه را پس بدهند چون مكانيزم انجام كارها درست نيست، در اين بين عده‌اي مجال پيدا مي‌كنند تا بدهي‌ها را به بانك نپردازند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.