دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۴ شهریور ۹۱ | ۱۰:۵۰

روباه‌پیر از اختلاف همسایه‌ها چه‌سودی می‌برد؟

طی روزهای اخیر سلطنت طلبان پروتستان ایرلند که طرفدار همکاری با انگلیس هستند با پرتاب سنگ به مراسم رژه جمهوری خواهان که به مناسبت اتحاد ایرلند برگزار می‌شد، حمله کرده‌اند.


در سیر تاریخ هرجا سخنی از استعمار به میان می‌‌آید، بی‌اغراق نخستین کلمه‌‌ای که به ذهن متبادر می‌‌شود، نام کشور انگلستان (بریتانیای سابق) است. یکی از اقداماتی که باعث گسترش نفوذ انگلیس در کشورهای مختلف می‌شود، استفاده از اختلافات قومی و مذهبی است که اتحاد کشور را از بین می‌برد.

درگیری ده‌ها ساله میان پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها در ایرلند شمالی یکی از مصادیقی است که کمک زیادی به نفوذ بیشتر روباه پیر در این کشور کرده است. ایرلند شمالی در شمال جزیره ایرلند قرار دارد و همواره درگیر رسیدن به استقلال بوده است.

اکنون نیز پروتستان‌های حامی انگلیس و جمهوری خواهان کاتولیک در ایرلند شمالی بار دیگر با یکدیگر درگیر شده‌اند که موجب زخمی شدن ده‌ها نفر شده است. طی روزهای اخیر سلطنت طلبان پروتستان ایرلند که طرفدار همکاری با انگلیس هستند با پرتاب سنگ به مراسم رژه جمهوری خواهان که به مناسبت اتحاد ایرلند برگزار می‌شد، حمله کرده‌اند.

پروتستان‌های سلطنت طلب در حالی تلاش کرده‌اند مانع از برگزاری این مراسم شوند که پیش از این درگیری هرگونه تجمع و گردهمایی پروتستان‌ها ممنوع اعلام شده بود. یکی از دلایلی که باعث عدم استقلال کامل ایرلند شمالی شده است، همین اختلافات مذهبی میان گروههاست که در ‌‌نهایت، سود آن به نفع دولت انگلستان است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: