دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۱۵ شهریور ۹۱ | ۱۹:۳۰

تحرکات دیکتاتور یمن برای بازگشت به قدرت

شرجبی تصریح کرد: صالح همچنین در صدد است تا وجهه کابینه و نظام کنونی یمن را در انظار جامعه جهانی تخریب و آن را ناتوان در ایجاد امنیت و ثبات در کشور معرفی کند.


نویسنده و تحلیلگر سیاسی یمنی گفت: علی عبدالله صالح، دیکتاتور برکنار شده یمن، در تلاش است تا خود را به عنوان جایگزین بهتر، اصلاحگر و قادر به تغییر اوضاع کشور معرفی کند.

نبیل شرجبی اظهار داشت: تحرکات اخیر صالح با هدف القای این پیام به مردم یمن انجام می شود که گزینه ای که برای رسیدن به آن مبارزه کردند، اشتباه بوده و هرگز به نتیجه نخواهد رسید.

شرجبی تصریح کرد: صالح همچنین در صدد است تا وجهه کابینه و نظام کنونی یمن را در انظار جامعه جهانی تخریب و آن را ناتوان در ایجاد امنیت و ثبات در کشور معرفی کند.

وی گفت: اگر جامعه جهانی و گروه های سیاسی یمن، علی عبدالله صالح و اطرافیانش را عملا مورد مجازات قرار دهند، این وضعیت می تواند به سرعت پایان یابد.

شرجبی درباره حوادث امنیتی و نقض حریم هوایی یمن توسط هواپیماهای امریکایی و بمباران غیرنظامیان خاطرنشان کرد: علت بمباران اخیر هواپیماهای امریکایی، توافقنامه های سری امضا شده در دوره علی عبدالله صالح است. توافقنامه هایی که حتی به نهادهای قانونگذاری یمن نیز ارائه نشده است.

وی افزود: براساس این توافقنامه ها امریکایی ها در زمینه دخل و تصرف در یمن نیازی به کسب اجازه از دولت صنعا ندارند. بنابراین دولت کنونی این وضعیت را از نظام سابق به ارث برده و تاکنون نتوانسته است با آن مقابله کند. به ویژه این که دولت هنوز هم پایان دادن به خطر القاعده را در اولویت کاری خود قرار داده است.

الشرجبی تأکید کرد: تعلل دولت در این زمینه اشتباه است بلکه باید به سرعت از طریق بازسازی ارتش و نیروهای امنیتی به وضعیت داخلی سامان دهد.

وی گفت: این نهادها به طور کامل در خدمت علی عبدالله صالح دیکتاتور سرنگون شده یمن، بوده اند و تا حد زیادی مسئول مشکلات امنیتی اخیر هستند لذا بازسازی آنها باعث خواهد شد تا دولت نسبت به توافقنامه های امنیتی با بیگانگان بی نیاز شود و بدین وسیله امریکا را از اینگونه اقدامات بازدارد.

شرجبی در باره سرنوشت انقلاب یمن در سایه تحولات کنونی خاطرنشان کرد: متأسفانه شاهد اهمال در زمینه تعامل با بقایای رژیم سابق، هستیم و نهادهای رژیم سابق همچنان به قوت خود باقی هستند که این امر ممکن است بر روند تغییر سیاسی تأثیر بگذارد.

وی گفت: به همین دلیل همه نیروهای فعال باید با درایت و به سرعت در زمینه مقابله با بقایای رژیم علی عبدالله صالح اقدام کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: