شنبه 17 جولای 10 | 13:14

ما از جامعه وعاظ انشعاب نكرده‌ايم

حجت‌الاسلام عباس امير‌ي‎فر، دبير اجرايي سابق جامعه وعاظ و دبيركل فعلي جامعه وعاظ ‌ولايي، چهره‌اي است كه در هفته‌هاي گذشته با انصراف از عضويت در جامعه وعاظ، تشكل جديد ديگري را بنا نهاد كه در پس آن، واكنش‌هاي بسياري را در ميان روحانيون به همراه داشت.


حجت‌الاسلام عباس امير‌ي‎فر، دبير اجرايي سابق جامعه وعاظ و دبيركل فعلي جامعه وعاظ ‌ولايي، چهره‌اي است كه در هفته‌هاي گذشته با انصراف از عضويت در جامعه وعاظ، تشكل جديد ديگري را بنا نهاد كه در پس آن، واكنش‌هاي بسياري را در ميان روحانيون به همراه داشت. جامعه روحانيت مبارز اين تشكل تازه‎تأسيس را به رسميت نشناخت و بر تداوم كار جامعه وعاظ به دبير كلي حجت‌الاسلام شجوني تأكيد كرد. ما براي پي بردن به چگونگي تشكيل جامعه وعاظ ‌ولايي كشور و آيا اين‌كه آن‌ها انشعابي از جامعه وعاظ هستند يا خير به سراغ آقاي اميري‌فر رفتيم كه وي با تأكيد بر اين‌كه انشعابي صورت نگرفته است، هدف خود را گسترش فعاليت‌ها براي افزايش بصيرت ميان روحانيون در سراسر كشور دانست. گفت‌وگوي ما با دبير اين تشكل جديد را در ادامه می‎خوانید:

يكي از مباحثي كه طي چند هفته اخير در فضاي خبري داخل و خارج كشور بازتاب زيادي داشته است، جدايي بخشي از اعضاي جامعه وعاظ و تشكيل جامعه وعاظ ‌ولايي كشور است. لطفا دلايل جدايي خود را توضيح دهيد؟
ما جدايي در ميان‌مان مطرح نيست و تشكل جديد را با هدف گسترش فعاليت‌ها تشكيل داده‌ايم و قصدمان از تأسيس اين تشكل، توسعه فعاليت‌هاي وعاظ به تمامي نقاط كشور است تا علماء و وعاظ شهرستان‌ها هم در مباحث سياسي روز فعال شوند؛ لذا ما در كنار تشكل‌هاي ديگري كه از قبل فعال بوده‌اند، مانند جامعه وعاظ و جامعه روحانيت، به فعاليت خواهيم پرداخت.
شما به‌طور مشخص از تشكيل اين تشكل چه هدفي را دنبال مي‌كنيد؟
هدف ما فعاليت بيشتر است.
منظورم فعاليت در چه زمينه‌هايي است؟
قصد ما فعاليت در زمينه افزايش بصيرت، در جريان مسائل روز قرار گرفتن، دعوت از شخصيت‌ها، براي اين‌كه آخرين اطلاعات روز را در اختيار علماء قرار داده و نظرات آنان را كسب كنند و در نهايت، عضوگيري بيشتر براي حضور پررنگ‌تر در عرصه‌هاي اجتماعي و سياسي است.
منظور شما از حضور در عرصه‌هاي سياسي، فعاليت‌هاي انتخاباتي و كانديدا شدن علما‎ست؟
قطعا به اين معنا نيست و ما به‌عنوان يك تشكل فرهنگي و سياسي درخصوص مسائل روز بايد اعلام نظر كنيم و نيروهاي زبده را براي كانديدا شدن شناسايي و نيز حمايت كرده و افرادي كه در جهت فرامين ولايت مطلقه فقيه مي‌خواهند حركت كنند را به مردم معرفي كنيم.
وسيله ميزان و سنجش شما براي شناسايي افرادي كه در جهت فرامين مقام معظم رهبري حركت مي‌كنند، چيست؟
ميزان ما براي شناسايي بصيرت است و همان‌طور كه مقام معظم رهبري فرمودند نخبگان بايد بصيرت داشته باشند و در اين جهت هم خود داراي بصيرت بيشتري شوند و هم بتوانند به ساير اقشار جامعه هم بصيرت بدهند، چون بعضي از گروه‌ها داراي بصيرت اندكي هستند و در قضيه فتنه سال پیش اين موضوع آشكار شد؛ زيرا آن‌ها بايد وارد قضايا مي‌شدند و با سخنان خود بصيرت بخشي مي‌كردند كه شاهد سكوت آنان بوديم. در حالي‌كه بايد فتنه‌گران را محكوم و به مردم معرفي مي‌كردند؛ لذا ما اين خلاء را در جامعه ديديم، اما چون علماء در رأس امور هستند، قصد افزايش بصيرت آن‌ها را داريم كه با ملاقات با مسئولين مي‌توانند در جريان اخبار روز قرار گيرند و در نهايت، بصيرت را به ديگران منتقل كنند.
تشكيل جامعه وعاظ ‌ولايي از سوي شما اين شائبه را در جامعه ايجاد كرد كه شما از جامعه وعاظ انشعاب كرده‌ايد؟
خير، اصلا چنين مسئله‌اي مطرح نيست.
اما سخنگوي تشكل شما آقاي بهاري در مصاحبه‌اي اظهار داشته بودند، كه در جلسه‌اي كه از وزير اطلاعات دعوت كرده بوديد و آقاي شجوني جلسه را لغو كردند، انشعاب صورت گرفته است؟
اصلا آقاي بهاري در تشكل ما به‌عنوان يك شركت‌كننده حضور دارند، ولي هيچ مسئوليتي ندارند. در اين جهت، طبيعي اين بود با بنده كه دبير اين تشكل هستم، مصاحبه مي‌شد؛ و چون ايشان سخنگوي تشكل نيستند و صرفا به‌عنوان يكي از روحانيون در جلسات حاضرند. در هر حال اگر با بنده مصاحبه مي‌شد، اظهار مي‌داشتم كه اصلا بحث انشعاب مطرح نيست و آقاي شجوني عزيز ماست و اگر ما مي‌گوييم جامعه وعاظ ‌ولايي كشور، دليل اين نيست كه مابقي دوستان ولايي نيستند، بلكه آن‌ها هم ولايي هستند.
آقاي سالك سخنگوي جامعه روحانيت مبارز به صورت رسمي موضع‌گيري كردند و گفتند كه تشكل جامعه وعاظ ‌ولايي كشور زيرمجموعه جامعه روحانيت نيست و فقط جامعه وعاظ به دبير كلي آقاي شجوني را به رسميت مي‌شناسند، راجع اين موضوع چه نظري داريد؟
بنده با آقاي سالك صحبت كردم، ايشان دو مطلب را فرموده بودند: يكي اين‌كه ما جامعه وعاظ تهران را به رسميت مي‌شناسيم كه اين موضوع طبيعي است؛ چون آن‌ها زيرمجموعه جامعه روحانيت هستند و به‌صورت مستقل فعاليت نمي‌كنند و البته آيت‌الله مهدوي‌كني گفته بودند كه ما آن‌ها را به رسميت نمي‌شناسيم و فقط اجازه تشكيل جلسات را در جامعه روحانيت داده بودند.
اما گفته‌اند جامعه وعاظ به دبير كلي آقاي شجوني را به رسميت مي‌شناسند؟
آقاي شجوني را پس از كناره‌گيري آقاي اكرمي خود بنده به‌عنوان دبير اجرايي کاندیدای رأي‌گيري كردم و چون آقاي اكرمي ديگر فعاليت نمي‌كردند آقاي شجوني به‌عنوان دبيركل انتخاب شدند.
يعني شما به دوستان‎تان گفتيد كه به آقاي شجوني براي دبيركلي جامعه وعاظ رأي دهند؟
بله، ما پيشنهاد داديم.
با اين اوصاف براي آقاي شجوني شما تبليغات كرده‌ايد؟
رأي‌گيري به‌صورت داخلي بود و تبليغات نكرديم.
بالاخره رايزني كرديد؟
بله، به‌خاطر اين‌كه پيشكسوت و عضو جامعه روحانيت بودند و ما ايشان را پيشنهاد داديم و آقايان نيز قبول كردند، وگرنه آيت‌الله مهدوي‌كني حكم ندادند كه ايشان به‌عنوان مسئول فعاليت كنند؛ ما رأي‌گيري كرديم و آقاي شجوني به‌عنوان دبيركل انتخاب شدند.
در يك سالي كه شما دبير اجرايي جامعه وعاظ بوديد، سخنرانان زيادي را به اين جامعه دعوت كرديد. هدف شما از اين‌كار چه بود؟
ما در اين جلسات از اقشار مختلف و مسئولين دعوت مي‌كرديم و روي شخص خاصي نظر نداشتيم و پس از برگزاري جلسات پرسش و پاسخ در مصاحبه‌اي مباحث مطرح شده در جلسه را اطلاع‌رساني مي‌كرديم.
با موضع‌گيري كه اعضاي شوراي مركزي جامعه روحانيت مبارز در مورد جامعه وعاظ ‌ولايي كشور از خود نشان دادند، آيا فعاليت تشكل خود را متوقف مي‌كنيد؟
بنده به آقاي سالك درخصوص اين موضوع كه گفتند نسبت به شما شناخت نيست، گفتم كه اگر شناخت وجود ندارد، چرا در جامعه وعاظ حداكثر ٢٠٠ نفر شركت مي‌كنند، ولي در اين‌جا همان جلسه اول ٤٥٠ نفر از علماء و وعاظ در جلسه شركت داشتند.
يعني همه افرادي كه شركت كردند وعاظ تهراني بودند؟
بله، اصلا يكي از اهانت‌هايي كه يك روزنامه كثيرالانتشار به جامعه ما كرده همين موضوع است كه بايد آن ‌را تكذيب كنند؛ زيرا از كساني كه در جلسات ما فرم پر كرده‌اند حتي يك آدرس متعلق به شهرستان‌ها نداريم.
پس قصد ادامه فعاليت را داريد؟
بله، به آقاي سالك هم گفتيم كه ما تعارفي با كسي نداريم. مسئله دومي كه به آقاي سالك گفتيم درخصوص آن تشكل بود كه تصميم گرفتيم اسم را تغيير دهيم و در نظرسنجي جلسه اخيرمان مقرر شد به جمعيت واعظين‌ ولايي كشور تغيير نام بدهيم. با اين دو كار حسن‌نيت را نشان داديم و حتي قصد دعوت از اعضاي جامعه روحانيت و آقاي شجوني براي سخنراني در جلسات‌مان داريم تا دشمنان سوء‌استفاده نكنند.
حاج‌آقا شما هزينه برگزاري اين جلسات را با چه منابعي تأمين مي‌كنيد؟
همه مجالسي كه تشكيل مي‌شود بالاخره بانيان خيري دارد و چون اهداف ما در جهت آگاه‌سازي و بصيرت مردم است، طبيعي است كه يك‌سري باني خير پيدا مي‌شوند كه ما را ياري كنند تا اهداف مهم ما محقق شود.
لطفا بفرماييد كه بانيان خيري كه به شما كمك مالي مي‌كنند، در دولت مشغول به‌كارند يا در مجلس و يا اين‌كه اصلا جزو تجار هستند؟
بالاخره در ميان همه اقشار اين بانيان خير وجود دارند و اساسا زماني كه كار خيري مي‌خواهد صورت بگيرد، وقتي مشاهده مي‌شود كه در جلسه اول ما از تهران 450 نفر شركت مي‌كنند، طبيعي است كه كمك مي‌كنند و ما هم تا جايي كه بتوانيم از كمك‌هاي مردمي، نهادها و دولت استفاده خواهيم كرد.
بفرماييد كه اين بانيان خير در هر جلسه تا چه ميزان به شما كمك مالي مي‌كنند؟
كمك كه مي‌شود، ولي ما نمي‌توانيم ميزان آن‌را بيان كنيم. زير احزاب ديگر هم بودجه خود را بيان نمي‌كنند.
اما تشكل شما حزب نيست…
ما اقداماتي در جهت ثبت انجام داده‌ايم و هيئت مؤسس بنا دارد تا جلسه مجمع عمومي برگزار كنيم. يكي از مشكلات ما در جامعه وعاظ اين بود كه آن‌ها بنا نداشتند تشكل را به ثبت برسانند و ما گفتيم بايد به قانون كشور عمل شود.
شما از آقاي مشايي در جلسات جامعه وعاظ دعوت به عمل آورديد. در تشكل جديد خود هم آيا قصد دعوت از وي را داريد؟
ما آقاي مشايي را دعوت كرديم كه مانند بقيه مهمانان به ابهامات پاسخ گفتند. در حال حاضر به‌خاطر حساسيت، نظرمان دعوت از ايشان نيست، ولي ممكن است در آينده از شخصيت‌هاي سياسي دعوت كنيم. مضافا اين‌كه در جلسات ما آقايان كوچك‌زاده، نوروزي كوهكن و بهداد هم بوده‌اند، اما مشكل ديگر ما در جامعه وعاظ كمبود فضا بود.
خوب حاج‌آقا براي تشكل جديدتان فضا تهيه كرده‌ايد؟
بله، ما موقتا از بنياد شهيد سالن سيدالشهدا را اجاره كرده‌ايم.
آقاي اميري‌فر فكر كنم اجاره سالن سيدالشهدا (عليه‌السلام)شبي 3 ميليون تومان است؟
ما براي اجاره اين سالن هفته‌اي ١ ميليون و 700 هزار تومان تخفيف گرفته‌ايم.
شنيديم در جلسات جامعه وعاظ كه شما زحمت دعوت از ميهمان‌ها را مي‌كشيديد و مهمان‌هايي هم دعوت مي‌كرديد، به حاضرين هديه مي‌داديد، حالا مي‌خواهم بدانم در جامعه وعاظ ‌ولايي هم قصد دادن هديه به شركت‌كنندگان را داريد؟
فعلا برنامه‌اي نداريم مگر اين‌كه محصولات فرهنگي برخي از ارگان‌ها مانند بن كتاب يا خود كتاب را هديه بدهيم و در جامعه وعاظ هم هدايا با هماهنگي آقاي شجوني داده مي‌شد و حالا وقتي ما از آن‌ها جدا شده‎ايم اظهار داشته‌اند كه در اين خصوص هماهنگي صورت نگرفته است.
ولي شنيديم كه استاندار تهران در جلسه وعاظ ٢٠ ميليون تومان هديه داده بودند؟
آقاي استاندار پول نداده بودند، به‌صورت كارت خريد آقاي تمدن اين مبلغ را دادند كه آن هم با هماهنگي دبير جامعه وعاظ صورت گرفته بود

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.