دوشنبه 10 سپتامبر 12 | 19:20

عوامل ایرانی «عمر» ممنوع‌الفعالیت شدند

افكار عمومي انتظار برخورد با اين چند نفر را داشتند، روز گذشته و با آغاز تصويربرداري سريال «يلدا»، برخي رسانه‌ها با استناد به ليست عوامل اين سريال كه از سوي سيمافيلم منتشر شده بود، از حضور «اسكندري» در اين مجموعه‌ي تلويزيوني بر خلاف ادعاي مسئولين سيمافيلم مبني بر ممنوع‌الفعاليت بودن او خبردادند.


در حالي كه از مدت‌ها پيش و به دنبال افشاي خبر همكاري «عبدالله اسكندري» -گريمور مطرح ايراني- و چند تن ديگر از سينماگران وطني با سريال موهن «الفاروق عمر»، افكار عمومي انتظار برخورد با اين چند نفر را داشتند، روز گذشته و با آغاز تصويربرداري سريال «يلدا»، برخي رسانه‌ها با استناد به ليست عوامل اين سريال كه از سوي سيمافيلم منتشر شده بود، از حضور «اسكندري» در اين مجموعه‌ي تلويزيوني بر خلاف ادعاي مسئولين سيمافيلم مبني بر ممنوع‌الفعاليت بودن او خبردادند. اما امروز بالاخره تهيه‌كننده‌ي سريال «يلدا» با اعلام نام جايگزين «اسكندري»، حضور او را در اين مجموعه‌ي تلويزيوني تكذيب نمود.

«بهروز خوش‌رزم» گفت: «در ابتدای امر و در مرحله‌ي پیش تولید، ما «عبدالله اسکندری» را به عنوان طراح گریم مجموعه «یلدا» پیشنهاد دادیم. با این حال سیمافیلم به ما اعلام کرد بهتر است از این انتخاب صرف نظر کرده و فعلا در خدمت آقای «اسکندری» نباشیم. بنابراین ما «محسن موسوی» را به عنوان طراح گریم خود انتخاب کردیم، تست گریم انجام شد و با پایان یافتن این مرحله از کار، تصویربرداری سریال از دیروز آغاز شده است.»

اين اقدام قابل تقدير مسئولين سيمافيلم در حالي صورت مي‌گرفت كه پيش از اين، به علت مشاركت اين موسسه در توليد فيلم‌هاي موهني چون «يك خانواده‌ي محترم» و «پاداش»، بسياري از دلسوزان جبهه‌ي فرهنگي انقلاب اسلامي به مديريت سيمافيلم و پروژه‌هاي توليدي آن، شديداً انتقاد داشتند. اما ظاهراً اين بار، مديريت سيمافيلم با يك اقدام صحيح و واكنش به موقع در ممانعت از فعاليت «اسكندري» در سريال‌هاي سيما، باعث دلگرمي افكار عمومي و مانع عميق‌تر شدن اختلافات خود با فعالان مذهبي شده است كه همين موضوع، مي‌تواند بارقه‌هاي اميدي از تغيير رويكرد اين مديران را در آينده نويد دهد.

لازم به ذكر است كه حضور «عبدالله اسكندري»، «آذر مهرابي» و «جليل فتوحي‌نيا» به عنوان گريمور، طراح لباس و طراح صحنه به همراه دستياران ايراني خود در سريال ضدشيعي و ضد ايراني «الفاروق عمر»، از مدت‌ها پيش اعتراضات زيادي را از سوي رسانه‌هاي داخلي به دنبال داشت؛ چرا كه تحريفات تاريخي فراوان اين سريال، به تصوير كشيدن چهره‌ي اميرالمومنين (ع) در آن، استفاده‌ي مكرر از واژه‌ي مجعول «خ ل ي ج ع ر ب ي» و تأكيد بر تحقير ايرانيان در نبرد «قادسيه» در جاي جاي اين سريال عظيم محصول عربستان و قطر، هيچ جايي براي توجيه اين حضور –چه از حيث ديني و چه از حيث ملي- باقي نگذاشته بود.

قبح اين حضور به حدي بود كه از ميان خود هنرمندان هم، عده‌اي به حضور اين چند نفر واكنش نشان دادند. از جمله تهيه‌كننده‌ي سريال مختارنامه -اكبر فلاح- كه در گفتگو با فارس گفت: « من قلبا از شنیدن این خبر که تعدادی از همکاران ما پس از حضور در پروژه «مختارنامه» در یک سریال عربی با موضوع زندگی عمر حضور پیدا کرده‌اند، ناراحت شدم.» وي در خصوص همكاري با اين افراد در كارهاي ديگر افزود: «قطعا این افراد دیگر اولویت من نخواهند بود. قطعا آن‌هایی که به این پروژه پیوسته‌اند، در جریان موضوع و محتوای سریال بوده‌اند، مگر می‌شود که ندانند در چه اثری کار می‌کنند؟ با توجه به این موارد اگر من بخواهم دوباره اثری بسازم، دیگر هیچ‌وقت از این افراد استفاده نخواهم کرد و از کسانی که تعهد بیشتری دارند، بهره می‌برم.»

«داريوش ارجمند» هم ديگر هنرمندي بود كه به انتقاد از اين افراد پرداخت و گفت: «شنیدم که یک سریال عربی با موضوع زندگی عمر ساخته شده است. بخش‌های محدودی از آن را دیدم که فحاشی می‌کنند و قصد تحقیر تشیع را دارند. بعد هم می‌بینیم که دوستان هنرمند ایرانی و شیعه نیز در این کار دخالت دارند! من از این موارد رنج می‌برم. پول همیشه هست، اما آن شرافت آسمانی چیزی نیست که به این سادگی‌ها به دست بیاید و این حقیقتی بود که همه آن را می‌فهمند.»

بدين ترتيب، با ممنوع‌الفعاليت شدن اين افراد، مي‌توان فعلاً ادعا كرد كه پرونده‌ي سريال جنجالي «الفاروق عمر»، چند ماه پس از پايان پخش آن از شبكه‌هاي عربي، با ممنوع الفعاليت شدن عوامل ايراني آن، مختومه شد و البته بايد اميدوار بود تا اين آخرين حضور هنرمندان ايراني در پروژه‌هاي ضد ديني و ضد ايراني خارجي باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.