شنبه 17 جولای 10 | 11:56

دستهای پشت پرده مانع تحول حوزه است

برخی از اساتید حوزه در صدد بر آمدند که جایگاه نظام را تضعیف کنند که اگر حوزه علمیه تحول پیدا نکند منجربه انزوایش خواهد شد.


حجت الاسلام احمد پناهیان با ابراز تاسف از اینکه پیش از این برخی از اساتید حوزه در صدد بر آمدند که جایگاه نظام را تضعیف کنند هشدار داد که اگر حوزه علمیه تحول پیدا نکند منجربه انزوایش خواهد شد.

رییس مرکز فخرالائمه تصریح کرد: متاسفانه زمزمه هایی از حوزه شنیده ایم که در برخی از اساتید حوزه عزم نامبارکی جزم شده که پایه های اصلی انقلاب را می خواهند تضعیف کنند، این نشان دهنده وجود خاکریز های نرم در حوزه است که باید برای آینده حوزه با جدیت و نگرانی بیشتر، تدبیر در خوری اندیشده ای صورت بیابد و از شخصیت های برجسته انقلاب که همه از سرمایه های خود مایه گذاشتند امروز هم دور هم جمع شوند و به صورت انقلابی و جهادی به دنبال راه حل برای جلوگیری از این مسئله باشند.

حجت الاسلام احمد پناهیان با اشاره به گله مقام معظم رهبری از حوزه و دانشگاه که فرمودند«عملا آن كارى را كه گفته بودم، انجام نشده است؛ نه در حوزه، نه در دانشگاه» ابراز داشت: متاسفانه دست هایی پشت پرده هست که نمی گذارد منویات مقام معظم رهبری در حوزه اجرایی شود و راه حل این مسئله تولید علم نافع توسط حوزه است.

رییس مرکز فخرالائمه در ادامه با ابراز تاسف از اینکه حوزه علمیه قم در زمان فتنه اخیر درست نتوانست به وظیفه خود عمل کند ابرازداشت: عدم اطمینان به برخی از حوزویان حوزه علمیه قم باعث شد که مردم در جریان این فتنه پناهگاهی برای رفع ابهامات و گرفتن جهت درست نداشته باشند، این امر به گونه ای بود که حتی در بدنه خود حوزه هم عده ای مطمئن نبودند و موضع گیری به موقعی نداشتند و تنها مقام معظم رهبری تنوانست با هدایت و رهبری خود بحران فتنه را از بین ببرد.

وی در بخش دیگرسخنان خود با اشاره به حدیث معصوم که می فرماید:«افضل الجهاد کلمه الحق عند سلطان الجائر»، منشا کلمه حق را نگرش حق و درست دیدن و ایجاد بصیرت عمیق دادن به جامعه را یکی از وظایف حوزه علمیه دانست که باید طلابی را تربیت کنند که جهت گیریشان این گونه باشد.

این پژوهشگر حوزه ودانشگاه با اشاره به اینکه مبارزه و جهاد علمی یکی از پایه های رسالت انبیاء بوده بیان کرد: بالاخره در جنگ نرم و در فضای ایجاد شبهات و فتنه های فکری و اعتقادی که روز به روز بیشتر می شود باید یک جبهه حقی به میدان بیاید و کسی نقش ایجاد بصیرت عمیق را به جای حوزه نمی تواند ایفا کند.

این محقق حوزه و دانشگاه با ابراز تاسف از اینکه حوزه درمقایسه با بسیاری از اقشار مختلف در بحث محوریت و مدیریت و هدایت رهبر انقلاب از اقشار دیگر ضعیف تر هست ابرازداشت: این امر به گونه ای است که آخرین ملاقات ایشان با حوزه مربوط می شود به ده سال گذشته و این عدم احساس نیاز را می توان از بدنه حوزه، طلاب و اساتید حوزه می توان دید.

حجت الاسلام احمد پناهیان ابراز امیدواری کرد که اساتید و فضلای برجسته ای در حوزه علمیه قم هستند که به دنبال تحول در حوزه و پیروی از منویات مقام معظم رهبری هستند و این فضلا امید است که روزی بتوانند بر دست های پشت پرده چیره شوند و منویات مقام معظم رهبری را عملا اجرایی کنند.

وی با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید بسیجی دانشگاه که فرمودند شما باید در دانشگاه کاری بکنید که چمران های دیگری به وجود بیاید، اظهارداشت ایشان مطالبات جدی را مطرح کردند که این نشانگر ارتقای این اساتید هست.

احمد پناهیان برداشت خود را از این مطالبه مقام معظم رهبری این گونه توصیف کرد که مقام معظم رهبری از دانشگاهیان توقع داشته اند که نگاهشان به علم با انگیزه جهادی وهمچون شهید چمران با نگرش جهاد علمی باشد و خود و شاگردان خود را همچون چمران بار بیاورند.

احمد پناهيان خواستار این شد که نگاه نظام علمي و آموزشي کشورمان به علم یک نگاهي با انگيره جهادي باشد و در تدریس تحصیل وتولید علم باید طبق فرمایش مقام معظم رهبری با انگیزه جهاد علمی باید صورت گیرد.

رییس مرکز فخرالائمه با توجه به فرموده معصوم که می فرماید علم نافع علمی است که به درد مردم بخورد اظهارداشت: ما حوزه موثر را حوزه ای می دانیم که در آن علم نافع تولید، تدریس و تحصیل شود تا در خدمت اهداف عالی اسلام باشد که همان حدیث شریف معصوم می شود که لیخرج من العباده العبید الی العباده الله» یعنی خروج از بندگی تن و نفس و انسان های حقیر به سمت بندگی خدا و خروج از سرپرستی انسان های حقیر به ولایت الله و اولیاء الله و بالندگی حوزه را در جهت تربیت چنین عالمانی می بینیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.