پنج‌شنبه 13 سپتامبر 12 | 19:30
جواد شمقدری:

دفاع از پیامبر بر دوش سینماگران ایرانی است

رئیس سازمان سینمایی با محکوم کردن فیلم موهن آمریکایی بر ضد اسلام و پیامبر اعظم گفت: بیشترین مسئولیت بر دوش فیلمسازان کشور ما است که بدانند چه وظایف و تکالیف سنگینی بر دوش دارند.


جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی در گفت و گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره تولید و پخش فیلم موهن آمریکایى بر ضد اسلام و پیامبر اعظم(ص) و وظیفه سینماگران گفت: واقعیت این است که سالهاست جریان مهاجم فرهنگ غربی به پشتیبانی آمریکا و هدایت و خط‌دهی صهیونیست‌ها حرکت مخرب را علیه فرهنگ و تمدن اسلامی و مقدسات مسلمان‌ها در پیش گرفته است. البته در هر دوره‌ای ممکن است کشور خاص یا گروه خاصی بیشتر مورد تهاجم قرار گیرد، همچنان که ایران اسلامی و انقلاب ما بارها در معرض چنین هجومی بوده است. با توجه به این که آنها از هیچ اخلاق و معنویتی برخوردار نیستند و حد و حدودی برای حریم‌شکنی و توهین به مقدسات و ارزش‌ها قایل نیستند. اینکه امروز حاضر می‌شوند چنین جسارتی را به ساحت پیامبر اعظم انجام دهند، ناشی از آن است که در چند سال اخیر جریان تفکر انقلاب اسلامی در منطقه رشد شگرف و خیره کننده‌ای داشته است.

وی در ادامه گفت: امروز ما شاهد هستیم موج بیداری اسلامی در منطقه اوج  گرفته و ایران عزیز و انقلاب اسلامی پیشقراول این حرکت است و مورد توجه همه حرکت‌ها و جنبش‌های اسلامی است، از سوی دیگر ایران روز به روز قدرتمند‌تر شده است و اوج این قدرت را در برگزاری اجلاس سران غیرمتعهد‌ها در تهران شاهد بودیم.

دشمن پس پرده ساخت فیلم اهداف دیگری را دنبال می‌کند

رئیس سازمان سینمایی در ادامه گفت: باید می‌دانستیم دشمن پس از این زخم‌های جدی و عمیق مقابله خواهد کرد و دست به اقدامات ناشیانه و ابلهانه خواهد زد که یکی از آنها ساخت و توزیع چنین فیلم توهین‌آمیزی نسبت به ساحت پیامبر اعظم(ص) است. ممکن است در پس پرده ساخت این فیلم‌ها هم اهداف خاصی دیگری را دنبال کنند اما آنچه که مهم است غیرت و همیت دینی و اسلامی امت اسلامی است که می‌تواند تمامی توطئه‌ها را خنثی کند.

وظیفه سنگینی بر دوش سینماگران و هنرمندان ایرانی است

وی در ادامه به وظیفه هنرمندان و سینماگران اشاره کرد و گفت: اقشار مختلف امت اسلامی اعتراضات خود را نشان می‌دهند، گروه‌های سیاسی ، گروه‌های مرجع با بیانیه‌ها و صحبت‌هایشان اعتراضاتشان را عنوان می‌کنند اما وظیفه سنگینی بر دوش هنرمندان و سینماگران که نباید از آن غفلت کرد و بیشترین مسئولیت بر دوش فیلمسازان کشور ما هست که بدانند چه وظایف و تکالیف سنگینی بر دوش دارند که متاسفانه خیلی از این تکالیف روی زمین است و کسی به آنها توجه ندارد.

وی در ادامه گفت: وقتی می‌گوییم سینمای ایران باید خودش را در رویارویی فرهنگی در مقابله و شبیخون فرهنگی آمریکا و صهیونیست ببیند،متاسفانه شاهد هستیم برخی از افراد چنین آرایشی را قبول ندارند و حاضر نیستند  لحظه‌ای در این عرصه قرار بگیرند.

 سینمای ایران در دفاع از ارزش‌های فرهنگی و دینی اسلام غفلت کرده است

شمقدری در ادامه گفت: فیلمسازان مسلمانان ایرانی ما باید بدانند امروز تکلیف سنگینی بر دوش دارند،  مسئولیت دفاع از حریم فرهنگی اخلاقی و معنوی و دینی اسلام و انقلاب بر دوش آنهاست که باید حافظ این ارزش‌ها و  هویت باشند اما سینمای ایران غفلت می‌کند علیرغم این که ما در برنامه‌ها دعوت و تشویق می‌کنیم و تمایل خودمان را برای به راه افتادن چنین جریانی در سینمای ایران بارها اعلام کردیم اما متاسفانه محدود به تولید چند فیلم باقی می‌ماند و جریان غالب و دیگر گروه‌ها به سراغ این موضوع نمی‌آیند و یا اگر هم به سراغ این موضوع می‌آیند ابتر و خنثی به آن می‌پردازند.

وی در ادامه گفت: ما  فکر می‌‌کنیم باید این جنگ و تقابل و رویارویی را جدی بگیریم اگر این‌ها به ساحت پیامبر اعظم این‌‌گونه توهین می‌کنند این نشان می‌دهد سینما باید در این حوزه مسئولیت سنگین خود را انجام بدهد اما این بدین معنی نیست که ما عمل مقابله به مثل انجام بدهیم بلکه باید بتوانیم توطئه‌ها و اهداف شوم جریان و تفکر آمریکایی و صهیونیستی را افشا کنیم بهترین راه با ساخت فیلم‌های سینمایی است که وقایعی که در عرصه بین‌المللی  با جنایات آمریکایی و صهیونیستی رخ می‌د‌هد را به تصویر بکشیم ، تجاوز آمریکا به عراق و افغانستان سوژه‌های خوبی است که می‌توان به آن پرداخت، حمایت آمریکا از دولت غاصب اسرائیل و حمایت از صهیونیست‌ها می‌تواند  افشاگر این پشت‌پرده‌ها باشد.

رئیس سازمان سینمایی به برگزاری جشنواره افق نو اشاره کرد و گفت: ما به تازگی جشنواره فیلم‌های مستقل را برگزار کردیم و اندیشمندان و سینماگران  از آنسوی مرزها آمدند و از تجاوز و  رنجی که صهیونیست‌ها بر آن‌ها روا داشتند ، فریاد زدند و  لابی صهیونیست را مطرح می‌کنند که چگونه این لابی‌ها برآن‌ها  حکومت می‌کند و مدیریت کشور را به دست دارد. پرداختن به این موضوعات از جمله لابی صهیونیست‌ها یکی از وظایف ما است. در کشور ما هم در برخی از موارد دیده می‌شود جبهه شبیخون  فرهنگی غربی  رسوخ کرده است ، ما باید این جریانات را بشناسیم  و آن را نشان بدهیم نوعی از این جریانات در فتنه سال ۸۸ بروز کرد و ما  چند فیلم درباره جریانات  فتنه ساخته شد. با ساخت این فیلم‌ها چه کسانی مخالفت می کنند و  ‌آن‌ها را تمسخر می‌کنند. این‌افراد قطعا پیاده نظام همان جریان هستند.

جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را با تدبیر سامان دهی‌کنیم

وی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد تولید و توزیع این فیلم  یک هشدار برای ما بود تا  به خود بیایم و یک بار دیگر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را با دقت و صحت و با تدبیر و اندیشه‌های درست سامان‌دهی کنیم و در این فضای آلوده و غبار‌آلودی که ایجاد می‌کنند تا حقیقت پنهان بماند و منجر به جبهه بندی‌های غیرواقعی در درون ما می‌شود و بعضا از بیرون و تحرکات خارج هم غافل می‌شویم  انشاء الله باید به سامان برسد.

شمقدری در خاتمه گفت: به نظر من  اینکه یک فیلمساز آمریکایی اسرائیلی‌تبار به ساخت چنین فیلمی دست می‌زند خیلی  پدیده غیرقابل انتظاری نیست، آنها نشان دادند که نه تنها از معنویت که از انسانیت هم بویی نبردند و حاضرند اینگونه با مقدسات یک و نیم میلیارد مسلمانان دنیا بازی کنند. مهم این است که  واکنش درست و انشاءالله و یک  تلنگر فرهنگی به ما زده شود که بدانیم در کجا قرار گرفتیم و چه وظایف و تکالیفی برعهده داریم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: