یکشنبه 18 جولای 10 | 16:00

چهارراه کالج ضلع شمال شرقی؛ این‌جا همه چیر هست

همیشه دنبال جایی بودم که کتاب‌های مورد علاقه‌ام در این حوزه را به راحتی تهیه کنم،‌ اما امکانش فراهم نبود. برای هر کتاب باید سراغ انتشاراتی آن می‌رفتم تا این که این‌جا را پیدا کردم…


اینجا همه چیز هست

در تهران از هر کسی که بپرسید که برای خرید کتاب باید به کجا مراجعه کرد، بی‌شک پاسخش میدان انقلاب خواهد بود. فرفی هم ندارد که دنبال چه نوع کتابی باشیم. می‌گویند آن‌جا هر کتابی را می‌توان یافت،‌ اما خیلی‌ها معتقدند کتاب فروشی‌های انقلاب به مکانی برای تهیه کتب درسی و رمان‌های عاشقانه تبدیل شده‌است و تهیه کتاب‌های مربوط به حوزه‌ای خاص این قدرها هم ساده نخواهد بود.

هرچند یافتن اینگونه کتاب‌ها دشواری‌های زیادی دارد، اما حداقل آن هایی که اهل خواندن کتاب‌های جبهه فرهنگی انقلاب و مذهبی هستند،‌‌ می‌توانند خوشحال باشند که نیازی به متر کردن خیابان‌های اطراف میدان انقلاب ندارند، ‌چرا که در ضلع شمال شرقی چهارراه کالج،‌ فروشگاهی تحت عنوان دفتر نشر معارف وجود دارد که در آن جا کتاب‌های گوناگونی از رمان و داستان گرفته تا فلسفه و عرفان و شعر و … در قفسه‌ها وجود دارد.

این فروشگاه دو سال پیش و به منظور ارائه کتب منتشر شده توسط دفتر نشر معارف ( ناشر کتب معارف دانشگاه‌ها) افتتاح شده و علاوه بر فروش،‌ پخش کتاب به دیگر شهر‌ها نیز از این مکان صورت می‌گرفت که مدتی بعد به محلی دیگر منتقل شد؛ اما امروز علاوه بر کتاب‌های مذکور (‌حدود 40 عنوان)،‌ محصولات 233 انتشارات دیگر نیز در این مکان به فروش می‌رسد. مکانی با بیش از 3 هزار و 500 عنوان کتاب که نمونه‌ی آن در این سطح در هیچ جای کشور وجود ندارد.

محصولات این فروشگاه در بخش‌های مختلفی از جمله هنر، ادبیات، شعر،‌ دفاع مقدس،‌ تاریخ،‌غرب و صهیونیسم، ‌علم و تکنولوژی، ‌فرهنگ و تمدن، اسلام و مدرنتیه،‌ امام و رهبری،‌ انقلاب و حکومت،‌ جامعه، کلام جدید، فلسفه و عرفان، شیعه،‌ معارف قرآن و اهل بیت،‌ انبیا و اولیاء، بعثت، غدیر، عاشورا، مهدویت،‌ زن و خانواده، انسان و تربیت، و  نرم افزار به فروش می‌رسد.

علی محمد اسماعیلی یکی از فروشندگان این فروشگاه در این مورد می‌گوید: «ما مخاطبان خاصی داریم و طبعا از نظر مراجعه و فروش نسبت به سایر کتاب فروشی‌ها در سطح پایین‌تری هستیم؛ اما میزان مراجعه نیز با توجه به مدت زمان افتتاح و موقعیت فروشگاه قابل قبول است و روز به روز بیشتر هم می‌شود.»

علی که 27 ساله و متاهل است، از شغل خود احساس رضایت دارد: «در دانشگاه بوعلی همدان تحصیل کرده‌ام و همیشه دنبال جایی بودم که کتاب‌های مورد علاقه‌ام در این حوزه را به راحتی تهیه کنم،‌ اما امکانش فراهم نبود. برای هر کتاب باید سراغ انتشاراتی آن می‌رفتم تا این که این‌جا را پیدا کردم. به همراه یکی از دوستان همکلاسی‌ام به مسئولان اینجا پیشنهاد دادیم که این مرکز را به فروشگاهی برای ارائه تمام کتب مربوط به جبهه فرهنگی انقلاب تبدیل کنیم که آن ها نیز موافقت کردند و امروز ما کارمند این فروشگاهیم، البته از نظر نیرو با مشکل مواجه بوده و درخواست کرده‌ایم که یک نیروی دیگر اضافه شود تا پاسخگوی نیاز مشتریان باشیم.»

اما این فرشگاه فقط به کار فروش کتاب نمی‌پردازد و برنامه‌های دیگری هم دارد؛ مانند برپایی جلسات نقد و بررسی کتاب‌های منتشر شده. تاکنون چندین جلسه در این خصوص تحت عنوان نشست‌های «‌پاتوق کتاب» برگزار شده که علاقمندان، ‌استقبال خوبی از آن به عمل آورده‌اند.
در نشست اول پاتوق کتاب،‌ رضا امیرخانی نویسند کتاب «‌بیوتن» در فضایی صمیمانه با مخاطبان خود گفت و گو کرد که با استقبال و بازتاب جدی روبه رو شد. دومین نشست به بررسی کتاب «دا»  نوشته زهرا حسینی اختصاص داشت که عصر دوشنبه ( هفتم اردیبهشت) با حضور علی‌رضا کمری، نویسنده و خاطره‌شناس و زهرا حسینی، راوی کتاب برگزار شد و در سومین نشست نیز کتاب «با سرودخوان جنگ در خطه نام و ننگ» اثر زنده‌یاد نادر ابراهیمی به مناسبت هفته دفاع مقدس و با حضور استاد یوسفعلی میر‌شکاک (شاعر و منتقد ادبی برجسته) و دکتر‌محمدرضا جوادی یگانه (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

فروشگاه گنجایش حدود 100 نفر را دارد، اما در برخی از این نشست‌ها، ‌میزان استقبال به حدی بود که برخی علاقمندان، بیرون از فروشگاه حضور داشتند. مسئولان مربطه در تلاشند تا برگزاری این نشست‌های فرهنگی را افزایش دهند و حداقل در ماه یک نشست برپا کنند.

این فروشگاه از ساعت 9 صبح کار خود را آغاز می‌کند و تا شش بعد از ظهر ادامه دارد و بیشترین مراجعه صبح‌ها صورت می‌گیرد. یکی از این مراجعه کنندگان که حسابی از وجود چنین مکانی خوشحال است، ‌می‌گوید : «از ابتدا که این مکان افتتاح شد، که مشتری ثابت شدم و بسیاری از مشکلاتم برای پیدا کردن کتب مورد علاقه حل شد. اما با این حال، ناراحتم که چرا فروشگاه در این مکان قرار دارد و بسیاری از مردم از وجود آن بی‌خبرند. فکر می‌کنم باید اطلاع‌رسانی بهتری در این مورد صورت بگیرد. اگر این فروشگاه در میدان انقلاب قرار داشت، میزان مراجعه کنندگانش تا حدی باور نکردنی افزایش می‌یافت.»

فروشنده خوش برخورد فروشگاه هم دل پری دارد: «شاید خیلی‌ها بگویند که مشکل ما حذف یارانه‌ها یا گرانی کاغذ است، ‌اما این مسائل مشکل ساز نیست؛ چرا که کتاب‌ها قیمت واقعی خود را پیدا می‌کنند. مشکل اصلی ما برپایی نمایشگاه هاست که کتاب‌ها را با تخفیف زیاد به مردم ارائه می‌دهند. با این شرایط،‌ مشتری‌ها ترجیح می‌دهند به جای این که چند روز در میدان انقلاب به دنبال کتاب بگردند، ‌کتب مورد نیاز خود را در نمایشگاه‌ها با تخفیف ویژه خریداری کنند. شاید قبلا فقط نمایشگاه کتاب بود، اما امروز بسیاری از اماکن فرهنگی و حتی مساجد اقدام به برپایی نمایشگاه کرده و با تخفیف‌های قابل توجه به مردم کتاب می‌فروشند. این به یک عادت تبدیل شده و زمانی هم که مشتریان به ما مراجعه می‌کنند، دنبال تخفیف هستند. جالب است بدانید برخی‌شان می‌گویند چون شما محصولات مذهبی می‌فروشید، ‌باید تخفیف هم بدهید تا به مقابله با تهاجم فرهنگی و مسائلی از این دست کمک کنید!»

گفتنی است دفتر نشر معارف، پایگاه اینترنتی هم دارد که ابتدا به معرفی محصولات اختصاص داشت،‌ اما اخیر کتاب‌های فروشگاه از این طریق نیز به فروش می‌رسد. معرفی متفکران، نویسندگان و هنرمندان برجسته انقلاب اسلامی و امکان دسترسی به آثار برجسته‌ی آن‌ها، معرفی نشریات و لوح‌های فشرده برتر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، ارائه مشاوره و همکاری در زمینه برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و ترویج فرهنگ کتابخوانی در دانشگاه‌ها،‌ مساجد،‌ هیئت‌ها‌ و سیر مطالعاتی پیشنهادی در حوزه‌های مختلف از قابلیت‌های این پایگاه اینترنتی است که برای دسترسی به آن باید به آدرس WWW.KETABROOM.COM مراجعه کنید.

توصیه می کنیم اگر اهل خواندن کتب مذهبی هستید و برای تهیه آن با مشکل مواجه بودید،‌ به جای سر زدن به کتاب فروشی‌های متعدد اطراف میدان انقلاب و شنیدن «‌نداریم»، ‌سری به چهاراه کالج جنب بانک ملت بزنید؛ البته بهتر است که تخفیف نخواهید!

هفته‌نامه پنجره

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.