یکشنبه 18 جولای 10 | 16:05

چرا بی بی سی نگران اعدام قاطرهاست؟

بی بی سی فارسی باید به دنبال ایراد بگردد، باید خبرهای منفی را منتشر کند و اشکالات را پررنگ تر از آن چیزی که هستند نشان بدهد و اگر خبر دندانگیری وجود نداشته باشد می تواند خبر را بسازد


تریبون مستضعفین – اخیرا بی بی سی گزارشی در سایت خود منتشر کرد و در آن از کشته شدن احشامی که برای حمل کالاهای قاچاق از آنها استفاده می شود با عنوان “اعدام چهارپایان حامل کالای قاچاق در غرب ایران” خبر داد، نوشته زیر نگاهی است به این نوع خبرسازی در بی بی سی فارسی:

بی بی سی فارسی سعی وافری در بزرگ کردن مشکلات داخل ایران دارد، تقریبا محال است که بی بی سی خبر از پیشرفت یا اقدام مثبتی در داخل ایران بدهد یا اگر مجبور هم شود که به اقدام مثبتی بپردازد بدون ان قلت و چون و چرایی این کار را انجام بدهد چون وظیفه ای که برای بی بی سی فارسی تعریف شده اساسا چنین چیزی نیست. بی بی سی فارسی باید به دنبال ایراد بگردد، باید خبرهای منفی را منتشر کند و اشکالات را پررنگ تر از آن چیزی که هستند نشان بدهد. بی بی سی باید از ایران خبرهای منفی بسازد و اگر خبر دندانگیری وجود نداشته باشد می تواند خبر را بسازد، ولو از اعدام(؟) قاطرها!

بی بی سی فارسی مانند همه رسانه هایی که به شکل دستوری مشغول مخالفت با جمهوری اسلامی هستند مگس صفت است، روش حرفه ای(!) این رسانه ها نشستن بر جای کثیف ماجراست. این روش البته در میان رسانه های منتقد و مخالف داخلی هم شایع است اما در رسانه های خارجی نمود واضح تری دارد. اصرار بر این روش همان چیزی است که این رسانه ها را در برابر جمهوری اسلامی ناموفق و دوره اقبال آنها را کوتاه مدت کرده است. با همه سرمایه گذاری ها و تلاش های انجام گرفته این رسانه ها از دستگاه تبلیغاتی و ساده جمهوری اسلامی عقب هستند چون توده مردم به آنها اعتماد نمی کنند و حتی مخالفین هم اخبار صدا و سیما را مهم تر از دیگران می دانند.

مدتی پیش در یکی از مصاحبه های صد ثانیه ای بی بی سی فارسی مصاحبه کننده از جهانشاه جاوید مدیر سایت ایرانیان پرسید از نظر شما چه چیزی مقدس است؟ و جاوید پاسخ داد از نظر من آزادی و جان انسانها مقدس است، اما وقتی از او پرسید پس چرا شعار رسمی سایت شما اینست که هیچ چیز مقدس نیست؟ او جواب داد برای اینکه یک خورده جمهوری اسلامی را قلقلک بدهیم! این نشان دهنده واقعیت همان روش و همزمان نشان دهنده چرایی سلب اعتماد مردم از این رسانه هاست. برای این رسانه ها عملا هیچ چیز جز تخریب یکطرفه جمهوری اسلامی مقدس نیست، حتی از اعدام(!) قاطرها هم می شود (سوء) استفاده کرد و بهانه ای برای حمله به جمهوری اسلامی تهیه کرد، انسانها که جای خود دارند!

اگر در مرزهای غربی کشور قاچاق کالا گسترش پیدا کند بی بی سی خبر می سازد که حجم بالایی از کالا در بازارهای غربی کشور به صورت قاچاق وارد می شود و باندهای تجارت مشروبات الکلی و اسلحه در غرب کشور فعال و قدرتمند شده اند و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی هم نمی توانند از پس آنها بربیاید. اگر در ایران قاچاقچیان دستگیر و مجازات شوند باز هم بی بی سی از نحوه محاکمه و مجازات آنها خبر تهیه می کند و در چند و چون مجازات آنها سوال ایجاد می کند. حتی اگر پاسبانان مرزی در مبارزه با حجم گسترده قاچاق به احشامی که بدون همراه بار خود را از آن سوی مرز به اینطرف حمل می کنند تیراندازی کنند باز هم بی بی سی آماده خبر ساختن و پروبال دادن آن با مسائل ربط و بی ربط است.

اینکه بی بی سی در خبرش به جای کشته شدن یا هر لفظ و ترکیب دیگری از اصطلاح “اعدام” برای اشاره به این روش مبارزه با قاچاق اشاره می کند حتی جای سوال هم ندارد. تلاش بی بی سی برای استفاده کردن از بار منفی اعدام جهت مشخصی دارد، مشخص تر از آنکه بتوان آن را توضیح داد. صد البته جان احشام هم مهم است اما در اینجا مسئله جان احشام یا درست و نادرست بودن این نحوه از مبارزه با قاچاق نیست، مسئله روش دستوری است که بی بی سی و سایر رسانه های مخالف جمهوری اسلامی به آن عادت کرده اند و در این خبر از بی بی سی (به خصوص در عنوان آن) نمود واضحی پیدا کرده است.برچسب‌ها: ،
  1. دقیقا
    18 جولای 2010

    راست میگنا …. بی بی سی همیشه نگران اوضاع وخیم هموطناش در کل جهانه ….

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.