چهارشنبه 26 سپتامبر 12 | 09:57

احمدی‌نژاد: برنامه‌های نظامی ایران کاملاً دفاعی هستند

برنامه‌های نظامی ایران کاملاً دفاعی هستند و هیچ جای نگرانی درباره آن‌ها وجود ندارد و این در حالی است که عده‌ای تلاش دارند نگرانی را به کشورهای دنیا القاء کنند.


دکتر محمود احمدی‌نژاد در حاشیه سفر به نیویورک به منظور شرکت در شصت و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با تلویزیون NHK (ان. اچ. کی) ژاپن در پاسخ به این سوال که در این دوره از حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان رییس جنبش عدم تعهد چه مواضعی را دنبال خواهید کرد، گفت: در نشست تهران مسائل و راه‌کارهای رفع مشکلات جهانی به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت و مأموریت‌هایی برعهده رییس جنبش قرار داده شد تا با کمک سایر اعضاء اهداف این نشست در راستای ارتقاء صلح پایدار در جهان را پیگیری کند.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که سخنان وی در شصت و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل، ریشه‌یابی و ارائه راهکارهای گذر از مشکلات جهان و رسیدن به صلح پایدار را دنبال می‌کند، افزود: طبیعتاً در این نشست شعار و مصوبات نشست تهران را پیگیری خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت‌های هسته‌یی کشورمان اظهار کرد: باید این موضوع را در دو بخش پاسخ داد؛ یکی بحث سلاح هسته‌یی است که ایران نیز به شدت از گسترش آن نگران است و متأسفیم که برخی کشور‌ها هزاران بمب اتمی ذخیره کرده و دائماً آن‌ها را بازسازی می‌کنند و مسأله دوم حق ملت‌ها در برخورداری از مصارف صلح‌آمیز انرژی هسته‌یی است که جزئی از حقوق ملت‌هاست و کسی نمی‌تواند آنان را از این مساله محروم کند.

وی تصریح کرد: متأسفانه امروز کسانی که خودشان هزاران بمب اتم را در انبار‌ها ذخیره کرده‌اند، استفاده از انرژی هسته‌یی را معادل تولید بمب تلقی می‌کنند و این موضوع در مورد ایران مصداق پیدا کرده و مساله هسته‌یی ایران کاملاً سیاسی شده و باید از طریق سیاسی حل و فصل شود.

احمدی‌نژاد درباره مذاکرات هسته‌یی ایران با کشورهای ۱+۵ تصریح کرد: از سوی جمهوری اسلامی ایران مانعی برای ادامه مذاکرات وجود ندارد و آماده‌ایم مذاکرات را بر پایه قانون و عدالت دنبال کنیم و چنانچه قبلاً نیز اعلام کرده‌ایم حاضر هستیم در صورت تأمین اورانیوم غنی شده در حد ۲۰ درصد با قیمت و شرایط عادی از تولید آن در داخل کشورمان صرف‌نظر کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه کشورمان نیز خاطرنشان کرد: ایران کشور بزرگی است که در طول تاریخ بار‌ها مورد حمله قرار گرفته، اما همواره با موفقیت مقاطع سخت را پشت سر گذاشته است و امروز نیز هراسی از تهدید پوچ عده‌ای صهیونیست ندارد اما آن‌چه مهم است شرایطی است که به عده‌ای اشغالگر اجازه داده است آشکارا دیگر ملت‌ها را تهدید کرده و مدعیان حقوق ملت‌ها نیز در برابر این تهدید‌ها سکوت محض اختیار کرده و حتی از آن‌ها حمایت می‌کنند.

وی رهایی از بن‌بست پیش آمده برای صهیونیست‌ها را یکی از دلایل این‌گونه جنجال‌آفرینی‌ها عنوان کرد و گفت: البته شاید صهیونیست‌ها به دنبال آن باشند که بر انتخابات آمریکا نیز تأثیر بگذارند ولی یقیناً این جنجال‌آفرینی‌ها آنان را از بن‌بست خارج نخواهد کرد.

رییس‌جمهور تأکید کرد: احتمال وقوع چنین جنگی بسیار کم است؛ چراکه هنوز آن‌قدر افراد عاقل در دنیا وجود دارند که جلوی این بی‌فرهنگ‌ها را بگیرند و شرایط بین‌المللی نیز ظرفیت پذیرش جنگی جدید را ندارد اما در غیر این‌صورت ملت ایران‌‌ همان کاری را خواهد کرد که در تاریخ انجام داده و امروز هر ملت مستقلی در برابر تجاوز انجام خواهد داد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مباحث موجود درباره احتمال بستن تنگه هرمز از سوی ایران اظهار کرد: ایران همواره مدافع برقراری امنیت در تنگه هرمز بوده است و در طول تاریخ این وظیفه مهم را با موفقیت انجام داده و هیچ‌گاه تهدیدی برای امنیت تنگه هرمز نبوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: برنامه‌های نظامی ایران کاملاً دفاعی هستند و هیچ جای نگرانی درباره آن‌ها وجود ندارد و این در حالی است که عده‌ای تلاش دارند نگرانی را به کشورهای دنیا القاء کنند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال دیگری درباره نظر وی درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار کرد: بنا ندارم در حوزه‌هایی ورود کنم که احتمالاً در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که جزء امور داخلی ملت آمریکاست، دخالتی کرده باشم؛ اما معتقدم ملت آمریکا به دنبال درگیری و جنگ نبوده و مثل سایر ملت‌ها به دنبال صلح و دوستی هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی روابط ایران و آمریکا تصریح کرد: در طول ۳۳ سال گذشته روابط آمریکا با ایران خصمانه بوده و خاطرات خوبی از دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ایران در ذهن ملت ایران وجود ندارد، اما معتقدم این فضا نمی‌تواند برای همیشه ادامه پیدا کند و این شرایط باید در جایی پایان یابد.

وی با بیان این‌که «اگر عدالت و احترام به حقوق یکدیگر مبنای کار قرار گیرد، مسائل حل و فصل خواهد شد»، خاطرنشان کرد: معتقدم در مجموع روند امور به سمت حل و فصل شدن مسائل جریان دارد، البته این به معنای آن نیست که یک طرف در این مواجهه کوتاه آمده یا تسلیم شود، بلکه همه در حال رسیدن به این نتیجه هستند که اگر به عدالت تن بدهند به نفع همگان خواهد بود.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت روابط میان ایران و مصر نیز گفت: همه ملت‌ها باید با یکدیگر رابطه داشته باشند و اصل بر روابط خوب و سازنده است؛ ایران و مصر هم در سوابق تاریخی خود روابطی طولانی و دوستانه داشته‌اند و امروز نیز نمی‌توانند از هم جدا باشند و باید تلاش کرد هرچه سریع‌تر روابط دو کشور به طور کامل برقرار شود؛ هرچند که این موضوع دشمنان زیادی دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره فیلم موهن درباره پیامبر گرامی اسلام (ص) اظهار کرد: باید به اعتقادات ملت‌ها و انسان‌های بزرگ احترام گذاشت؛ چراکه انسان‌های بزرگ متعلق به همه بشریت و هدیه خدا به انسان‌‌ها هستند.

وی ادامه داد: ساخت این فیلم تلاشی مذبوحانه از سوی صهیونیست‌ها برای فرار از بن‌بست بود که موفقیتی برای آن‌ها در پی نداشت و حتی علما و رهبران مسیحیت نیز این حرکت را محکوم کردند و معلوم شد فریبکاری صهیونیست‌ها تاثیری ندارد.

احمدی‌نژاد همچنین در پاسخ به سوالی درباره تحولات سوریه تصریح کرد: به شدت از درگیری‌ها در سوریه ناراحت هستیم و تلاش می‌کنیم دو طرف پای میز مذاکره نشسته و مسائل خود را حل و فصل کنند؛ چراکه خشونت و درگیری راه مناسبی برای حل اختلافات نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره روابط ایران و ژاپن خاطرنشان کرد: ایران و ژاپن روابطی تاریخی و همواره مثبت داشته‌اند، اما گسترش و تقویت این روابط با فشارهایی مواجه است که البته ایران تحت تأثیر این فشار‌ها قرار نگرفته و علاقه‌مند است ضمن تداوم این روابط با ژاپن، آن را گسترش دهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.