سه‌شنبه 20 جولای 10 | 01:25

سوالات تند و تیز دانشجویان منتقد از لاریجانی

رئیس مجلس در دیدار هفته پیش خود با جمعی از دانشجویان بسیجی، ساعات سختی را پشت سر گذاشت.


چهارشنبه هفته گذشته برخی از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف و اعضای سازمان بسیج دانشجویی با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دفتر وی دیدار و گفتگو کردند.
بر اساس گزارش مشرق نیوز، در این دیدار چند ساعته درخصوص مسائل مختلف از جمله حوادث پس از انتخابات، عملکرد دولت و دانشگاه آزاد مطرح شده است.

بنا به اظهارات یکی از دانشجویان حاضر در این جلسه، لاریجانی درخصوص تجمع دانشجویان در برابر مجلس گفته است: استاندار تهران با من تماس گرفت و گفت که بسیج دانشجویی از ما مجوز کتبی گرفته بود ولی ما آن را تلفنی بخاطر تماس وزیر اطلاعات با استانداری مبنی بر اینکه این تجمع به صلاح نیست، لغو کردیم.
لاریجانی همچنین تاکید کرده است که برخی از مسئولین سپاه به وی گفته‌اند که ما با بسیج دانشجویی تماس گرفتیم و درخواست لغو تجمع را داشتیم.

من از اول با مصوبه دانشگاه آزاد مخالف بودم
لاریجانی افزوده است: من از اول هم با مصوبه دانشگاه آزاد مخالف بودم و قبلا هم به طراحان آن تذکر داده بودم و اصلاً خودم در جلسه به منشی اشاره کردم که اخطار قانون اساسی را مطرح کن تا من هم آن را تایید کنم تا به نوعی مانع از تصویب آن شویم.

دغدغه اصلی نمایندگان آوردن علم از طریق دانشگاه آزاد به حوزه های انتخابیه است
وی، از برخی شعارها مثل ” مجلس جاسبی گرا ” یا … نیز گلایه کرده و گفته است: اصلا مجلس اینطور نیست و دغدغه اصلی نمایندگان بخاطر حوزه‌های نمایندگی خودشان است که سریعتر در آنها دانشگاه آزاد تاسیس گردد تا در واقع محیط حوزه نمایندگی‌شان علمی‌تر شود.
رئیس مجلس همچنین از اینکه این تجمع در ” بی‌بی‌سی فارسی ” پخش شد نیز ابراز ناراحتی کرده و با آوردن آیین‌نامه مجلس و خواندن بندی از آن اظهار داشته است: من قانوناً نمی‌تواستم، آن مصوبه را از دستور مجلس خارج کنم و باید رای نمایندگان خواسته می‌شد.
وی در ادامه گفته است: آقای جنتی همان شب با من تماس گرفتند و گفتند که از تلویزیون تذکر قانون اساسی شما را دیدم و من هم موافق حرف شما هستم اما اگر شورای نگهبان رد کند و به مجلس بازگردد و دوباره همان قبلی تصویب شود به مجمع تشخیص خواهد رفت که من به ایشان هم گفتم که چنین نخواهد شد و ما فضای مجلس را آماده خواهیم کرد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی گهگاه وارد مسایلی می‌شود که هیچ ربطی به آن ندارد
لاریجانی گفته است: امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد قانونگذاری شده است و گهگاه وارد مسایلی نیز می‌شود که هیچ ربطی به آن ندارد مثل تصویب موسسه سعدی و این دعوای میان مجلس و شورا همیشه بوده است و رهبری شورا را به عنوان دیده بان فرهنگی می دانند.
بر اساس این گزارش، علی لاریجانی از اینکه یکی از سایت‌های خبری وی را با مهدی کروبی مقایسه کرده بسیار ناراحت بوده و گفته است: منظور از ” دریده گو ” نیز دانشجویان نبوده‌اند، بلکه سایت مذکور بوده است.
یکی دانشجویان حاضر در جلسه نیز خطاب به لاریجانی می‌گوید: اینکه شما می‌فرمایید من از اول هم مخالف بودم چندان صحیح بنظر نمی‌رسد زیرا حدود دو هفته قبل از جلسه علنی مجلس، یکی ازمعاونان جاسبی از نامه‌ای به رهبری با امضای شما در حیطه مسایل دانشگاه آزاد خبر داده بود، ضمن آنکه همان روزهای قبل از تصویب آن مصوبه بسیاری از نمایندگان از حضور معاونان و اعضای دانشگاه آزاد در پشت صحن علنی مجلس برای لابی خبر می دادند که این نیز بسیار مهم است. ضمن آنکه ما از مصوبه مجلس فقط شاکی نبودیم زیرا حدود یکسال است که مردم از اینکه می‌بینند پول هایی که برای تحصیل فرزندانشان به حساب دانشگاه آزاد واریز می کرده اند در ستاد موسوی و بعد از آن در طول فتنه،بخصوص 13 آبان و 16 آذر خرج می شده است ناراحت بودند.
وی افزوده است: حتی در 22 خرداد امسال نیز باز هم شنیدیم که دانشگاه آزاد برخی از کلاس ها خود را تعطیل کرده است تا دانشجویان به خیابان بیایند.
یکی از دانشجویان حاضر در جلسه نیز از نطق لاریجانی که فردای تجمع در مجلس مطرح کرد گلایه‌مند بوده‌ و از اینکه لاریجانی بخاطر شعارهای عده‌ای قلیل، کلیت تجمع را زیر سوال برده است، گفته است: چطور شما در انتخابات می گفتید باید جساب عده‌ای از معترضین از فتنه گران اصلی را کنار گذاشت اما در تجمع ما حاضر نشدید بگویید که باید حساب برخی افراد محدود و شعارهای تندشان را از کلیت تجمع دانشجویی کنار گذاشت.
وی تاکید کرده‌است: ما از وضع برخی نمایندگان و فرزندانشان و مراحل گرفتن مدارک تحصیلیشان آگاهی داریم لذا نفرمایید که برای علم در شهرستانشان و یا تاسیس دانشگاه آزاد در آن دغدغه مند هستند زیرا بسیاری از دانشگاه های دیگر نظیر پیام نور در شهرستان ها شعبه دارند و واقعیت این است که بسیاری از نمایندگان وام دار جاسبی هستند و شما نیز از آن خبر دارید.
یکی دیگراز دانشجویان حاضر در جلسه خطاب به لاریجانی گفته‌است: صحبت های رهبری در باب شورای عالی انقلاب فرهنگی واضح است و اینکه شما با یک مثال کوچک مثل بررسی اساسنامه موسسه سعدی می خواهید آن را کمرنگ جلوه دهید، تطابق ندارد و همانطور که خود شما نیز در جلسه اشاره کردید، رهبری فرموده اند در مواردی که شورا در آن ورود می کند مجلس وارد نشود که چندین ماه بود که شورا وارد این مساله شده بود و نباید مجلس دخالت می کرد.

من به موسوی تبریک نگفتم
لاریجانی درباره فتنه و ایرادی که دانشجویان به مواضع وی داشتند گفته است: ما به اندازه کافی صحبت کردیم و فیلم و صوت سخنانم هست، ما همراه با شیب کارهای آنها موضع گیری می کردیم و هرچه آنها تندتر می شدند ما هم تندتر می شدیم. وظیفه ما حمایت از مواضع رهبری است که ما هم این کار را کردیم.
لاریجانی از فضای رسانه ها هم گلایه کرده و از اینکه چندبار گفته شده که لاریجانی با موسوی تماس گرفته و پیروزی اش در انتخابات را تبریک گفته، شدیدا ابراز ناراحتی نموده و آن را دروغ و تهمت خوانده است.
وی گفته است: یکی از نمایندگان بارها این حرف را تکرار کرده و حتی چندبار در دفتر من هم آمده و می داند هم که دارد دروغ می گوید اما هر دفعه باز این مساله را تکرار می‌کند.
وی از اینکه اینقدر فضای رسانه ها مسموم و آغشته به تهمت شده، ابراز ناراحتی کرده است.
لاریجانی در این جلسه گفته است: دولت به اصل 44 خوب عمل نمی کند و رهبری هم از این امر ناراحت است و ما صدتا پیغام و نامه مخفی دادیم اما گوش نمی کنند و یا موارد دیگری که دولت به قانون عمل نمی کند، آنگاه من مجبور میشوم علنی صحبت کنم چون راه دیگه ای نیست.
در بخش دیگری از جلسه یکی دیگر از دانشجویان به لاریجانی گفته است: در اینکه شما کمتر موضع گیری کرده اید، و یا سخنان دوپهلو داشته اید خیلی شکی نیست و همین که می فرمایید ما باید از مواضع رهبری حمایت کنیم این مساله مشخص می شود، زیرا حمایت از مواضع رهبری در سخن جمله زیبایی است اما باید ما اینقدر از خود هزینه کنیم که رهبری نیازی به سخن نبیند و بالعکس ایشان از مواضع ما حمایت کند، لذا اینکه رهبری بارها نخبگان را به موضع گیری و پرهیز از سکوت دعوت می کردند از همین منظر قابل بیان است و البته اشاره هم داشتند که نخبگان در فتنه اخیر مردود شدند که واقعیت آن است که نخبگان سیاسی مطرح جامعه افراد چندان زیادی نیستند و این پی بردن به اشتباهات انها در عدم موضع گیری را راحت تر می کند.
وی ادامه داده است: شما می دانید که در بسیاری از اوقات آبرو دادن از جان دادن سخت تر است و این بارها و بارها در تاریخ صدر اسلام و حتی کشور خودمون ثابت شده.

ماجرای اعتراض مردم به سید حسن خمینی
دانشجوی دیگری خطاب به لاریجانی افزوده است: در ماجرای اعتراض مردم به سید حسن خمینی در سالگرد ارتحال امام(ره)، عده ای کوشیدند تا بگویند که معترضان عده قلیلی بیش نبودند و آنها را هم احتمالا دولت تحریک کرده اما خود شما می دانید که فارغ از اینکه تا چه حد شکل این اعتراض صحیح بود یا غلط، اما بالاخره مردم به عملکرد ایشان در فتنه بخصوص بخاطر سکوت هایش و در پنهان، همراهی هایش اعتراض داشتند و البته این اعتراض ناشی از تصاویر سید حسن با سران فتنه در عروسی ها و مجالس دیگر نبود زیرا این تصاویر عمدتا در سایت ها و اینترنت منتشر می‌شد و با توجه به اینکه فقط عده ای کم از جامعه ما، آن هم عمدتا دانشگاهیان به اینترنت دسترسی دارند و با توجه به اقشاری که در سالگرد امام شرکت می کنند و اکثرا مردم عادی کوچه و بازار هستند، بعید است که این تصاویر انگیزه اصلی بوده باشد، بلکه بالا رفتن ضریب بصیرت و آگاهی مردم است که باعث شناختن سید حسن شده است، و این اعتراض امروز در میان جوامع انقلابی کشور تقریبا نسبت به شما نیز وجود دارد و اگر بخواهید عینک واقع بینی خود را همچون سید حسن بردارید و فقط این و آن را متهم کنید، خود ضرر می نمایید .
وی تصریح کرده است: در صحبت های همین جلسه شما و دیگر سخنرانی هایتان آشکار است که عمدتا اشکالات را از ناحیه دیگران بخصوص برخی از دولتمردان می بینید، حتی در سخنرانی بعد از اعتراض های دانشجویی گفتید که بعضی بخاطر قوه دیگری (دولت) به مجلس اعتراض می‌کنند در حالیکه معترضین همین ما بودیم که البته به دولت هم در ماجرای مشایی و خیلی مسایل دیگر انتقادت جدی داریم و علنی نیز بیان کرده ایم اما شما همه اعتراض های بخودتان را از ناحیه سایت ها و افراد خط دار می بینید و این نصیحت ما بخاطر دلسوزی است که به شما به عنوان کسی که از نیروهای انقلابی بوده اید داریم و باید به راحتی بگوییم که علی لاریجانی صداسیما و شورای عالی امنیت ملی با علی لاریجانی مجلس خیلی متفاوت است.

بروید از آقای هاشمی بپرسید
در پایان این جلسه برخی دانشجویان بحث اینکه در طول حوادث پس از انتخابات سخنان لاریجانی خوراک رسانه‌های دوم خردادی بود را مطرح کرده و گفتنده‌اند: چرا آقای هاشمی وقتی گزینه های خود را برای دولت وحدت ملی مطرح می‌کرد یکی از آن 3 نفر شما بودید و یا چرا وقتی فائزه هاشمی در آن صوتی که از او پخش شده است بعد از جسارت‌های هتاکانه به رهبری، یکی از گزینه‌های اصلاح طلبان برای ریاست جمهوری دهم را شما می‌دانست و یا چرا تئوریسین‌های دوم خرداد گه گاه شما را کاندیدای خود می‌پنداشتند؟
رئیس مجلس در جواب گفته است: در باب اینکه چرا من گزینه اصلاح طلبان هستم و یا آقای هاشمی من را کاندیدای دولت وحدت ملی اعلام کرده‌اند نمی‌دانم. آقای هاشمی هیچگاه با بنده در رابطه با انتخابات صحبت نکرد و اگر هم می‌کرد من قبول نمی‌کردم. بروید از خود ایشان بپرسید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.