یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۲۹ مهر ۹۱ | ۱۱:۴۶

۱۴نوامبر در قاره سبز چه خبر است؟

همزمان با اعتصاب سراسری در پرتغال و یونان در روز ۱۴ نوامبر، اتحادیه‌های کارگری اسپانیا نیز طی فراخوانی خواستار اعتصاب سراسری در چنین روزی در اعتراض به اوضاع نابسامان اقتصادی کشورشان شدند.


اتحادیه‌های کارگری اصلی اسپانیا روز گذشته خواستار اعتصاب سراسری در روز ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان ماه) در اعتراض به تدابیر ریاضت طلبانه دولت و اوضاع نابسامان اقتصادی شدند.

اتحادیه‌های کارگری در پرتغال و یونان نیز روز ۱۴ نوامبر دست از کار کشیده و اعتصاب سراسری می‌کنند.

این دومین اعتصاب در اسپانیا از ابتدای سال جاری تاکنون است، پیش از این نیز اسپانیا شاهد اعتصاب سراسری در روز ۲۹ مارس بود.

اتحادیه کارگران عمومی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اعتصاب با هدف تحت فشار قرار دادن دولت برای تغییر سیاست‌های ریاضت اقتصادی خود است زیرا کاهش خدمات رفاهی باعث بروز بحران اقتصادی و فاصله گرفتن از الگوی اجتماعی کشورمان شده است.

این درحالیست که معاون نخست وزیر اسپانیا تاکید کرده است: این اعتصاب کمکی به کارگران و کاهش نرخ بیکاری نمی‌کند زیرا اسپانیا با بزرگ‌ترین معضل مواجه است.

به نوشته بوستون، اسپانیا دومین رکود اقتصادی را در سه سال گذشته تجربه می‌کند و نرخ بیکاری هم اکنون ۲۵ درصد است.

درخواست دولت اسپانیا برای کاهش ده‌ها میلیارد یورو از هزینه‌ها و افزایش مالیات‌ها با هدف کاهش کسری بودجه و بهبود اوضاع اقتصادی به برگزاری تظاهرات گسترده معترضین دامن زده است.

براساس آخرین نظرسنجی‌ها ۷۳ درصد از اسپانیایی‌ها بر این باورند دولت عملکرد مناسبی را برای مقابله با بحران بدهی نداشته و نمی‌داند این بحران را مدیریت کند.

اسپانیا در ماه نوامبر از تروئیکا درخواست کمک و دریافت بسته مالی همچون وام‌های اعطایی به ایرلند، پرتغال و یونان را کرد.

پیش بینی می‌شود که بر اساس طرح ریاضت اقتصادی اسپانیا تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۳ حدود ۵. ۰ درصد کاهش یابد، اما در سال ۲۰۱۴ حدود ۲. ۱درصد به خاطر بهبود مصرف خصوصی، سرمایه گذاری و اصلاحات ساختاری افزایش یابد.

بدین ترتیب کسری بودجه اسپانیا در سال آتی ۵. ۴ درصد تولیدات ناخالص داخلی و در سال ۲۰۱۴ به ۸. ۲ درصد می‌رسد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: