یکشنبه 21 اکتبر 12 | 10:36

لبنان در التهاب است

برخی عناصر هرج و مرج طلب جریان المستقبل با سوء استفاده از فضای انفجار تروریستی لبنان به خیابان ها ریخته و با راهزنی و حمل سلاح اقدام به ایجاد ناامنی در کشور کرده‌اند.


لبنان از زمان ترور وسام الحسن در بیروت در معرض ناآرامی و تهدید از سوی عناصر ۱۴ مارس قرار گرفته و در همین راستا بیشتر مناطق لبنان با بستن راههای مواصلاتی در اعتراض به این ترور مواجه شده است. منابع اطلاع رسانی همچنین اعلام می‌کنند که جریان المستقبل خود را برای راهبندان در بیروت و سایر مناطق لبنان از طریق ایجاد تپه‌های خاکی آماده می‌کند.

در طرابلس افراد مسلح با گشت‌زنی در خیابان‌ها و تهدید کردن مغازه داران از آن‌ها خواستند تا مغازه‌های خود را ببندند، این افراد با بستن راه‌ها مانع از تردد مردم در خیابان‌ها می‌شوند.

خبرگزاری لبنان گزارش داد که بعد از درگیری‌های جمعه شب در منطقه ابوسمرا در طرابلس که منجر به قتل شیخ عبدالرزاق الاسمر شد، نیروهای ارتش وارد این منطقه شدند و آرامش نسبی به این منطقه بازگشته است.

در عکار نیز راهزنی‌ها از سوی تعدادی از جوانان این منطقه با ایجاد موانع و تپه‌های خاکی آغاز شده است، عاملان این اقدامات هدف خود را اعتراض به ترور وسام الحسن بیان می‌کنند. این اتفاقات در مناطق البیره، منجز، کوشا، الحیصه، العریضه، حلبا و العبده قابل مشاهده است، این در حالی است که بسیاری از موسسات عمومی و تجاری تعطیل است و مردم خود را برای تشییع جنازه وسام الحسن که امروز برگزار خواهد شد، آماده می‌کنند.

در بیروت نیز عناصر وابسته به جریان المستقبل از صبح دیروز راههای شهرک ورزشی این شهر و مناطق الکولا، تونل سلیم سلام، المتحف، البربیر و قصقص را در دو طرف با آتش زدن لاستیک خودرو‌ها و قرار دادن سطل‌های زباله مسدود کرده‌اند، نیروهای ارتش نیز در مسیر الطریق الجدیده مستقر هستند و مانع از بسته شدن این محور مواصلاتی شده‌اند.

از صیدا نیز گزارش می‌رسد که بیشتر راههای مواصلاتی با لاستیک‌های آتش گرفته مسدود شده است و تعداد زیادی از افراد مسلح وابسته به المستقبل در خیابانهای این شهر حضور دارند، تعدای از جوانان المستقبل نیز با تجمع در یک میدان شهر اقدام به راهزنی و ایجاد ناامنی در شهر می‌کنند.

در منطقه الخروب نیز بزرگراه ساحلی از منطقه جدرا – وادی الزینه با لاستیک‌های آتش زده شده و موانع آهنی مسدود شده بود اما نیروهای ارتش با ورود به این منطقه موانع را برطرف کردند.

در بلدة الدامور افراد نا‌شناس بزرگراه ساحلی این شهر را با لاستیک‌ها بستند، برخی از افراد نیز با پاشیدن گازوئیل به سطح خیابان آن را لغزنده کردند تا مانع از عبور خودرو‌ها شود.

اتوبان ساحلی بین صیدا و بیروت نیز در منطقه بلدة الناعمة مسدود شده است.

تشکیل جلسه کمیته امنیتی شمال لبنان

در همین راستا کمیته فرعی امنیتی در شمال لبنان دیروز نشستی فوق‌العاده تشکیل داد، این نشست به ریاست «ناصیف قالوش» استاندار شمال لبنان در دفتر وی در طرابلس تشکیل شد و برخی شخصیت‌های قضایی و امنیتی نیز در این نشست حاضر بودند.

حاضران در این جلسه تدابیر امنیتی اتخاذ شده برای حمایت از صلح و ثبات داخلی این مناطق را بررسی و تاکید کردند که اجازه سوء استفاده از این انفجار تروریستی برای فتنه انگیزی در میان لبنانی‌ها را نمی‌دهند، آن‌ها تصمیماتی را نیز برای جلوگیری از این روند اتخاذ کردند.

از سوی دیگر جریان ۱۴ مارس اعلام کرده است که جنازه وسام الحسن امروز بعد از نماز عصر در بیروت تشییع شده و در کنار قبر رفیق حریری به خاک سپرده می‌شود. ریفی با اعلام این مطلب گفت که این تصمیم با هماهنگی‌های انجام شده میان خانواده الحسن و سعدحریری صورت ‌گرفته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.