دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
شنبه ۰۶ آبان ۹۱ | ۰۹:۱۹

خانواده‌ای که سانتریفیوژ آلوده به ایران فروخت

اورس تینر متهم بود که در سال ۲۰۰۱ با دریافت یک میلیون دلار به استخدام سیا در آمده و دستگاهی دستکاری شده را به ایران تحویل داده بود.


دولت سوییس پرونده قضایی یک خانواده سوییسی را که متهم به همکاری با سازمان سیا برای ارسال تجهیزات هسته‌ای آلوده و خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران هستند مختومه اعلام کرد.

این پرونده پس از گذشت حدود ۱۰ سال با سازش بین دادستانی به عنوان مدعی العموم و خانواده مذکور در هفته اول مهر ۱۳۹۱ مختومه اعلام شد.

با مصالحه انجام شده فریدریش تنر و دو فرزند وی به نام‌های مارکو و اورس به خاطر همکاری با سیا مشمول عفو واقع شده و از زندانی شدن رهایی یافتند.

آن‌ها به ترتیب به ۵۰ و ۴۰ ماه زندان تعلیقی و همچنین پرداخت ۴۰۰ هزار فرانک هزینه دادرسی محکوم شده بودند.

خانواده تینر متهم بودکه از اواخر دهه ۷۰ تا اواسط دهه ۸۰ با شبکه عبدالقدیر خان همکاری کرده است.

اورس تینر متهم بود که در سال ۲۰۰۱ با دریافت یک میلیون دلار به استخدام سیا در آمده و دستگاهی دستکاری شده را به ایران تحویل داده بود.

شرکت خانواده تینر سازنده فنتیل‌های (تهویه سانتریفیوژ) ویژه‌ای برای غنی سازی اورانیوم بودند. آن‌ها ابتدا کالای صادراتی را به شرقق امریکا ارسال می‌کردند و سازمان سیا در آنجا قطعات دیگری در این دستگاه‌ها تعبیه می‌کرد و سپس محموله به مقصد ایران بارگیری می‌شد.

لورس تینر در این زمینه گفته است: «دستگاه ارسالی ابتدا کار خود را انجام می‌داد اما به محض بالا رفتن حرارت در هم می‌شکست. گاهی هم که ظاهرا به کار خود ادامه می‌داد ولی در واقع چیزی تولید نمی‌کرد».

شواری فدرال سوییس در سال ۲۰۰۸ دستور داد اسناد مربوط به پرونده خانواده تینر امحا شود.

ظاهرا این کار تحت فشار امریکا انجام شده است که عملا هدایت و رهبری سرویس اطلاعاتی سوییس را بر عهده دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: