سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۰۶ آبان ۹۱ | ۱۰:۵۰

«جینسا» در آمریکا چه می‌کند؟

جینسا به عنوان سازمان حامی قدرت نظامی آمریکا با هدف تقویت هر چه بیشتر نیروهای نظامی این کشور در مواجهه با چالش‌های جدید امنیتی، مجموعه‌ای از نشست‌ها را برگزار می‌کند.


سازمان صهیونیستی مؤسسه یهودی امور امنیت ملی (جینسا) به عنوان یکی از اتاق‌های فکر مهم صهیونیستی در وزارت دفاع آمریکا، نشستی را با عنوان فن آوری‌های پیشرفته جدید برای نظامیان آمریکا: چشم اندازهای آینده و پیامدهای سیاسی برگزار و در این رابطه ادعا کرد: «جینسا به عنوان سازمان حامی قدرت نظامی آمریکا با هدف تقویت هر چه بیشتر نیروهای نظامی این کشور در مواجهه با چالشهای جدید امنیتی، مجموعه‌ای از نشست‌ها را برگزار می‌کند و امیدوار است که این سلسله نشست‌ها بتواند شاخه‌های مختلف وزارت دفاع آمریکا را با مهم‌ترین و جدید‌ترین مسائل امنیتی آشنا کند. این سازمان صهیونیستی افزود: کار‌شناسان و سخنرانان ما درصددند که تهدیدات پیش رو را مطرح و تغییر در قابلیت جنگ‌های آینده را آموزش دهند.»

با توجه به اینکه هم اکنون فضای انتخاباتی در آمریکا حاکم است شناخت این سازمان مهم صهیونیستی و نقش گسترده آن در سیاست خارجی آمریکا نشان خواهد داد که سیاست‌های آمریکا به دست عوامل دیگری که در پشت پرده هستند، رقم می‌خورد و ساز و کارهایی مانند انتخابات تنها مجریان این سیاست‌ها را معرفی کرده و تفاوتی در خود سیاست‌ها ایجاد نمی‌کند.

سازمان صهیونیستی جینسا در سال ۱۹۷۶ پایه گذاری شده است. این سازمان ادعا می‌کند که هدف آن «حمایت از یک ارتش قوی در آمریکا، تقویت سیاستهای امنیت ملی و تحکیم روابط امنیتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و سایر دموکراسی‌های همفکر است.» این سازمان که در واقع لابی صهیونیست در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) محسوب می‌شود، مأموریت‌های خود را این گونه عنوان می‌کند:

– «گسترش همکاریهای امنیتی آمریکا نه تنها با اسرائیل بلکه با تمامی کشورهای دموکراتیک همفکر

– متقاعد کردن جامعه دفاعی آمریکا به نقش مهم اسرائیل در امنیت غرب، منافع دموکراتیک آمریکا درخاورمیانه و مدیترانه

– فراهم آوردن رهبری و سیاستهای تأثیر گذار بر موضوعات امنیت ملی و سیاست خارجی

– ارتقای آگاهی عمومی مردم و جوامع یهودی نسبت به اهمیت ظرفیت بالای دفاعی آمریکا»

شعار این سازمان، «امنیت آمریکا، تقویت اسرائیل» است. رئیس جینسا، دیوید گانز (David Ganz) و اشخاصی مانند موریس جی امیتای (Morris J. Amitay)، فیلیپ آرونوف (Phillip Aronoff)، ایرا باب بورن (Ira «Bob» Born)، دیوید دوارست (David Dewhurst) و… معاونین وی هستند.

سازمان صهیونیستی جینسا در راستای تحقق اهداف و مأموریت‌های خود، برنامه‌های متعددی را دنبال می‌کند. مهم‌ترین این برنامه‌های صهیونیستی عبارتند از: تدارک سفرهای ژنرال‌ها و دریاسالاران ارتش آمریکا به رژیم صهیونیستی، برنامه‌های آموزشی جینسا، کمک به پرسنل آمریکا در مواقع ضروری، برنامه تبادل اجرای قانون (LEEP)، برنامه‌های آموزشی ارتش آمریکا، دیدارهای خارجی، برنامه اتحاد یهودی-لاتینی.

یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان صهیونیستی جینسا، تدارک سفرهای متعدد نظامیان ارشد آمریکا به رژیم صهیونیستی است. با توجه به اینکه سازمان صهیونیستی جینسا بر اساس شعار «امنیت آمریکا، تقویت اسرائیل» شکل گرفته است، این برنامه برای این سازمان بسیار حائز اهمیت است. این شعار به معنای مشترک بودن حیطه امنیت در آمریکا و رژیم صهیونیستی است، یعنی امنیت این دو، اگرچه دو دولت مجزا هستند اما شدیداً به هم وابسته است و به عبارتی با هم رابطه مستقیم دارد. از این رو این سفر‌ها برای نظامیان ارشد آمریکا اعم از ژنرالهای بلندپایه، دریاسالاران و نظامیان بازنشسته ترتیب داده می‌شود تا پس از دیدارهای مستقیم این افراد از رژیم صهیونیستی و بازدید از مرز‌ها و مناطق استراتژیک و تعیین ژئوپلیتیک منطقه، نظرات آن‌ها توسط سازمان جینسا به عنوان یک اتاق فکر صهیونیستی به نقشه‌ها و برنامه‌های نظامی تبدیل شود. سازمان صهیونیستی جینسا بر اساس برنامه بلندمدت خود در سال ۲۰۱۲ یکی از مهم‌ترین سفرهای خود به سرزمین‌های اشغالی را برگزار کرد. لازم به ذکر است، از سال ۲۰۰۸ تا کنون این سفر‌ها در حال برگزاری است. روند برگزاری این سفر‌ها به این صورت بوده است:

۱) سفر نمایندگان نظامی جینسا به رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۸

نمایندگان جینسا در این سفر ده روزه، ده دریاسالاران و ژنرال‌های بازنشسته بودند که از تمام بخشهای مسکونی، اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی به صورت کامل دیدار کردند. این گروه همچنین با مقامات بلند پایه رژیم صهیونیستی مانند وزیر دفاع، رؤسای سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی، فرماندهان پایگاه دریایی حیفا همچنین از پایگاه هوایی پالماخیم (Palmachim)، مرکز آموزش ضد تروریستی و مرکز جنگ شهری دیدار کردند.

۲) سفر نمایندگان نظامی جینسا در سال ۲۰۰۹

در سال ۲۰۰۹، نمایندگان جینسا با محوریت دو موضوع نگاه به آینده و نگاه به گذشته، به رژیم صهیونیستی سفر کردند. بیشتر بحث‌ها در این سفر به ایران و حزب الله اختصاص داشت.

۳) سفر نمایندگان جینسا به رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۰

نمایندگان جینسا در سال ۲۰۱۰ در یک گروه شش نفره وارد رژیم صهیونیستی شده و در مورد موضوعاتی مانند ایران، حماس، حزب الله، راه حل دو دولتی، لبنان، سوریه، موشک‌ها، مرزهای دفاعی، گزارش گلدستون و… با مقامات بلند پایه رژیم صهیونیستی تبادل نظر کردند.

۴) سفر نمایندگان جینسا به اردن و رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۱

سفر نمایندگان سازمان صهیونیستی جینسا در سال ۲۰۱۱ با موج بیداری اسلامی و تحولات مربوط به انقلاب کشورهای عربی همزمان بود. از این رو موضوعات مورد بررسی در این سفر به نقل از جینسا عبارتند از: «بهار عربی، اعلام وحدت فتح و حماس، سخنرانی اوباما در خاورمیانه در مورد توافق بر مرزهای ۱۹۶۷ و همچنین سخنرانی اوباما در آیپک»

گروه اعزامی جینسا در این سفر ضمن دیدار از مکانهای مهم مانند محل آموزش تاکتیکهای جنگ شش روزه با لبنان برای به کار گیری بهتر در جنگهای آینده و همچنین دیدار با مقامات ارشد رژیم صهیونیستی مانند نتانیاهو، ملک عبدالله پادشاه اردن، وزیر اطلاعات اردن، معاون رئیس ستاد مشترک ارتش اردن و سایر مقامات بلند پایه اردن نیز دیدار کردند.

۵) سفر نمایندگان جینسا به رژیم صهیونیستی و اردن در سال ۲۰۱۲

در سال ۲۰۱۲ گروه اعزامی سازمان جینسا به رژیم صهیونیستی متشکل از ژنرال‌ها و دریاسالاران بازنشسته آمریکا، مانند سال ۲۰۱۱ از اردن نیز دیدار کرد. این گروه با فرماندهان ارشد نظامی و مقامات بلندپایه سیاسی و اطلاعاتی دیدار کرده و با دیدارهای مستقیم از مرزهای رژیم صهیونیستی و همچنین دیدار از تمامی مناطق اردن، چالشهای امنیتی این رژیم را مورد بررسی قرار دادند.

این سازمان بزرگ صهیونیستی و اقدامات گسترده نظامی آن در ساختار سیاسی آمریکا نشان از وابستگی و عدم استقلال شاخه‌های مختلف حکومت این کشور است و گواهی بر این مدعاست که ساختار سیاسی آمریکا از سیاستهایی پیروی می‌کند که در پشت پرده توسط صهیونیسم بین الملل تنظیم می‌گردد و سازوکارهایی مانند انتخابات تنها مکانیسمی ظاهری و ساختگی برای اجرای اهداف آن‌ها است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: