شنبه ۰۶ آبان ۹۱ | ۱۳:۰۶

عبدخدایی: تفکر تشکیلاتی رمز ماندگاری شیعه بوده است

مذهب تشیع آمیخته با ایجاد حکومت است و به تعبیر مرحوم مدرس، سیاست ما عین دیانت ماست و تا زمانی که بین این اعتقادات و اعتقاد به تحزب همخوانی ایجاد نشود، احزاب شکل نخواهند گرفت.


محمدمهدی عبدخدایی در بیست و چهارمین نشست کانون دانشگاهیان ایران اسلامی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات احزاب در ایران آن است که هیچگاه نتوانسته‌اند نخبه‌پروری کنند و نیروهای شایسته را به جامعه تحویل دهند.

وی با ابراز تاسف از فقدان وجود یک حزب یا تشکل واقعی در ایران، این موضوع را یکی از مهم‌ترین مسایلی دانست که احزاب و تشکل‌ها در بدو تاسیس باید مورد توجه قرار دهند.

عبدخدایی، رمز ماندگاری مکتب شیعه در تاریخ را وجود تفکر تشکیلاتی صحیح دانست و احزاب و تشکل‌های کشور را به تعمق در اصول و مبانی تشیع فراخواند.

دبیرکل جمعیت فداییان اسلام در ادامه، یکی از دلایل نبودن احزاب قوی در کشور را اعتقادات جامعه ایرانی درباره کارهای اجتماعی دانست و گفت: در جریان جنبش مشروطیت، جنبش تنباکو و انقلاب اسلامی نیز مذهپ تشیع عامل اصلی محسوب می‌شد و احزاب در این میان نقش چندانی را نتوانستند ایفا کنند.

وی یادآور شد: مذهپ تشیع آمیخته با ایجاد حکومت است و به تعبیر مرحوم مدرس، سیاست ما عین دیانت ماست و تا زمانی که بین این اعتقادات و اعتقاد به تحزب همخوانی ایجاد نشود، احزاب شکل نخواهند گرفت.

عبدخدایی در پایان تاکید کرد: باید در رابطه با کار حزبی در کشور فرهنگ‌سازی شود و مردم از مزایای وجود تحزب آگاه شوند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: