پنج‌شنبه 22 جولای 10 | 16:26

فيلم‌هاي توقيفی و رفع توقيفی

در حال حاضر، «زم‌هرير»، «پاداش»، «زادبوم»، «صد سال به اين سال‌ها» و «آتشكار» از جمله فيلم‌هاي موسوم به رفع توقيفي هستند كه همچنان در انتظار نظر نهايي شوراي اكران هستند.


با وجود آنكه اعلام ناگهاني رفع توقيف برخي فيلم‌ها توسط معاونت سينمايي در روزهاي پيش از جشنواره فيلم فجر و نمايش اين فيلم‌ها در جشنواره با اقبال صاحبان فيلم‌ها و اظهار نارضايتي برخي از مخاطبان همراه شد اما با گذشت شش ماه، گزينه عدم اکران برخي فيلم‌ها هنوز روي ميز است و اين مسئله منوط به بررسي‌هاي بعدي شده است.
اگرچه واکنش سينماگران نيز به اين رفع توقيف‌ها يکسان نبود و به عنوان نمونه در اين ميان رفع توقيف «به رنگ ارغوان» با استقبال منتقدان و رفع توقيف «تسويه حساب» با انتقادهاي منتقدان سينمايي مواجه شد، اما اين فيلم ها، واکنش‌هاي متفاوتي را نيز در ميان مردم در پي داشت و در برخي موارد مانند «تسويه حساب» با نارضايتي خانواده‌هايي همراه شد که دسته جمعي به سينما رفته بودند و در نهايت نگراني‌هايي را برانگيخت.
در حال حاضر، «زم‌هرير»، «پاداش»، «زادبوم»، «صد سال به اين سال‌ها» و «آتشكار» از جمله فيلم‌هاي موسوم به رفع توقيفي هستند كه همچنان در انتظار نظر نهايي شوراي اكران هستند. به‌جز «پاداش» همه فيلم‌هاي ديگر در جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمده‌اند و از اين ميان «زادبوم»
به كارگرداني ابوالحسن داوودي حتي موفق به كسب تنديس فيلم برگزيده از نگاه ملي در جشنواره بيست و هفتم نيز شده است.
در اين ميان حتي سياست‌هاي باز معاونت سينمايي نيز با «رفع توقيف همه فيلم‌هاي توقيفي» همراه نشد و مسئولان سينمايي نيز از عدم امکان اکران برخي فيلم‌ها خبر دادند. به عنوان نمونه شمقدري، معاون سينمايي وزير ارشاد از عدم امکان اکران پاداش و زمهرير خبر داد.
«عليرضا سجادپور» مدير كل ارزشيابي و نظارت در گفت وگو با رجا نيوز درباره «پاداش» اظهار داشت: نسخه جشنواره‌اي اين فيلم نياز به اصلاحاتي داشت كه به تهيه كننده منتقل شد اما هنوز نسخه اصلاحي به دست ما نرسيده است.
زادبوم روايتگر زندگي كنوني سه نسل از يك خانواده ايراني است كه در سه كشور متفاوت زندگي مي‌‎كنند و هر كدام با مشكلي روبه‌رو هستند.
سجادپور در خصوص اين فيلم مي‌گويد: زادبوم از نظر ما اشكالي ندارد. نسخه اصلاح شده ارائه و تاييد شد و از نظر ما مانعي براي اكران فيلم نيست.
وي دليل عدم اكران زادبوم را «تمايل صاحبان اثر بر اصلاحات بيشتر و ايجاد تغييراتي در فيلم» عنوان مي‌كند.
همچنين «صد سال به اين سال‌ها» به كارگرداني سامان مقدم ديگر فيلم ظاهرا رفع توقيف شده است كه پيش از اين قرار بود ارديبهشت ماه اكران عمومي شود اما اكران آن به « زمان مناسب تر»ي موكول شد.
اما سجادپور در خصوص «صد سال به اين سال‌ها» و «آتشكار» معتقد است: اين فيلم‌ها اكران خواهند شد اما هنوز زمان اكران براي آنان مشخص نشده است.
البته داستان براي آتشكار تا حدودي متفاوت است. اين فيلم قرار است «اكران محدود» شود و به گفته سجادپور تاريخ اكران و محدوديت‌هاي سني و مكاني آن به زودي به اطلاع تهيه كننده خواهد رسيد.
در اين ميان، سرنوشت «زمهرير» به کلي متفاوت بوده است. پس از اعتراض کارگردان اين فيلم به عدم ورود آن به بخش مسابقه در جشنواره فيلم فجر، مسئولان جشنواره بخش نمايش ويژه و محدود را براي اهالي رسانه در يک سانس طراحي کرده و علاوه بر اين فيلم، آتشکار، صدسال به اين سال‌ها را نيز براي اهالي رسانه نمايش دادند. اما بيش از همه زمهرير با واكنش منفي نمايندگان رسانه‌ها مواجه شد. نظر واحد رسانه ها، منتقدان و معاونت سينمايي بر عدم نمايش زمهرير، موجب شد تا رسما اعلام شود که اين فيلم «هرگز» اكران نخواهد شد. برخي منابع خبري نيز از قول معاون سينمايي و نيز مديركل ارزشيابي عنوان كرده بودند زمهرير به دليل نظر منفي اصحاب رسانه و خبرنگاران با ممنوعيت اكران مواجه شده است. سجادپور درخصوص آخرين وضعيت اكران «زمهرير» گفت: نسخه اصلاحي اين فيلم ارائه شده و در جلسات شورا مورد بررسي قرار خواهد گرفت. شورا به زودي نظر خود را درباره اين فيلم به تهيه كننده اعلام خواهد كرد.
رفع توقيف گسترده برخي فيلم‌ها در دوره جديد اما با واكنش‌هايي نيز در ميان متدينين و علما مواجه شد. به‌گونه‌اي كه چندي پيش آيت‌الله علم‌الهدي امام جمعه مشهد در سخناني به اين اقدام معاونت سينمايي اعتراض كرد. شمقدري اما در واكنش به اين اظهارات، آن را ﻗﻀﺎﻭﺕ ﺑﺮﺍﺳﺎﺱ ﮔﺰﺍﺭش‌هاي ﻣﺨﺎﻟﻔﺎﻥ دانسته بود.
از اين رو دور از انتظار نيست که با نمايش عمومي «صد سال به اين سال‌ها»، «آتشکار»، «سنتوري»، «زمهرير» و… انتقادات تندي نسبت به متوليان سينمايي وزارت ارشاد صورت گيرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.