جمعه 23 جولای 10 | 15:09

ديدگاه‌هاي رهبر انقلاب درباره جوان

ممكن است گذشت سن، بعضى‏ها را محافظه‏ كار كند، اما موتور حركت، جوانى است. جوان ما نبايد محافظه ‏كار شود. جوان بايد آرمانگرا باشد. از آرمان‏ها كوتاه نياييد.


متن برخي ديدگاه هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي درباره جوان- به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان:

جوان؛ مظهر همت و شوق به آرمانها
جوان، مظهر آئينه‏ وار صفا و صميميت و همت و شوق به آرمان‏ها و ايده‏آلها است. ممكن است گذشت سن، بعضى‏ها را محافظه‏ كار كند، اما موتور حركت، جوانى است. جوان ما نبايد محافظه ‏كار شود. جوان بايد آرمانگرا باشد. از آرمان‏ها كوتاه نياييد. آرمان‏ها را بخواهيد، قله‏ها را بطلبيد تا يقين بكنيم كه به نيمه راه لااقل خواهيم رسيد. البته اگر قله را بطلبيد، بنده يقين مى‏كنم به خود قله هم خواهيد رسيد. روحيه آرمانگرايى را كه از جمله مصاديق (آن)، تمسك به اصول و مبانى فكرى است، از دست ندهيد.

دشمنان و جوانى‏
جوان مؤمن، جوان لبريز از اميد، جوان داراى اعتماد به نفس، جوانى كه به ابتكارات و استعدادها و خلاقيت خود اعتقاد دارد، با نشاط جوانى و نيروى جوانى مى‏تواند در بلندكردن اين بار عظيم و پيش‏بردن اين گردونه عظيم نقش ايفا كند. همه سعى دشمنان ما اين است كه اين عناصر زنده‏ كننده و پيش‏برنده را از جوانهاى ما بگيرند، ايمانش را بگيرند، اعتماد به نفسش را بگيرند، كما اين‏كه در دوره طاغوت مؤفق شده بودند. جوان ما آن روز اعتماد به نفس نداشت، خودش را به طور غريزى و شبه غريزى، كوچك‏تر و حقيرتر از يك جوان اروپايى مى‏دانست! مگر جوان اروپايى چيست؟ كيست؟ يك موجود سر تا پا عقده روحى و مشكلات روانى و گرفتارى‏هاى گوناگون مادى و معنوى، اما تبليغات رنگين، تصويرى از جوان ما درست كرده بود كه اين جوان ما به اين تصوير كه نگاه مى‏كرد، هميشه احساس مى‏كرد كه كوچك‏تر است، حقيرتر است، يك چنين اشتباهى را در ذهن جوانهاى ما كاشته بودند. الان هم جوانهاى آن دوران كه پيرمردهاى امروزند، آنهايى كه تحت تأثير انقلاب قرار نگرفتند، اگر مراجعه كنيد، همان روحيه و احساس را در اينها مى‏بينيد؛ تربيت غلط دوران جوانى آن روز. آنها اعتماد به نفس نداشتند. مى‏خواهند از جوان امروز، اعتماد به نفسش را بگيرند، ايمانش را بگيرند، روحيه ابتكارش را بگيرند، روحيه خلاقيتش را بگيرند، شوق او به پيشرفت و كار را بگيرند و او را با گرفتاريهاى گوناگون سرگرم و مشغول كنند. حالا يكى را به شهوات، يكى را به كارهاى لغو، يكى را به هرزه‏گردى و بيهوده اين ور و آن ور رفتن، يكى را به يقه اين و آن را گرفتن.

هدف دشمن؛ اغفال جوانان براى عقب‏نگهداشتن ملت‏
جوان يك كشور اگر بخواهد مثل موتور پيش‏برنده‏اى آن ملت را پيش ببرد، احتياج دارد به اين‏كه سر حال، بانشاط، تندرست، قوى و دلبسته به كار و پيشرفت باشد. براى اين‏كه اين روحيه را در جوان ايرانى از بين ببرند، تلاش مى‏كنند با توطئه‏هاى گوناگون، با ترويج فساد، با ترويج فحشاء، با ترويج مواد مخدر، با باندهاى هدايت‏شده، جوان ايرانى را منصرف كنند. جوان ايرانى بايد به هوش باشد.
امروز اگر مسؤولين نظام جمهورى اسلامى با مواد مخدر به سختى مبارزه مى‏كنند، اين يك جهاد بزرگ، يك حركت بسيار عميق در راه پيشرفت ملت ايران است. اينها نمى‏خواهند جوان ايرانى در كارگاه، در آزمايشگاه، در دانشگاه، در محيط علمى، در محيط كار و تلاش صنعتى و كشاورزى بانشاط باشد. آن جوانى كه سرگرم مسائل شهوانى جنسى باشد يا اسير مواد مخدر باشد، نه حال كاركردن دارد، نه حوصله فكركردن دارد، نه نيروى كاركردن دارد، نه ابتكار دارد، نه عزم و اراده راسخ و لازم را دارد. امروز مبارزه با توطئه‏هاى سازمان‏يافته براى كشاندن جوان ايرانى به شهوات، به مواد مخدر، به سرگرميهاى گوناگون جنسى، يك توطئه بسيار خطرناكى است. مبارزه با آن در درجه اول بر عهده خود آحاد ملت، به خصوص جوانها است. جوانها بايد هوشيار باشند. دشمن دانسته است كه تقوا و پرهيزگارى جوان ايرانى و ديندارى جوان ايرانى به پيشرفت او در ميدانهاى مختلف كمك مى‏كند، مى‏خواهد اين را تضعيف كند. امام(ره) هشدار مى‏دهند، هم به جوانها، هم به دانشگاهها، هم به حوزه‏هاى علميه، هم به قاطبه جوانان كشور كه بيدار باشند، هشيار باشند. اغفال جوان و سست‏كردن جوانها، به معناى عقب‏نگهداشتن ملت است.

جوانان! احساس مسؤوليت‏
جوان بايد در درون خود، در دل خود، در وجدان خود احساس كند كه نسبت به آينده اين كشور، آينده اين ملت، آينده اين تاريخ مسؤوليت دارد. همين احساس مسؤوليت بود كه در دوران دفاع مقدس، اكثر جوان‏هاى متعهد را به ميدان دفاع كشاند. جوان‏ها مى‏توانستند توى خانه‏هاى خودشان، زير سايه پدرها و مادرها و ناز و نوازش آن‏ها بمانند، نه در زمستان‏ها در كوههاى برف‏آلود و سر به فلك كشيده غرب، نه در تابستان‏ها در بيابان‏هاى تفتيده خوزستان حاضر نشوند و راحت باشند، اما احساس مسؤوليت نگذاشت دنبال راحتى باشند. آن‏ها توى ميدان آمدند و نتيجه، يك نتيجه معجزآسا شد.

جوانان و دانستن واقعیت جنگ تحمیلی
من مشتاقم كه جوان‏هاى ما قصه جنگ تحميلى هشت‏ساله را بدانند كه چه بود. اين را بارها گفته‏ايم، افراد هم گفته‏اند و تشريح كرده‏اند، اما يك نگاه كلان به اين هشت سال، با اطلاع از جزئياتى كه وجود داشته است، خيلى براى برنامه‏ريزى آينده جوان در روزگار ما مهم است. خوشبختانه كتابهاى خوبى هم نوشته شده است. من با اين‏كه وقت زيادى ندارم، بسيارى از كتابهايى را كه در باب مسائل دفاع مقدس هست، نگاه مى‏كنم، براى خود من مفيد است. اين كتابها را بخوانيد، بدانيد، ببينيد، شرح حال اين جوان‏هاى برجسته را بشناسيد. تعدادى از اين جوان‏هاى برجسته ميدان جنگ، همان كسانى بودند كه در روز سيزده آبان، آن حماسه بزرگ را آفريدند، بعد هم (به) ميدان جنگ رفتند. بسيارى از آن‏ها امروز جزو چهره‏هاى ماندگار واقعى تاريخ ما هستند. احساس مسؤوليت، اين است.

سه بايد
من به جوانها مى‏گويم: تحصيل، تهذيب، ورزش. تحصيل كنيد، يعنى نيروى خرد، فكر، مغز، علم در شما تقويت شود. از لحاظ علمى خودتان را تقويت كنيد، پيش ببريد، نه فقط براى اين‏كه حرف شما در ديگرى اثر كند، براى اين‏كه شما مى‏خواهيد يك ستونى باشيد كه اين بناى عظيم، اين كاخ مجلل – كاخ مدنيت و پيشرفت ملت ايران – بر روى اين ستونها بر سر پا بايستد و بنا شود. در كنار تحصيل، تهذيب باشد. دلهاى شما جوانها نورانى است، فطرت الهى در شماها زنده و درخشان است. امروز شما خودتان را به كارهاى نيك، خلق‏نيك، رفتارنيك اگر وادار كنيد و عادت بدهيد، هويت انسانى شما همين‏جور شكل مى‏گيرد و تا آخر عمر اين دستاورد با شما خواهد ماند، به خصوص در اين مقطع سنى شماها كه يك مقطع زرين است، يك مقطع طلايى است. در اين مقطع خيلى كارهاى بزرگ مى‏شود بر روى شخصيت خود انجام داد؛ خودسازى. ارتباطتان را با خدا قوى كنيد. در مسائل دينى بر نقاط عقلانى و ظريف بپردازيد و آنها را از استادان ماهرش فرا بگيريد. دين، عواطف هم دارد، لكن اين عواطف به معنويات عميق، به فكر عميق تكيه دارد، اين فكر را بايد آموخت و با مبانى دينى آشنا شد و بر اساس آن، روى شخصيت خود، روى دل خود اثر گذاشت. روى دل خودتان بايد اثر بگذاريد. ما بايد دل خودمان را خيلى اوقات مخاطب قرار بدهيم. تهذيب شامل رفتارها هم مى‏شود؛ رفتار با پدر و مادر. پدر و مادرهايتان را هم دوست بداريد و هم اين دوستى را به آنها ابراز كنيد، هم احترامشان كنيد، هم اطاعتشان كنيد، در داخل محيط خانه، اخلاق شما، رفتار شما مى‏تواند يك خانواده را بسازد. يك جوان گاهى در يك خانواده، پدر، مادر، برادران، خواهران را تحت تأثير قرار مى‏دهد. يك جوان مؤمن و مهذب در داخل خانواده، مثل يك چراغ، محيط خانواده را روشن مى‏كند و برادرها، خواهرها از او فرامى‏گيرند، در داخل محله، در داخل محيط زندگى، در داخل محيط كار.

جوانان! تدين و استحكام بنيه دينى‏
يك عنصر(ى) كه با جوانها بايد در ميان گذاشت، مسأله تدين است. جوانهاى عزيز! تدين، رعايت دينى، در حد وسع و امكان، اين مايه توجهات الهى است، مايه توفيقات انسانى است، مايه پيشرفت است، اين را دست كم نگيريد. من مى‏خواهم بگويم شما اگر فلان فرمول رياضى يا فلان عنصر شيميايى يا فلان اختراع را به وجود مى‏آوريد يا كشف مى‏كنيد و پيدا مى‏كنيد و حل مى‏كنيد، در همان حال توجه‏تان به خدا، به شما كمك خواهد كرد. اولا خداى متعال شما را مدد مى‏كند، كارها دست خدا است. نقش معنويت را دست كم نبايد گرفت. با توجه به خدا و تقرب به خدا، با توسل به دامان قدس الهى و ذيل عنايت الهى مى‏توان خيلى كارهاى دشوار را انجام داد. شماها جوانيد، شما با ما فرق داريد، اين را به شما بگويم، شما خيلى از اين جهت جلوتر از ما هستيد. دلهاى شما پاك، نورانى، بى‏تعلق، بى‏آلايش، مثل يك آئينه روشن، بلافاصله نور را منعكس مى‏كند، آلوده نشده‏ايد، اين را قدر بدانيد. با خداى متعال رابطه برقرار كنيد. با نماز، با نافله، با تلاوت قرآن، با دعا، با صحيفه سجاديه. اين صحيفه سجاديه پر از معارف دينى است. با اين كار، بنيه دينى و انقلابى خودتان را هم محكم مى‏كنيد. جوان ما اگر بنيه دينى‏اش مستحكم باشد، خيلى از اين كسانى كه مشغول تلاشند براى منحرف‏كردن ذهنها به سمتهاى گوناگون، وقتى ديدند جوان ما محكم است، كنار مى‏كشند. اين استحكام بنيه اعتقادى با همين توجه‏ها، با همين تضرع، توسل به پروردگار، در همين دعاهاى صحيفه سجاديه به دست مى‏آيد. اين دعاها فقط “يارب يارب ” گفتن نيست، لبريز از معارف اسلامى است كه اعتقاد انسان را عميق مى‏كند. تلاوت قرآن هم همين‏طور، خود نماز هم همين‏طور. به هر حال، اين توصيه من به همه شما جوانان است.

آگاهى از مسائل كشور
آنچه به عنوان آخرين سخن و آخرين توصيه به شما عرض مى‏كنم، اين است كه همه آحاد ملت وظيفه دارند آگاهى و هوشيارى خودشان را نسبت به مسايل كشور و مسايل انقلاب و اسلام، روزبه روز بيشتر كنند. به خباثتها و توطئه‏هاى دشمنان درست توجه كنيد. از دشمن كمين‏كرده‏اى كه منتظر فرصت است تا ضربت بزند، غفلت نكنيد. بدانيد كه امروز با توكل به خدا و با وحدت كلمه و با حركت پشت سر مسؤولان است كه ملت ايران مى‏تواند اين راه پر افتخار را ادامه بدهد و به هدف برسد.

منفعل‏ نشدن از جنگ روانى دشمن‏
امروز (دشمنان) جنگ سرد و جنگ روانى را با شكلهاى مختلفى انجام مى‏دهند. مى‏خواهند به ملت ايران و به جوان ايرانى بباورانند كه شما نمى‏توانيد بدون ارتباط و اتصال با قدرتهاى سلطه‏گر به جايى برسيد. اين خطر بزرگى است كه امام(ره) به آن توجه داده‏اند. آنها پيشرفتهاى عظيم ملت را انكار مى‏كنند. انقلاب در طول اين سى سال از موانع بسيارى گذشته است. در تاريخ انقلابها كه انسان نگاه مى‏كند، اين همه موانع در راه يك ملت و يك انقلاب بسيار به ندرت ديده مى‏شود و انقلابها معمولا پشت اين موانع مى‏مانند و خود را تسليم دشمن مى‏كنند، (اما انقلاب ما) با اين همه تهديد، با تحريم، با انواع و اقسام دشمنى‏ها و حيله‏ها و كارشكنيها توانسته است پيش برود، قله‏ها را فتح كند، همچنان چشم به قله‏هاى بالاترى دارد و همچنان با قدرت پيش مى‏رود. مى‏خواهند اين انگيزه را از ملت ايران بگيرند. من به جوانان عزيزمان، جوانان دانشگاهى، جوانان حوزوى، جوانان فعال در صحنه صنعت يا كشاورزى يا علم يا هنر عرض مى‏كنم: شما در نيمه راه هستيد و آنچه از راه گذرانيده‏ايد، با مشكلات بسيار بزرگى مواجه بوده است، اما توانسته‏ايد. آن نيمه ديگر راه و آن بخش باقيمانده راه را – كه دشمن مى‏خواهد نگذارد شما آن نيمه اصلى، نيمه آخر را طى كنيد و به قله‏ها برسيد – با عزم راسخ مى‏توانيد دنبال كنيد، شما مى‏توانيد، همچنانيكه ثابت كرده‏ايد كه مى‏توانيد.

جوانان! عادت به خوب نمازخواندن‏
در جامعه جوان كشور، بيش از ديگران بايد به نماز اهميت داد. جوان با نماز دلش روشن مى‏شود، اميد پيدا مى‏كند، شادابى روحى پيدا مى‏كند، بهجت پيدا مى‏كند. اين حالات بيشتر مال جوانها است، بيشتر مال موسم جوانى است، مى‏تواند لذت ببرد و اگر خدا به من و شما توفيق بدهد، نمازى بخوانيم كه با توجه باشد، خواهيم ديد كه انسان در هنگام توجه به نماز از نماز سير نمى‏شود. انسان وقتى به نماز توجه پيدا كند، آن‏چنان لذتى پيدا مى‏كند كه در هيچ يك از لذائذ مادى اين لذت وجود ندارد. اين در اثر توجه است. بى‏توجهى به نماز، كسالت در حال نماز، از خصوصيات منافقين است – نه اين‏كه حالا هر كسى در حال نماز كسالت داشت، منافق است، نه – خدا منافقين را در قرآن معرفى مى‏كند و مى‏گويد اينها را از اين بشناس. اين معنا را در جوانها ترويج كنيد. جوانها اگر از حالا عادت كنند به نماز خوب، وقتى به سن ما رسيدند، نماز خوب خواندن برايشان ديگر مشكل نيست. در سنين ما آدمى كه عادت نكرده باشد به نماز خوب، نماز خوب خواندن ممكن است، اما مشكل است. براى آنكه از جوانى عادت كرده به اين‏كه خوب نماز بخواند، يعنى نماز با توجه – نماز خوب معنايش نماز با صداى خوش و قرائت خوب نيست، يعنى نماز با توجه، با حضور قلب، قلبش در محضر پروردگار حاضر باشد، از دل و با دل حرف بزند – آن وقت اين سجيه او مى‏شود و ديگر برايش زحمت ندارد، تا آخر عمر همينجور خوب نماز مى‏خواند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.