چهارشنبه 31 اکتبر 12 | 09:22

کوبیدن بر طبل سازش چرا؟

محمد امینی

از جنبه‌های مختلفی می‌توان اصرار بر پیگیری خط مذاکره با آمریکا در مقطع کنونی را بررسی کرد، ولی سؤال این است که طرح این موضوع، به دنبال تحولات بیداری اسلامی در منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا، چه تأثیری بر موقعیت جبهه‌ی مقاومت به رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران دارد؟


محمد امینی – در طول ۷ سال گذشته از سوی چهره‌ها و نهادهای دولتی به طور مکرر در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مختلف از رو به ضعف و اضمحلال بودن آمریکا سخن به میان آورده شده و بر ضرورت برنامه‌ریزی و ایفای نقش ویژه برای جمهوری اسلامی در دوران گذار تأکید گردیده است. در یکی از آخرین اظهارات، در همین زمینه، رئیس‌جمهور در ۱۳ تیرماه سال جاری، در دیدار با مدیران و معاونان جامعهٔ اطلاعاتی کشور، گفته‌اند: «امروز آمریکایی‌ها در وضعیت اضمحلال بوده و رو به سقوط هستند و جمهوری اسلامی ایران در مسیر شکوفایی و صعود قرار دارد.» در ادامهٔ این سخنرانی، رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی که به دنبال اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) است، بدون درگیری با جبههٔ مستکبران معنا و مفهومی ندارد، تصریح می‌کند: «اگر ما پایبند به اصول باشیم، همواره با مستکبران ‌ـ‌که امروز سمبل آن‌ها آمریکاست‌ـ درگیر خواهیم بود.»

ولی در ۳ ماه گذشته، ایشان در مواضعی کاملاً متناقض در مقابل ایالات متحده‌ای که از هیچ یک از مواضع خود نه تنها عدول نکرده است، بلکه هر روز فشار‌ها و تحریم‌ها را بر ضد ایران بیشتر می‌کند، بر لزوم گفت‌وگو، مذاکره و مشارکت در مدیریت جهان همراه با آمریکا ‌ـ‌که خود در تیرماه آن را رو به زوال توصیف کرده‌ بود‌ـ تأکید می‌کند. احمدی‌نژاد در دوم آبان‌ماه در نشست مشترک با اعضای انجمن‌های علمی مرکز ملی مطالعات جهانی شدن، که در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، می‌گوید: «من چندی پیش نامه‌ای نوشتم تا بین ایران و نیویورک پرواز مستقیم برگزار شود، اما با این مسئله موافقت نکردند و من می‌دانم دلیل موافقت نکردن آن‌ها چه بوده است. البته برخی‌ها نیز در داخل با این چیز‌ها موافق نیستند.»

البته اظهارات کرنش‌گرانهٔ ایشان در مقابل آمریکا به این یک مورد خلاصه نمی‌شود و آقای احمدی‌نژاد، در هشتمین سفر خود به ایالات متحده، در چندین مصاحبه آشکارا و تلویحی از لزوم مذاکره با آمریکا و حل مسئلهٔ عدم رابطه بین ۲ کشور سخن به میان آوردند. ایشان حداقل در ۵ اظهار نظر جداگانه بر آمادگی خود برای مذاکره با آمریکا یا اهمیت گفت‌وگوهای دوجانبه تأکید کرده‌اند.

آقای احمدی‌نژاد در مصاحبه با شبکه‌های تلویزیونی سی‌بی‌اس و پی‌بی‌اس، ان‌اچ‌کی ژاپن و روزنامهٔ نیویورک تایمز و در دیدار با جمعی از استادان و دانشجویان آمریکایی، صراحتاً از ضرورت تعامل با آمریکا سخن گفت.

ایران رهبر جبههٔ مقاومت در خاورمیانه

ایران به دلیل وسعت زیاد، جمعیت بالای ۷۰ میلیون، منابع عظیم نفت گاز و معادن مختلف موجود در سراسر کشور، دریای خزر در شمال، مرزهای گستردهٔ آبی در جنوب، اشراف کامل بر تنگهٔ هرمز در خلیج فارس، قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی شمال، جنوب و غرب به شرق و از همه‌ی‌ این‌ها مهم‌تر جمعیت جوان تحصیل‌کرده، پیشرفت‌های گسترده در تکنولوژی‌ها و عرصه‌های علمی روز دنیا، نیروهای مسلح زبده که تجربهٔ گران‌سنگ یک جنگ ۸ساله را با خود همراه دارند و یک نظام سیاسی که نظم موجود حاکم بر روابط بین‌الملل را نمی‌پذیرد و به دنبال تغییر مناسبات فعلی نظام بین‌الملل است و قدرت بسیج‌کنندگی تودهٔ جمعیت ۷۰میلیونی خود را برای پشتیبانی از سیاست خارجی خود دارد و در بُعد خارجی نیز رهبری جریان مقاومت را در منطقهٔ خاورمیانه بر عهده دارد و توانایی بسیج نیروهای ضدهژمون را نیز داراست، تمامی مؤلفه‌های تبدیل شدن به یک قدرت هژمون بلامنازع در سطح منطقهٔ خلیج فارس و خاورمیانه در وهلهٔ اول و در مرتبهٔ بعدی، توانایی تبدیل شدن به قدرتی با ابعاد بین‌المللی را داراست و هیچ کدام از کشورهای منطقه، چه به تنهایی و چه در یک ائتلاف گسترده، قادر به موازنه‌جویی در مقابل ایران نیستند.

همهٔ مؤلفه‌های قدرت سخت و نرم ایران، همراه با کسب توانایی شکافتن اتم و دستیابی به چرخهٔ کامل سوخت هسته‌ای و بومی‌سازی این فناوری در داخل، ظرفیت عظیمی را در اختیار کشور قرار می‌دهد که در صورت تجمیع انرژی‌های سرگردان در بخش‌های اقتصاد، سیاست، صنعت و فرهنگ می‌تواند با یک پرش جایگاهی از سطح قدرت محلی با تأثیرگذاری محدود، به قدرتی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با ابعاد تأثیرگذاری جهانی بدل شود.

از این منظر، به راحتی می‌توان تلاش ۱۰سالهٔ غرب را برای متوقف کردن برنامهٔ هسته‌ای ایران به خوبی ارزیابی کرد، چرا که طبق نظریهٔ نظام جهانی [۱] ایمانوئل والرشتاین، [۲] جمهوری اسلامی ایران با دستیابی به این فناوری از حلقهٔ کشورهای پیرامونی جدا و با یک پرش جایگاهی وارد باشگاه کشورهای مرکز سرمایه شده است و بازیگران حلقهٔ اول ‌ـ‌که تولیت آن بر عهدهٔ ایالات متحده است‌ـ‌ از ورود یک بازیگر جدید بین خود ناراحت و نگران هستند و تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا ایران از این جرگه خارج شود.

در زمان رژیم شاه، از آنجا که نظام پادشاهی ایران در خدمت ایالات متحده بود، هیچ کدام از این مؤلفه‌ها نه تنها تهدیدی برای ایالات متحده نبود، بلکه ایران در دورهٔ شاه به نیابت از آمریکا به پیاده‌سازی نظم مطلوب آمریکایی در منطقه مشغول بود و از طرف دیگر، در چارچوب راهبرد کلان مهار شوروی و جلوگیری از نفوذ و گسترش کمونیسم در منطقهٔ خاورمیانه، به ایفای نقش می‌پرداخت. با سقوط نظام شاهنشاهی همه چیز تغییر کرد و ایران تبدیل به دشمن شمارهٔ یک آمریکا و اسرائیل شد و رهبری نیروهای ضدهژمون را بر عهده گرفت.

۱. امضای معاهدهٔ کمپ دیوید و تشکیل جبههٔ سازش

جبههٔ سازش اعراب و اسرائیل با امضای پیمان کمپ دیوید توسط انور سادات، رئیس‌جمهور مصر، در سال ۱۹۷۸ رسماً کلید خورد. به دلیل محوریت مصر در جهان عرب از یک سو و پیروزی انقلاب اسلامی از سوی دیگر، راهبرد غرب از دههٔ ۹۰ تا کنون تقویت جبههٔ سازش اعراب و اسرائیل و تضعیف جبههٔ مقاومت و تشکیل یک جبههٔ واحد عربی‌ـ‌اسرائیلی در مقابل آن بوده است. آمریکا در ۳ دههٔ گذشته سعی کرده است، از بین سایر کشورهای عربی‌ـ‌اسلامی، برای جبههٔ سازش یارگیری کند؛ اردن، قطر، عربستان، امارات و کم‌وبیش سایر کشورهای عرب منطقه از آنجا که مشروعیت داخلی ندارند و بقای خود را به حمایت خارجی و به ویژه ایالات متحده گره زده‌اند، به دلیل خواست آمریکا، تعهد خود را به این جبهه نشان داده‌اند.

۲. پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جبههٔ مقاومت

جبههٔ مقاومت با پیروزی انقلاب اسلامی در منطقهٔ خاورمیانه عملاً و رسماً تشکیل شد. از فردای پیروزی انقلاب اسلامی، از آنجا که جهان‌بینی حاکم بر انقلاب در تضاد و تقابل آشکار با ایدئولوژی لیبرال‌ـ‌دمکراسی غربی بود و نظام اسلامی داعیهٔ ایجاد نظمی اخلاقی را در سر داشت، به جنگ جبههٔ سازش رفت. سوریه، حزب‌الله لبنان و گروه‌های مقاومت فلسطینی، مثل حماس و جهاد اسلامی، به رهبری ایران، جبههٔ مقاومت اسلامی را تشکیل دادند. ایران، به دلیل رهبری جریان مقاومت در این ۳۰ سال، هزینه‌های بسیاری را متحمل شد، ولی با اصرار بر راهبرد مقاومت، پیروزی‌های شگرفی را نصیب خود و جبههٔ مقاومت کرد. پیگیری راه رشد و توسعهٔ مدل بومی، بدون قرار گرفتن در مدار غرب و باج دادن به آن، اصلیترین امتیازی بود که نظام اسلامی را به عنوان یک مدل موفق در مقابل کشورهای در حال توسعه قرار داد. خروج اسرائیل از جنوب لبنان در سال۲۰۰۰ میلادی و شکست مفتضحانهٔ این رژیم در جنگ‌های ۳۳روزه با حزب‌الله و ۲۲روزه با حماس بخشی از پیروزی‌های محور مقاومت به رهبری ایران تا کنون بوده است.
تأثیر جریان بیداری اسلامی بر جبههٔ مقاومت

با شروع روند بیداری اسلامی در منطقهٔ خاورمیانه و شمال آفریقا، این تحولات تأثیرات شگرفی بر هر ۲ جبههٔ سازش و مقاومت گذاشت. سقوط حسنی مبارک، دیکتاتور مصر، که اصلیترین متحد رژیم اسرائیل در منطقهٔ خاورمیانه و جهان عرب بود، ضربهٔ جبران‌ناپذیری بر محور سازش وارد کرد. هم‌اینک بحث بر سر خروج مصر از کمپ‌دیوید بالا گرفته است؛ پشتیبانی‌های محمد مرسی رئیس‌جمهور مورد حمایت اخوان‌المسلمین از مردم غزه موجب تضعیف موقعیت محمود عباس در سرزمین‌های اشغالی و تقویت موقعیت حماس شده است و از سوی دیگر ناکارآمدی محاصرهٔ نوار غزه توسط اسرائیل را در پی داشته است.

شعله‌های انقلابی که ۲ سال پیش یک جوان کارگر تونسی با آتش زدن خود روشن کرد، اینک پس از گذر از تونس، لیبی، مصر، یمن و بحرین، به اردن (دیگر متحد اسرائیل) نیز رسیده است. از آنجا که اکثریت جمعیت اردن فلسطینی‌تبار هستند، در صورت سقوط پادشاهی اردن به دنبال این اعتراضات، تشکیل یک دولت اسلام‌گرای اخوانی با اکثریت فلسطینی بسیار محتمل خواهد بود، به دلیل آنکه بیت‌المقدس و زیربناهای نظامی و صنعتی اسرائیل تنها ۳۲ مایل از مرز اردن فاصله دارد و در صورت تحقق فرض فوق، رژیم اسرائیل با چالشی فوق‌العاده مواجه خواهد شد. این روز‌ها عربستان (دیگر محور جریان سازش) نیز حال و روز خوشی ندارد و امواج کوبندهٔ طوفان بیداری اسلامی به این کشور نیز رسیده است. هم‌اینک اعتراضات از بخش شرقی عربستان به ریاض، پایتخت این کشور، نیز کشیده شده است و مردم خواستار آزادی زندانیان سیاسی شده‌اند. پادشاه پیر و فرتوت و مریض سعودی، با تغییر رئیس سازمان اطلاعات این کشور، خواست مدیریت این تحولات را تحت کنترل خود درآورد، ولی تا کنون او نیز، همچون پادشاه اردن، از این عزل و نصب‌ها نتیجه‌ای نگرفته است.

کوبیدن بر طبل مذاکره چرا؟

آنچه مسلم است روند تحولات بیداری اسلامی در منطقهٔ خاورمیانه تا کنون به ضرر جبههٔ سازش و به نفع جبههٔ مقاومت اسلامی، به رهبری جمهوری اسلامی، در حال گذار است. نظام بین‌الملل کنونی در حال یک گذار تاریخی است. نظم وستفالیای گذشته در حال نسخ شدن است. متولیان این نظم، خود به ارزش‌ها و هنجارهای خودساخته‌شان پایبند نیستند. نظم جدید بر ویرانه‌های نظم قبلی و بر اساس اصول و ارزش‌های جدیدی بنا خواهد شد. ایالات متحده در این ۳ دههٔ گذشته از هیچ تلاشی برای ضربه زدن و نابودی و در اختیار گرفتن قلب قبلهٔ عالم فروگذار نکرده است؛ تلاش برای کودتا، تحریک، تطمیع، ترغیب و تجهیز صدام حسین برای حمله به ایران، اعمال تحریم‌های شدید، تلاش برای ایجاد یک اجماع جهانی بر ضد ایران و امنیتی کردن هویت ایران اسلامی، فرستادن پروندهٔ هسته‌ای ایران از آژانس به شورای امنیت و صدور قطعنامه‌های متعدد، ترور دانشمندان هسته‌ای کشور با همکاری موساد و ام‌ای‌سیکس، خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای کشور از طریق ویروس‌ها و کرم‌های رایانه‌ای از قبیل اس‌تاکس‌نت و همراه با همهٔ این راهبرد‌ها، پیشبرد پروژهٔ فروپاشی و استحاله از درون، از طریق نیروهای داخل نظام، بخشی از دشمنی‌های آمریکا با نظام جمهوری اسلامی بوده است.

ایالات متحده تا کنون در هیچ یک از سیاست‌های خصمانهٔ خود نسبت به ایران تجدید نظر نکرده است و حتی روزبه‌روز بر این فشار‌ها و تهدیدات افزوده است. در دورهٔ ۴سالهٔ ریاست جمهوری اوباما، که آقای احمدی‌نژاد در چهارمین سال آن ۵ بار بر طبل مذاکره کوبیده‌اند، شدید‌ترین تحریم‌ها بر ضد جمهوری اسلامی تصویب شده است.
چنان که گفته شد، جبههٔ سازش، به دنبال تحولات بیداری اسلامی، در موقعیت بسیار ضعیفی قرار گرفته است و آرمان مقاومت، که ایران پرچمدار آن است، روزبه‌روز در قلب و روح امت اسلامی در حال ریشه دواندن است. در چنین شرایطی، پیشنهاد مذاکره‌ای که رئیس‌جمهور به طرف آمریکایی داده ممکن است چنین تبعاتی را داشته باشد:

۱. در بُعد بین‌المللی، در صورتی که ایران بپذیرد با ایالات متحده مذاکره و سازش کند، این پیغام به ملت‌های مستقل منتقل خواهد شد که سرانجام ایران نیز نظم موجود بین‌المللی را پذیرفت و این همه هزینه، که در طول ۳۰ سال پرداخت کرده، به کلی بی‌نتیجه بوده است. در این صورت، آمریکا با یک تیر ۲ نشان زده است: اول اینکه توانسته است ایران را در اختیار بگیرد و سیاست مقاومت آن را خنثی کند و در وهلهٔ دوم نیز به راحتی می‌تواند سایر کشورهایی را که در این کنسرت بین‌المللی به تأسی از ایران ساز ناکوک می‌زدند مهار و کنترل کند.

۲. در بُعد منطقه‌ای، چنان که گفته شد، اعمال این سیاست منجر خواهد شد موازنهٔ قوایی که به دنبال تحولات بیداری اسلامی به نفع ایران و جبههٔ مقاومت و به ضرر جبههٔ سازش تغییر کرده بود دوباره تغییر کند. جدا کردن ایران از سوریه، حزب‌الله و حماس پایانی خواهد بود بر جبههٔ مقاوت و رژیم اسرائیل بعد از این، دیگر بدون هیچ دغدغه‌ای، قادر خواهد بود سیاست‌های توسعه‌طلبانهٔ خود را بدون هیچ مانع قدرتمندی به پیش ببرد.

۳. اما مسائلی که رئیس‌جمهور محترم در مورد مذاکره با آمریکا مطرح کردند، در شرایط فعلی، تبعات گستردهٔ منفی داخلی نیز دارد که به سبب درهم‌تنیدگی سیاست داخلی و خارجی در محیط پویای منطقه‌ای و جهانی تأثیرات گسترده‌ای در داخل و خارج به دنبال خواهد داشت. در بُعد داخلی، این مسئله به القای حاکمیت دوگانه و بروز این فرض منجر خواهد شد که در ایران نسبت به سیاست‌های کلان نظام هیچ گونه اجماعی وجود ندارد و رئیس‌جمهور سیاست اعلامی نظام از سوی رهبری در خصوص عدم مذاکره و سازش با آمریکا را قبول ندارد و عامدانه به دنبال نقض آن است. القای بروز اختلاف در داخل، آن هم در سطح کلان نظام، به طور قطع و یقین، به تضعیف موقعیت ایران در مذاکرات هسته‌ای نیز منجر خواهد شد؛ چرا که سیاست خارجی در ادامهٔ سیاست داخلی است.

اما این اظهارات تأثیر خطرناک دیگری نیز در پی دارد و آن فرستادن این سیگنال به آمریکا و اروپاست که جمهوری اسلامی در شرایط فشار گسترده و شدید، حاضر به مصالحه است و اگر تا کنون به خواست جهانی تمکین نکرده به این دلیل بوده است که فشار‌ها و تحریم‌ها کاری نبوده‌اند. به احتمال قریب به یقین، ایالات متحده، بعد از این موضع‌گیری رئیس‌جمهور ‌ـ‌که در تضاد و تقابل آشکار با سیاست رسمی نظام از یک سو و نیز اظهارات و مواضع ضداستکباری سال‌های گذشتهٔ ایشان بوده است‌ـ به مؤثر بودن تحریم‌ها بر تغییر رفتار ایران می‌رسد و فشار‌ها را برای حصول نتیجهٔ بیشتر افزایش خواهد داد.

این گزاره با مصاحبهٔ مطبوعاتی اخیر رئیس‌جمهور، که در آن صراحتاً از مؤثر بودن تحریم‌ها بر تلاطم بازار ارز و طلا و وضعیت نابسامان اقتصادی کشور صحبت کرده بود، تشدید می‌شود. این در حالی است که رهبر انقلاب بر بی‌تأثیر بودن تحریم‌ها بر حرکت و پیشرفت کلی نظام تأکید کرده‌اند.

حال با این اوصاف، از آقای احمدی‌نژاد باید پرسیده شود، در شرایطی که منطقه آبستن حوادث شگرف است و جبههٔ سازش روزبه‌روز موقعیت و جایگاه خود را در خلیج فارس، خاورمیانه و جهان اسلام از دست می‌دهد و مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب در حال پیگیری است و در وضعیتی که این پیام باید به دنیا مخابره شود که مسئولان ارشد نظام همراه با ملت مقاوم ایران یک‌دل و یک‌صدا در مقابل زیاده‌خواهی‌های غرب ایستاده‌اند، کوبیدن بر طبل سازش چرا؟

 پی‌نوشت‌ها:

[۱] world systems theory

[۲] immanuel wallerstein

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: