شنبه 24 جولای 10 | 14:04

رمز گشایی فلسفی از سریال آمریکایی ‘لاست’

انتشارات بلک وِل اخیرا کتابی را تحت عنوان ‘لاست و فلسفه ‘ منتشر کرده که پشت پرده فلسفی سریال استراتژیک ‘گمشده ‘ (lost) را رمزگشایی کرده است.


مجموعه تلویزیونی لاست داستان 47 نفر از بازماندگان یک هواپیما را نشان می‌دهد که از سیدنی استرالیا به مقصد لس آنجلس در حال حرکتند که ناگهان بر فراز جزیره‌ای ناشناس در اقیانوس آرام سقوط می‌کند.

انتشارات بلک وِل با هدف رمزگشایی از سریال لاست، کتابی را تحت عنوان “لاست و فلسفه ” منتشر کرده است.
مولف این کتاب خانم شارون ام کای دانشیار فلسفه در دانشگاه جان کارول است که 21 مقاله فلسفی پیرامون این مجموعه تلویزیونی گردآوری کرده است.
او به کمک پل تامسون دو کتاب دیگر با نامهای “فلسفه برای نوجوانان ” (2006) و “باز هم فلسفه برای نوجوانان ” (2007) نوشته است.
این مقالات به تاسی از چهار حرف کلمه LOST در چهار بخش تنظیم شده است: بخش اول، حرف L که مبین عشق (LOVE) است؛ بخش دوم، حرف O است که نماد اصالت (ORIGIN) است؛ بخش سوم، حرف S است که بیانگر بقا (SURVIVAL) است و بخش آخر که حرف T است نشان دهنده تغییر (TRANSFORMATION) است.
وقتی کارشناسان جنگ نرم، به القائات فلسفی و جهت گیریهای سیاسی و تدابیر امنیتی نهفته در پس تولید و پخش آثار هنری ای از این دست اشاره می کنند معمولاَ با این انتقاد مواجه می شوند که همه چیز را امنیتی کرده و از پشت عینک بدبینی به همه مسایل نگاه می کنند اما عنوان کتابهایی مانند “لاست و فلسفه “، نشان می دهد که این آثار هنری صرفاَ برای لذت و سرگرمی تولید نشده اند.
تام موریس، مولف کتابهای پرفروش “اگر ارسطو ژنرال موتورز را اداره می کرد “، “اگر هری پاتر ژنرال الکتریک را اداره می کرد ” و “فلسفه برای خنگها ” در باره این کتاب می گوید: “کتاب “لاست و فلسفه ” نشان می دهد که چگونه یک سریال تلویزیونی می تواند وضعیت انسان را به تصویر کشد و عمیق ترین سوالاتی را که همه باید به آن جواب دهیم مطرح کند. ”
توری برشت سردبیر روزنامه کواد سیتی تایمز نیز در این باره می گوید: “این کتاب، راهنمایی است که فرد متفکری برای کاوش در قلمروهای فلسفی سریال پربیننده ای چون “لاست ” به دست داده است، در واقع این کتاب شما را به عمق جنگل فلسفی آن جزیره می برد. ”

جملات و تکیه کلام های شخصیت هایی مانند جان لاک و دزموند هیوم در این سریال متاثر از دو فیلسوف تجربه گرای انگلیسی یعنی جان لاک و دیوید هیوم است.
مهمتر آنکه در اندیشه سیاسی، جان لاک را به دلیل نظریاتش در مورد حکومت و دین که در کتابش با عنوان “2 رساله حکومت آمده ” پدر لیبرالیسم معرفی می کنند.
این اظهارات نشان می دهد که سریالهایی از این دست بر اساس نوع خاصی از نگاه به جهان و شیوه زندگی ناشی از آن ساخته می شود، که به دلیل پرداخت حرفه ای و سطح بالای مسایل فنی به خوبی در ذهن بیننده جای می گیرد.
این مجموعه سریالها جهان بینی مبتنی بر اباحی گری و سبک زندگی آمریکایی را گسترش می‌دهند.
سریالهایی همچون لاست به جای آنکه اندیشه های خاصی را به صورت مستقیم و یک طرفه و در قالب میزگرد و سخنرانی و گفتگو القا کنند، فضای اندیشیدن، احساس کردن و دغدغه ها و مسایل یک جامعه را عوض می کنند و در این فضا هر چه بیندیشیم و احساس کنیم و پاسخ دهیم مطلوب آنان است.
پخش سریال “لاست ” (lost) از دسامبر 2004 در شبکه ای بی سی(ABC ) آمریکا و شبکه های خارجی آغاز شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.