دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۲۲ آبان ۹۱ | ۱۷:۲۰

امتیازاتی که در زندان به مهدی هاشمی داده شد

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: به هر زندانی به هر میزان ممکن توجه می‌شود اما بعضی وقت‌ها آنچه خانواده زندانی خواهان آن هستند، مقدور نیست و چون این خانواده (خانواده هاشمی) برای خود امکانات زیادی دارند و قبلا نیز این امکانات را داشته‌اند بیش از سایر زندانیان برای مهدی هاشمی امتیاز داده شده است که اگر مقدور بود به زندانیان دیگر نیز داده می‌شد اشکالی نداشت.


حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در سی و نهمین نشست خود با اصحاب رسانه درباره بیانیه خانواده هاشمی رفسنجانی گفت: در مورد این بیانیه چند مطلب مطرح است، یکی از آن مطالب بردن مریض از بیمارستان به اوین است که در این مورد گلایه داشتند و دیگری نسبت برخی از رسانه‌ها و اظهارنظرهای اصحاب رسانه در مورد این پرونده نیز گلایه شده است.

وی افزود: همچنین در این بیانیه در خصوص اقدامات تحقیقی و بازجویی نیز نکاتی مطرح شده است که به استحضار می‌رساند.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: به هر زندانی به هر میزان ممکن توجه می‌شود اما بعضی وقت‌ها آنچه خانواده زندانی خواهان آن هستند، مقدور نیست و چون این خانواده (خانواده هاشمی) برای خود امکانات زیادی دارند و قبلا نیز این امکانات را داشته‌اند بیش از سایر زندانیان برای مهدی هاشمی امتیاز داده شده است که اگر مقدور بود به زندانیان دیگر نیز داده می‌شد اشکالی نداشت.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: بیش از یک ماه این زندانی در انفرادی بوده است و در چند ماه زندانی خود با پدر و مادر و اعضای خانواده تماس تلفنی داشتند البته در مورد گلایه از رسانه‌ها نیز به این موضوع معتقدیم که کسی که متهم است و حکم قطعی ندارد بیان اتهامات‌اش در رسانه خوب نیست البته این موضوع صرف نظر از تعابیری است که آنها درباره رسانه در این بیانیه ذکر کرده‌اند البته اصل مطلب درست است و نباید نسبت به فرد متهم و اتهامات او در رسانه‌ها اشاره شود.

وی در مورد نحوه تحقیق از قول متهم اظهار کرد: بازپرس این پرونده مستنداتی دارد که بر اساس آن باید تحقیقاتی انجام می‌داده است اما اینکه از ناحیه بازپرس درخواستی انجام شده باشد در حال تحقیق است.

وی ادامه داد: در خصوص مسئله پزشک هم مواردی را مطرح کردند که لازم به توضیح است. این زندانی در همین ماه و قبل‌تر از آن در تماس با خانواده مطرح کرده‌اند که ناراحتی قلبی دارند، به همین جهت بلافاصله به بازپرس این پرونده دستور داده شد که توسط پزشک زندان این فرد معاینه شود. در معاینه مورد خاصی مشاهد نشد و بعد از این توسط متخصص قلب معاینه و نوار قلبی انجام شد اما در این معاینه نیز پزشک معالج گفت که چیز خاصی نیست.

حجت‌الاسلام اژه‌ای تصریح کرد: اما با اصرار خانواده دکتر مورد اعتماد خود را برای معاینه معرفی کردند و با توجه به اینکه قاضی پرونده اصراری برای پذیرش این موضوع نداشت قاضی این موضوع را پذیرفت و دکتر ایرج ناظری با نظر خود خانواده در روز دهم زندانی را معاینه کرد، در معاینات اولیه ناراحتی قلبی مشاهده نشد اما بر اساس توضیحات متهم و اعلامات بالینی این موضوع مطرح شد که حتما باید این فرد بستری شود و آنژیوگرافی انجام شود.

وی گفت: کسی که در بازداشت موقت بسر می‌برد همراه مأمور اعزام می‌شود و بدون اذن بازپرس نمی‌تواند از زندان خارج شود، به همین جهت مهدی هاشمی با نظر پزشک به بیمارستان دی منتقل می‌شود و آنژیوگرافی که از زمان اعلام‌شده انجام می‌شود متهم روز دوشنبه با نظر پزشکان روانه بیمارستان می‌شود و در روز پنج‌شنبه آنژیوگرافی انجام شده و در این مدت نیز از ناحیه خانواده و آشنایان ملاقات می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در روز پنج‌شنبه با انجام آنژیوگرافی از ناحیه قلب و عروق مشکلی اعلام نمی‌شود، در حقیقت نتیجه آنژیوگرافی این بوده است که قلب و عروق مشکلی ندارد، دکتر معالج نیز اعلام کرده بود که اگر مشکل قلب و عروق نبود ظرف 24 ساعت بعد از آنژیوگرافی بیمار مرخص می‌شود و فردای آن روز برای آزمایشات دیگر پی‌گیری‌ها انجام شده و روز جمعه بعد از آزمایشات انجام‌شده متهم به بازداشتگاه منتقل شده و در حال ادامه تحقیقات است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: