یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۱ آذر ۹۱ | ۰۹:۰۰
یک پیشنهاد کوچک برای شنیدن در این روزها

عاشورا؛ سراپردۀ‌ راز +دانلود

دوستداران رادیو سال‌ها قبل را به یاد دارند، دهه محرم که فرا می‌رسید ویژه برنامه‌ای با صدای گویند‌ه‌ای که پیش از این صدایش را در روایت‌های جبهه و جنگ شنیده بودند، پخش می‌شد. برنامه‌ای که بی هیچ کم و اضافه از اصل اتفاقِ عاشورا، چنان «حماسی» به روایت آن می‌نشست که گویی تلاقی حماسه عاشورا و حماسه دفاع مقدس از زبان این راوی یک اتفاق نبوده است.


به گزارش تریبون مستضعفین، جریان واقعه کربلا خط به خط اش حادثه است و «حماسه». به نظرم حتی یک تصویر، پاره‌اى از یک نامه یا جملاتى که دو نفر با هم گفته‌اند و رفته‌اند و کسى آن میان شنیده، هر کدام، تکه‌اى از یک «کولاژ» است، که از چیدن و کنار هم گذاشتن‌شان مى‌توان اصل واقعه را فهمید و یکپارچه کولاژ را دید. فراوانند کسانى که على رغم بسیارها که جسته گریخته شنیده‌اند، هنوز دقیقا نمى‌دانند قتل حسین ابن على «چه طور» اتفاق افتاد.

و باز هم به نظرم می‌آید آنچه که در میان این همه نوحه‌ها، مداحی‌ها و ویژه برنامه‌ها گم می‌شود، همین اصل حادثه است. اینکه یکبار برای همیشه معلوم شود اتفاق «چگونه» افتاد.

دوستداران رادیو سال‌ها قبل را به یاد دارند، دهه محرم که فرا می‌رسید ویژه برنامه‌ای با صدای گویند‌ه‌ای که پیش از این صدایش را در روایت‌های جبهه و جنگ شنیده بودند، پخش می‌شد. برنامه‌ای که بی هیچ کم و اضافه از اصل اتفاقِ عاشورا، چنان «حماسی» به روایت آن می‌نشست که گویی تلاقی حماسه عاشورا و حماسه دفاع مقدس از زبان این راوی یک اتفاق نبوده است. حالا آمدن محرم برای بعضی‌ها تکرار خاطرات نشستن پای این روایت نیز هست.

«عاشورا؛ سراپردۀ راز» ویژه برنامه شنیدنی روز عاشورا است که با شرح دادن ماجرای روز عاشورا با لحنی شیوا و حزن انگیز به مقتل خوانی برای امام حسین(ع) و یاران با وفایش می‌پردازد. در این برنامه، داستان کربلا همراه با موسیقی عاشورایی و حماسی روایت می‌شود. «عاشورا؛ سراپردۀ راز» یک پیشنهاد کوچک است، برای شنیدن در این روزها.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: