دوشنبه 19 نوامبر 12 | 13:40

سیاستمدارانی که طاقت دوری همسر را ندارند

حکم سعید مرتضوی برای همسرش یکی از موضوعات خبرساز روزهای گذشته بود که به حاشیه های پیرامون وی دامن زد


بعد از آن انتصاب پرسروصدای سعید مرتضوی به ریاست تامین اجتماعی که کار را تا استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش برد و آن ماجرای حکمیت در مجلس و قول شرفی که گفتند سعید مرتضوی برای استعفا داده است پیش آمد، حالا حکمی که او برای همسرش در این نهاد عریض و طویل زده است خود نام مرتضوی را به زبان‌ها انداخته است. مرتضوی، همسرش هما فلاح تفتی را به سمت مدیرکل آموزش و پژوهش منصوب کرده است. دکتر فلاح تفتی، سال گذشته به عنوان رئیس بیمارستان شریعت رضوی معرفی شده بود و قبل از آن ظاهرا مسوول اداره کلینیک اداره کل تامین اجتماعی تهران بوده است. البته روابط عمومی تامین اجتماعی به این خبر واکنش نشان داده و گفته که هما فلاح یش از ۱۵ سال است در حوزه درمان و مدیریت سازمان تأمین اجتماعی خدمت کرده است اینگونه نبوده است که هم اکنون در تامین اجتماعی منصوب شده باشد.

همسران در دستگاه دیپلماسی

پرسرو صدا‌ترین حکم همسری بعد از این حکمی که سعید مرتضوی برای همسرش زده است شاید به سال ۸۶ و دوران وزارت منوچهر متکی بر وزارت خارجه برگردد. در آن مقطع متکی با صدور حکمی همسر خویش را به سمت مدیرکل حقوق بشر و زنان وزارت‌خارجه منصوب کرده. دکتر نظری همسر متکی تا پیش از آن سابقه فعالیت در وزارت خارجه را نداشته و داروساز بوده و تا قبل از وزارت آقای متکی در سازمان بهزیستی کل کشور مشغول به کار بوده‌اند. همسر متکی در انتخابات مجلس نهم هم ثبت نام کرد اما سپس انصراف داد. متکی تنها وزیر خارجه‌ای نبود که همسرش در دستگاه دیپلماسی رفت و آمد داشت. مهرماه سال جاری، روزی که گروگان‌های ایرانی آزاد شده در لیبی با علی اکبر صالحی، خلف متکی در دستگاه دیپلماسی دیدار داشتند، تصویر صالحی با همسرش در یک قاب منتشر شد. گفته شد که همسر صالحی هم در وزارت خارجه دفتر دارد.

هدیه‌ای از دست همسر

در مراسم اختتامیه جشنواره زنان و تولید ملی تصویر هدیه محمد باقر قالیباف به همسرش در قاب افتاد و از آن تصاویر معروف همسران معروف شد. زهرا سادات مشیر با حکم محمد باقر قالیباف به عنوان مشاور شهردار در کنار همسرش مشغول به کار است. او البته از پست مشاورت خود حقوقی دریافت نمی‌کند. زهرا مشیر در سال ۱۳۹۰ در همایش ملی بانوی وفا در کنار افرادی مثل مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مریم هاشمی دارنده مدال طلای ووشوی جهان به عنوان یکی از ده نامزد تاثیرگذار‌ترین بانوی ایران معرفی شد.

حکم وارونه

فاطمه واعظ جوادی در مهرماه سال ۱۳۸۴ از سوی احمدی‌نژاد به عنوان معاون و ریاست سازمان محیط زیست منصوب شد. ‏ او درباره دلیل انتخاب شدن به عنوان رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود «آقای احمدی‌‌نژاد مرا انسان ‏صادقی تشخیص داده بودند.» واعظ جوادی اما بلافاصله همسرش مجید یزدانی را که در زمان ریاست معصومه ابتکار در سازمان محیط زیست مشغول به کار بود و به دلیل ‏برخی اختلافات از بدنه سازمان جدا شده بود. دوباره به سازمان بازگردانید و او را به عنوان مشاور و ‏بازرس ویژه رئیس سازمان منصوب کرد‎. بعد‌ها شائبه برخی تخلفات مالی مجید یزدانی دامان فاطمه واعظ جوادی را هم گرفت.

او در پاسخ به تخلفات مالی همسرش تنها به این نکته بسنده کرده و گفته بود: «همسرم «مجید یزدانی» مدتی در زمان ریاست خانم «معصومه ابتکار» در سازمان محیط زیست فعالیت داشت و پس از انتصابم با توجه به رشته تحصیلی و تجارب آقای یزدانی در موضوعات زیست محیطی، وی مدتی به عنوان مشاور رییس سازمان نیز فعالیت داشت»

خبری ‌مبنی بر بازداشت ۴۸ ساعته مجید یزدانی، هم منتشر شد و فاطمه واعظ جوادی بالاخره از سال ۸۸ از این سمت کناره گرفته و در مراسم تودیعش گفت که زیر بار این مسئولیت خمیده شده است

حکم آیت الله یزدی برای دختر

در سال‌هایی که مهدی کروبی سرپرستی بنیاد شهید را برعهده داشت همسرش فاطمه کروبی را به ریاست بیمارستان خاتم الانبیا گماشت. با همه این احوال تمام حکم‌های خانوادگی البته در حکم‌های زن و شوهری خلاصه نمی‌شود. آیت الله محمد یزدی رئیس کنونی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وقتی از سال ۶۸ تا ۷۸ ریاست قوه قضائیه را برعهده گرفت دختر خود را سرپرست امور بانوان دستگاه قضایی کرد. گفته می‌شود در آن سال‌ها استدلال محمد یزدی از این اقدام، این بوده که مسائل بانوان را کسی محرم با او، به او منتقل کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: