چهارشنبه 21 نوامبر 12 | 12:37

دوش‌ پرتاب‌های ایرانی ادعای اسراییل را خاموش می‌کنند+عکس

نکته مهم در مورد هواپیماهای موجود در ارتش رژیم صهیونیستی این است که این پرنده‌ها در بخش سامانه‌های جنگ الکترونیک و دفاع در برابر موشک‌ها متفاوت از تمامی نمونه‌های موجود در جهان هستند. کار‌شناسان معتقد هستند که صهیونیست‌ها از این روش برای مخفی کردن اسرار نظامی خود استفاده می‌کنند.


نزدیک به ۷ روز از شروع حملات رژیم اشغالگر قدس به مردم فلسطین می‌گذرد و در این مدت شکل جدیدی از نبرد در باریکه غزه، بسیار متفاوت از آنچه که در سال ۲۰۰۹ میلادی در همین مکان رخ داد، اتفاق افتاده است. پیش از این در گزارشی به سلاح‌های جدید مقاومت در حوزه موشک‌ها و راکتهای زمین به زمین مثل سامانه فجر ۵ پرداخته شد که با استقبال خوب کاربران همراه بود.

سامانه‌های جدید مقاومت با حمله به اهدافی در فاصله ۸۵ کیلومتری نوار غزه، از جمله تل آویو پایتخت رژیم صهیونیستی سایه‌ای از وحشت را بر سر صهیونیست‌ها گستراندند اما بخش دیگری از توانایی‌های جدید مقاومت در این جنگ که به نوعی باعث تعجب بسیاری از کار‌شناسان در جهان شده است بحث موشکهای دوش پرتاب مقاومت است.

تا پیش از این یکی از اصلیترین مشکلات مبارزین فلسطینی بحث دفاع هوایی و مقابله با حملات پرنده‌های صهیونیست بود. در طول یک هفته اخیر اخباری در مورد مورد اصابت قرار گرفتن حدود ۱۰ جنگنده‌های اف ۱۶، بالگردهای آپاچی و پهپاد متعلق به نیروی هوایی اسراییل بر روی خروج رسانه‌های جهان قرار گرفت. اما شاید برای بسیاری این سوال مطرح شده است که این پرنده‌ها چگونه ساقط شده‌اند؟

رهبران مقاومت صریحا اعلام کرده‌اند که کلیه سلاح‌هایی که در حال حاضر در نوار غزه توسط رزمندگان فلسطینی مورد استفاده قرار می‌گیرد ساخت ایران است و با استناد به این سخنان، می‌توان تحلیلی مطمئن‌تر درباره اقدامات جدید رزمندگان فلسطینی ارائه کرد.

اگرچه بنا به دلایل بسیار زیاد، مبارزان فلسطینی تاکنون تصاویری زیادی از موشکهای ضد هوایی خود ارائه نداده‌اند و تنها به نمایش چند لحظه از پرتاب یک موشک دوش پرتاب به سمت آسمان اکتفاء کرده‌اند اما از شواهد به دست آمده، می‌توان گمانه زنی‌هایی را ارائه کرد.

اما کدام موشک‌های ایرانی می‌تواند به این قابلیت رسیده باشد که پرنده‌هایی مثل آپاچی و یا اف ۱۶ را مورد اصابت قرار دهد؟ در این مطلب به دنبال پاسخ به این سوال هستیم.

به صورت سنتی موشکهای سری سام ۷ ساخت شوروی سابق که در ایران با نام سهند تولید می‌شدند اولین سامانه‌های دوش پرتابی بودند که در کشور به تولید رسیدند. این سامانه با توجه به پایین بودن سطح تکنولوژی در زمان خود نتوانست آنچنان که باید و شاید در زمان جنگ تحمیلی برای ایران مسمر ثمر باشد. در ادامه جنگ ورود سامانه استینگر ورق را برگردانده و توانست برای اولین بار به رزمندگان ایرانی توانایی موثر مقابله با تهدیدات هوایی در ارتفاع پایین را ارائه کند.

پس از پایان جنگ تحمیلی و به منظور تقویت توان دفاع هوایی کشور در بخش ارتفاع پایین چند سامانه خریداری و وارد سازمان رزم نیروهای مسلح ایران شد اما یک نکته در اینجا واضح و مشخص بود و آن هم این نکته بود که موشکهای اینچنینی در بازار جهانی سلاح به وفور یافت می‌شوند و تهیه و ابداع روشهایی برای مقابله با آن‌ها برای کشورهای تهدید کننده ایران مثل آمریکا و یا رژیم صهیونیستی بسیار ساده است.

هواگردهای متجاوز رژیم صهیونیستی چه مدل‌هایی هستند؟

در نیروی هوایی رژیم صهیونیستی دو گونه جنگنده و یک گونه بالگرد به صورت اصلی برای عملیات تهاجمی به کار می‌روند. هواپیماهای سری اف ۱۵ و اف ۱۶ و بالگردهای سری آپاچی سلاح‌های اصلی اسراییلی‌ها در حملات هوایی به غزه محسوب می‌شوند.

به عنوان یک آشنایی مختصر با این ۳ هواگرد باید گفت که جنگنده اف ۱۵ در مدل اولیه در حقیقت یک پرنده رهگیر با توانایی‌های نبرد هوا به هوا بوده و در مدلهای اولیه فاقد هیچ گونه توانایی هوا به زمین خاصی است. در سالهای بعد مدلهایی از این جنگنده به صورت چند ماموریتی با توانایی‌های هوا به زمین طراحی شده و به مشتریان مختلف تحویل شده‌اند.

نکته مهم در مورد این پرنده و سایر هواپیماهای تحویل شده به اسراییل این است که این پرنده‌ها در بخش سامانه‌های جنگ الکترونیک و دفاع در برابر موشکهای حرارتی و رادارای متفاوت از تمامی نمونه‌های موجود در جهان هستند. این رویه چندین سال است که از سوی صهیونیست‌ها دنبال می‌شود و آن هم بحث استفاده از سامانه‌های بومی در سلاح‌های خارجی است که به این رژیم فروخته می‌شود.

اطلاعات آنچنانی در مورد این سامانه‌ها وجود ندارد و کار‌شناسان معتقد هستند که صهیونیست‌ها از این روش برای مخفی کردن اسرار خود استفاده می‌کنند. این مسئله نشان دهنده این است که اسراییلی‌ها حتی به متحد دیرین خود یعنی آمریکا نیز اطمینان نداشته و سعی می‌کنند تا نیاز خود را به صورت بومی تهیه کنند.

هواپیمای اف ۱۶ ساخت شرکت لاکهید مارتین آمریکا نیز سرگذشتی شبیه به اف ۱۵ دارد.

این هواپیما رهگیر سبک نیز در ابتدا توانایی هوا به سطح خاصی نداشت اما با گذشت زمان این هواپیما نیز دچار تغییرات فراوانی شده و توانایی انجام کلیه ماموریتهای رزمی را دارا می‌باشد.

بالگرد آپاچی نیز یکی از آخرین محصولات دفاعی در دوره جنگ سرد محسوب می‌شود. ترس آمریکایی‌ها از سیل بی‌پایان تانک‌ها و خودروهای زرهی روسی که در پشت دیوار برلین صف کشیده بودند باعث شد تا به ساخت یک بالگرد به قیمت ۲۰ میلیون دلار دست بزنند.

آپاچی یک بالگرد سنگین وزن مسلح به سامانه‌های پیشرفته هدف یابی حساب می‌شود که با استفاده از موشک ضد تانک «هلفایر» و کمک گرفتن از رادار موجی میلی متری که بر روی پره‌های اصلی آن قرار گرفته است یک تانک را در فاصله نزدیک به ۱۰ کیلومتری هدف قرار دهند. در این بخش نیز اسراییلی‌ها سعی کردند تا از سامانه‌های دفاعی خود خصوصا در بخش مقابله با موشکهای دوش پرتاب استفاده کنند.

بعضی از گزارشات همچنین پهپاد سرنگون شده بر فراز غزه را از نوع «اسکای لیت بی» اعلام کرده‌اند. پهپادی سبک که عمدتا برای انجام عملیات‌های شناسایی در فواصل نزدیک به کار می‌رود.

این گونه از پهپاد‌ها عمدتا به دلیل سبکی از موتورهای کم توانی بهره می‌برند که در نتیجه سیگنالهای فروسرخ کمی را منتشر می‌کند و در نتیجه رهگیری و مورد اصابت قرار دادن آن بسیار مشکل است.

موشک‌های پدافند هوایی رزمندگان فلسطینی از چه نوعی هستند؟

کوتاه برد‌ترین و جمع و جور‌ترین سامانه دفاع هوایی موشکی، موشک‌های دوش پرتاب هستند. این موشک‌ها قابل حمل توسط یک نفر بوده و به همین دلیل آن‌ها را می‌توان در همه جا یافت و با توجه به منطقه خاص غزه و لزوم توجه به الزامات نبرد نامتقارن، کاربرد زیادی در دفاع از مردم فلسطین دارد. چند نمونه از این موشک‌ها در کشور وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها موشک‌های میثاق هستند.

موشک ایرانی میثاق که به عنوان محتمل‌ترین گزینه به دست مبارزین فلسطینی رسیده است در حقیقت پاسخی به مطالعه گسترده جنگهای اخیر در منطقه است. بحث پرواز در ارتقاع پایین به منظور افزایش دقت در پرتاب مهمات و همچنین دوری جستن از رادارهای جستجوگر به یکی از تاکتیکهای مورد علاقه در نیروهای هوایی جهان بدل شده است. اگر نگاهی حتی کوتاه به نبردهای اخیر در منظقه خاورمیانه بیاندازیم به کرات شاهد استفاده این تاکتیک از سوی نیروهای هوایی غربی خواهیم بود.

مدل اولیه موشک میثاق بیشتر برای مقابله با اهداف پروازی همچون بالگرد‌ها و پرنده‌های کم سرعت طراحی شده بود اما در گونه دوم با افزایش حساسیت جستجوگر موشک میثاق امکان رهگیری موشکهای کروز نیز به آن افزوده شده است. سرعت بالای این موشک که در حدود ۳ برابر سرعت صوت تخمین زده شده است آن را به یک انتخاب ایده آل برای گروه‌های چریکی مثل حماس بدل می‌کند. میثاق ۲ می‌تواند با اهدافی در فاصله ۵ کیلومتری و ارتفاع ۳. ۵ کیلومتری درگیر شود.

جرم آن نزدیک به ۱۱کیلوگرم است که ۱. ۴۲ کیلوگرم آن را سرجنگی تشکیل داده و جرم موشک با پرتابگر که نفر باید آن را تحمل کند حدود ۱۷ کیلوگرم است که قابلیت حمل توسط یک نفر رزمنده را دارد.

با توجه به ویژگیهای پرتابگر، عمر انبارداری این موشک بالا بوده، دستور العمل پرتاب ساده و نرخ شلیک بالایی داشته و در دمای منفی۴۰ تا مثبت۶۰ درجه سانتیگراد قابل استفاده است. سامانه هدایت خودکار امکان شلیک کن و فراموش کن را فراهم کرده و به کاربر اجازه می‌دهد سریعاً موضع پرتاب را ترک کرده و از خطر آسیب دیدن از سوی دشمن کاسته شود.

حسگر این موشک از نوع فروسرخ پیشرفته بوده و به آن توانایی حمله به هدف از تمام زوایا را می‌دهد بدین ترتیب این موشک توان درگیری با اهداف نزدیک شونده را نیز دارد.

تاکتیک مهم و قابل تامل حماس در استفاده از سلاح‌های پدافندی

نکته حائز اهمیت دیگر در این میان بحث تاکتیک به کارگیری این موشک‌ها نیز هست. یک مسئله مشخص است و آن هم این است که حماس فاقد سامانه‌های راداری برای تشخیص جهت و یا ارتفاع متجاوزین هوایی است. پس رزمندگان مقاومت بایستی با استفاده از تاکتیک کمین به یاری دیده بان‌های بصری خود و به احتمال زیاد شلیک همزمان از چند زاویه پرنده‌های متجاوز را ساقط کرده باشند.

از طرف دیگر باید به شکست اطلاعاتی رژیم صهیونیستی نیز اشاره‌ای کرد. مسلما در صورتی که صهیونیست‌ها قبل از شروع حمله از وجود این چنین سامانه‌هایی در نوار غزه آگاهی داشتند به راحتی با افزایش ارتفاع پروازی پرنده‌های خود این سامانه‌ها را بی‌اثر می‌کردند. به احتمال زیاد اسراییلی‌ها با این تصور که شرایط مشابه با جنگ سال ۲۰۰۹ میلادی بوده و تقریبا هیچ سامانه دفاع هوایی وجود ندارد به پرواز در ارتفاع پایین دست زده بودند تا علاوه بر افزایش دقت در حمله، نقش عامل تخریب روحیه را نیز برای مردم این ناحیه ایفا کنند که با غافلگیری‌های تلخی رو به رو شدند!!!

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به اینکه هنوز هیچ تصویر واضحی از سامانه‌های مورد استفاده مقاومت ارائه نشده است نمی‌توان به صورت دقیق در مورد ماهیت اصلی سامانه‌های مورد استفاده در این نبرد اظهار نظر کرد، اما یک مسئله مشخص است و آن هم اینکه تسلیحات ایرانی که با نگاهی تحقیرآمیز توسط برخی رسانه‌های غربی و بدخواهان نظام مورد بررسی قرار می‌گرفتند امروزه توانسته‌اند یکی از مدرن‌ترین نیروهای هوایی دنیا و ارتشی را که بنابر ادعای خودش چهارمین ارتش نیرومند جهان است را زمین گیر کرده و مجبور به پذیرش آتش بس کند. حال تصور کنید که در این زمان روزی صهیونیست‌ها بخواهند با خود ایران و سلاح‌های به مراتب پیشرفته‌تر آن درگیر شوند…

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: