سه‌شنبه 27 نوامبر 12 | 16:49

سلحشور: بازی تمام شد، من تبرئه شدم

این کارگردان سینما و تلویزیون با تاکید بر اینکه دادگاه تجدید نظر، حکم به برائت او داده است، گفت که بالاخره بازی ناجوانمردانه و غیرمنصفانه که علیه‌ او به راه افتاده بود، به پایان رسید.


فرج‌الله سلحشور در نشست خبری که امروز در محل موسسه فرهنگی هنری تبیان برگزار شد، اظهار کرد: در دادگاه تجدیدنظر مدارک طرفین دعوا بررسی شد و در پایان رأی دادگاه این بود که اقتباسی در نگارش فیلمنامه سریال «یوسف پیامبر (ع)» صورت نگرفته است.

وی افزود: در دادگاه شعبه ۱۰۸۳ کارشناسانی که جزو دشمنان سلحشور بودند، اعلام کردند که ۵۵ درصد فیلمنامه این سریال رونویسی شده است که ۲۰ درصد از کتاب، ۲۰ درصد در ساخت و ۱۵ درصد در انتخاب سوژه این اقتباس صورت گرفته است.

کارگردان سریال «یوسف پیامبر (ع)» با بیان اینکه این کار‌شناسان فاقد مجوز دادگستری بودند، خاطرنشان کرد: نه کار‌شناسان و نه شاکی حتی یک جمله که بیانگر این اقتباس باشد، ارائه نکردند.

سلحشور در ادامه با بیان اینکه مصداق اقتباس هیچ‌گاه در دادگاه ارائه نشد، گفت: دادگاه جدید به شعبه شماره ۱۰۵۷ من را تبرئه کرد و دادگاه تجدید نظر نیز حکم دادگاه قبلی را تایید کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: من شش نسخهٔ دست‌نوشته از «یوسف پیامبر (ع)» در طول سال‌های ۷۶ تا ۸۰ تهیه کردم که تایپ شده آن را در تاریخ ۱۵ اسفند ۸۰ تحویل سیمافیلم دادم در حالی که کتاب آقای سید شهاب‌الدین طاهری موسوی (شاکی پرونده) در زمستان ۱۳۸۰ به چاپ رسیده است.

این کارگردان با بیان اینکه فیلمنامه «یوسف پیامبر (ع)» بزرگ‌ترین تحقیقی بود که در تاریخ تلویزیون انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: کتاب آقای طاهری رونوشتی از کتاب «یوسف در آینه تاریخ» نوشتهٔ توماسمان است که ما مدارک آن را به دادگاه ارائه کرده‌ایم.

سلحشور همچنین با بیان اینکه دشمن در بخش فرهنگی حضور فعال دارد، گفت: ۱۷ نفر از صهیونیست‌ها، بهایی‌ها، ساواکی‌ها و توده‌یی‌ها در عرصهٔ فیلمسازی در ایران فعال هستند.

به گفتهٔ وی دلیل حضور فعال این افراد در عرصهٔ فیلمسازی این است که بخش فرهنگ و هنر گلوگاه انقلاب اسلامی است.

سلحشور با اشاره به اینکه سینمای غرب پیامبران را گناهکار جلوه می‌دهد، اظهار کرد: سلحشور در سریال «یوسف پیامبر (ع)»، پیامبری را به نمایش گذاشت که انسان پاکی است و این امر برای غرب بسیار سخت بود.

وی افزود: این شکایت، یک کمدی تلخ بود تا برای کارگردانی که منتقد سینما است، مانع‌تراشی کنند و من به زودی از طاهری شکایت می‌کنم.

سلحشور در پایان با بیان اینکه سلحشور چیزی برای مطرح کردن ندارد به جز خدمت کردن به مردم، گفت: خدمتگذاری را نباید در بوق و کرنا کرد و دعای مردم برای من کافی است.

 از رسانه‌هایی که به تخریب سلحشور پرداختند، شکایت می‌کنیم

در ادامهٔ نشست خبری، مشاور حقوقی سلحشور با بیان اینکه کار‌شناسان اولیه مجوز دادگستری را دارا نبودند، گفت: کار‌شناسان جدید صد‌ها سند را بررسی و اعلام کردند که اقتباسی از کتاب طاهری صورت نگرفته است. کار‌شناسان جدید شامل افرادی چون هاشم‌زاده، طالب‌زاده بهمنی، اسفندیاری بودند.

حسین شمسایی با اشاره به اینکه به حیثیت سلحشور ضربه وارد شده است، گفت: سلحشور در هیچ مرجع قضایی محکوم نشده است و هنگامی که رأی دادگاه تجدید نظر به ما ابلاغ شود هم از طاهری و هم از رسانه‌هایی که قبل از قطعیت حکم دادگاه به تخریب سلحشور پرداختند، شکایت می‌کنیم.

سلحشور اعاده حیثیت می‌کند

در ادامه نشست وکیل پرونده «یوسف پیامبر (ع)» با بیان اینکه هیچگونه حکمی دایر بر محکومیت موکل اینجانب مبنی بر عرضه فیلمنامه بدون اجازه پدید‌آورنده صادر نشده است، اظهار کرد: داستان «یوسف پیامبر (ع)» قصه‌ای است در میان مسلمانان و سایر ادیان الهی و به طور طبیعی امکان کار همزمان روی آن توسط چند محقق و نویسنده وجود دارد و این اقدام هیچ منع قانونی و عرفی ندارد و نظر هیات محترم کار‌شناسان این بوده است که پس از بررسی‌های خود بر اثر طرفین دعوا، به نکته‌ای برنخورده‌اند که برداشت یا سرقت ادبی سلحشور از طاهری محسوب شود.

قربان نگاری در پایان گفت: بر حسب درخواست سلحشور، به زودی علیه سید شهاب‌الدین طاهری موسوی اعادهٔ حیثیت می‌شود و شکواییه‌ای دایر به اتهام افترا و نشر اکاذیب، توهین و تشویش اذهان عمومی به دادسرای عمومی تهران تقدیم می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: