سه‌شنبه 27 جولای 10 | 14:00

برگزیدگان جشنواره رادیویی طنز و تبسم اعلام می‌شود

قریب به 25 سال است که در عرصه طنز کار می‌کنم. در طول این سال‌ها دشواری‌های زیادی را پشت سر گذاشتیم. برنامه “صبح جمعه با شما” سال 1364 شروع شد. این برنامه نخستین برنامه طنز تفریحی رادیو بود. در طول این سال‌ها که در کنار هنرمندان کار کردم همیشه این تصور را داشتم که آن قدر باید و شاید به دست اندرکارانی که در مقوله طنز کار می‌کنند، مورد قدردانی قرار نگرفتند.


اولین جشنواره رادیویی طنز و تبسم با معرفی پنج هنرمند برگزیده هشتم مردادماه در سالن اجلاس سران به کار خود پایان می‌دهد.

نشست مطبوعاتی اولین جشنواره رادیویی طنز و تبسم با حضور سعید توکل دبیر جشنواره، ابراهیم مدیر روابط عمومی رادیو ایران و خبرنگاران در رادیو ایران برگزار شد.

مدیر روابط عمومی رادیو ایران در ابتدای این نشست گفت: ایده برگزاری این جشنواره به قبل از ایام نوروز برمی‌گردد که توسط بچه‌های “جمعه ایرانی” مطرح شد.

سعید توکل دبیر جشنواره رادیویی طنز و تبسم در ادامه گفت: قریب به 25 سال است که در عرصه طنز کار می‌کنم. در طول این سال‌ها دشواری‌های زیادی را پشت سر گذاشتیم. برنامه “صبح جمعه با شما” سال 1364 شروع شد. این برنامه نخستین برنامه طنز تفریحی رادیو بود. در طول این سال‌ها که در کنار هنرمندان کار کردم همیشه این تصور را داشتم که آن قدر باید و شاید به دست اندرکارانی که در مقوله طنز کار می‌کنند، مورد قدردانی قرار نگرفتند.

وی در ادامه افزود: در طول این سال‌ها شاهد بودیم که مردم به هنرمندان محبوب‌شان اهمیت دادند، اما در رسانه ملی کمتر با این توجه رو به رو بودیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم “جمعه ایرانی” این قدم را بردارد. البته آقای ضرغامی بارها از برنامه “جمعه ایرانی” دفاع کرده است. در واقع دفاع ایشان به ما این جرات را داد تا جشنواره رادیویی طنز و تبسم را برگزار کنیم. البته هدف غایی این جشنواره ما نیستیم، بلکه هدف جلب توجه رسانه‌ها و اقشار مردم است.

دبیر جشنواره خاطرنشان ساخت: یک سال و نیم تا دو سال پیش من طرح خانه طنز و تبسم را در ملاقات با آقای ضرغامی به ایشان ارائه کردم که مورد توجه‌شان قرار گرفت، اما با توجه به مضیقه سازمان صدا و سیما به لحاظ بودجه و امکانات این طرح اجرایی نشد. همانطور که می‌دانید مردم نیاز به شادی و تفریح دارند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم نخستین جشنواره رادیویی طنز و تبسم را با یاری تعدادی اسپانسر برگزار کنیم.

توکل با اشاره به اینکه داوران این جشنواره مردم بودند، گفت: همیشه هیئت داوران افراد مشخصی هستند، اما در این جشنواره مردم داوری کردند. آنها با انتخاب پنج هنرمند محبوب‌شان در این جشنواره شرکت کدرند. ما سایتی طراحی کردیم و مشخصات و عکس حدود 60 هنرمند در حوزه طنز را در این سایت قرار دادیم تا مردم پنج هنرمند را انتخاب کنند. آنها با درج کد ملی در این جشنواره شرکت کردند.

وی ادامه داد: شروع این جشنواره از اسفندماه و همزمان با میلاد حضرت رسول (ص) بوده و تا تولد حضرت علی (ع) در تیرماه ادامه داشت. برگزیدگان جشنواره هشتم مردادماه از ساعت 19 تا 22 در سالن اجلاس سران اعلام می‌شود. با توجه به اینکه از مدیریت حمید شیخ محمدی در رادیو ایران مدت کوتاهی می‌گذرد، اما او حمایت زیادی از ما برای این جشنواره کرد. همانطور که اشاره کردم اقبال افراد بیرون از سازمان صدا و سیما نسبت به ما بیشتر از افراد داخل سازمان صدا و سیما بوده است. وقتی ما با نهاد ریاست جمهوری تماس گرفتیم آنها بهترین سالن را در اختیار ما گذاشتند.

دبیر جشنواره اشاره کرد: در این جشنواره هنرمندان و مسئولان صدا و سیما هستند. همچین آقای ضرغامی هم حضور دارد. یک ویژه نامه برای این جشنواره با محوریت تاریخچه و اهداف جشنواره منتشر می‌شود. همچنین جوایز ویژه به پنج هنرمند برگزیده می‌دهیم که در آرای مردیم بیشترین رای را به دست آوردند.

وی درباره اینکه آیا قصد دارید از افرادی که در میان ما دیگر نیستند و سال‌ها در عرصه طنز زحمت کشیدند، تقدیر کنید، توضیح داد: در جلسات ابتدایی جشنواره درباره این مسئله صحبت کردیم، اما جشنواره طنز رادیویی که اردیبهشت ماه به همت رادیو فرهنگ برگزار شد از خانواده‌های این عزیزان تقدیر شد.

توکل ادامه داد: در مراکز استان‌ها نیز افراد متخصص در زمینه طنز داریم. من بارها نوار برنامه‌های آنها را گوش کردم و لذت بردم. البته در این جشنواره فرصت نشد آنها را نیز معرفی کنیم، اما سعی می‌کنیم در جشنواره‌های بعدی این اتفاق بیفتد.

دبیر جشنواره اشاره کرد: در این جشنواره قریب 70 هزار نفر شرکت کردند و در روز اختتامیه مسئولان سازمان صدا و سیما و حمایت‌کننده‌های نهاد ریاست جمهوری حضور دارند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.