دوشنبه 22 ژوئن 09 | 22:56

اعترافات يكي از متهمين اغتشاشات اخير تهران

افرادي كه صورت خود را پوشانده بودند شيشه هاي الكل و بنزيني همراه داشتند اما خود آنها اين شيشه‌هاي بنزين را پرتاب نمي‌كردند و به افرادي كه اكثرا جوان بودند مي‌گفتند كه تو قدرت‌ پرتاب خوبي داري و ديدم كه آن سنگ را به خوبي پرتاب كردي اين شيشه را هم بگير و به سمت نيروي انتظامي پرتاب كن .


اغتشاش‌گران

به گزارش تریبون مستضعفین، مصطفی مداری دانشجوی دامپزشكی كرج 23 ساله ساكن تهران پارس یكی از متهمان پرونده اغتشاشات و آشوب‌های روزهای اخیر در تهران كه منجر به خسارت به اموال عمومی، آتش زدن چند اتوبوس ، حمله و آتش زدن چند بانك شد در اعترافات خود گفت: در روز دوشنبه 25 خرداد و در زمان راهپیمایی ساعت 8 الی 9 شب كه جمعیت در میدان آزادی كاهش یافته بود در این میدان تنها اغتشاش‌گران در آنجا حضور داشتند.

این متهم پرونده اغتشاشات اخیر تهران در ادامه افزود: در این ساعت عده‌ای كه صورت‌های خود را با پارچه‌ پوشانده بودند، مردم را تحریك می‌كردند و نقش یك لیدر‌ سرگروه را داشتند و زمانی كه نیروی انتظامی مردم را در میدان آزادی متفرق كرد این افراد مانع از متفرق شدن مردم ‌شده و از آنها می‌خواستند كه از هم جدا نشوند.

مداری متهم پرونده اغتشاشات اخیر تهران با بیان اینكه این افراد پس از 30 دقیقه از جمع افراد در صحنه خارج می‌شدند گفت: پس از 30 دقیقه از شروع درگیری‌ها، سرگروه‌ها یعنی همان 2 الی 3 نفری كه به افراد خط می دانند و شعارها را به مردم می‌گفتند در جمع مردم حضور نداشتند و من از عدم حضور آنها در جمع مردم زمانی كه درگیری‌ها افزایش پیدا می‌كرد تعجب كردم.

وی با اشاره به نقش خود در به آتش كشیدن اموال عمومی افزود: من و عده‌ای به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن ،‌ یك اتوبوس را آتش زدیم كه مردم از دیدن از شعله‌های اتوبوس آتش گرفته بسیار وحشت زده بودند.

این متهم پرونده اغتشاشات اخیر تهران همچنین ادامه داد: من تصور نمی‌كردم برخی با توجه به این پیشینه تاریخی و فرهنگی ایران بخواهند با آشوب و اغتشاش حرف خود را پیش ببرند اما افرادی كه مردم را به حضور در صحنه فرامی‌خواندند با بیان جملاتی همچون “ما باید غیرت داشته باشیم “، “الان همه جای تهران همین‌طور است ” مردم را تحریك می‌كردند. آنها از قدرت بیان خوبی برخوردار بودند و افراد حاضر تحت تاثیر صحبت‌های آنها تحریك می‌شدند و نقشه‌هایی كه آنها برای حركت مردم در خیابان ها داشتند یك كار سازمانی بود كه افراد را برای چنین اعمالی سازماندهی كرده بود.

مداری گفت: زمانی كه تحت تاثیر چنین جوی قرار گرفتم به فكر این نبودم كه ممكن است این افراد از سازمان ‌ها و گروه‌های مختلف حضور یافته باشند و به تحریك مردم بپردازند.

این متهم پرونده اغتشاشات اخیر تهران افزود: افرادی كه صورت خود را پوشانده بودند شیشه های الكل و بنزینی همراه داشتند اما خود آنها این شیشه‌های بنزین را پرتاب نمی‌كردند و به افرادی كه اكثرا جوان بودند می‌گفتند كه تو قدرت‌ پرتاب خوبی داری و دیدم كه آن سنگ را به خوبی پرتاب كردی این شیشه را هم بگیر و به سمت نیروی انتظامی پرتاب كن .

مداری گفت: من پس از بازداشت با خودم فكر می‌كنم چرا افرادی كه نقش رهبری افراد اغتشاش گر را داشتند بعد از اینكه افراد را تحریك می‌كردند دیگر حضور نداشتند و چرا زمانی كه فهمیدم این افراد حضور ندارند دوباره با جمع اغتشاش گران همراه شدم و چرا از جمع آنها خارج نشدم.

این متهم پرونده تخریب اموال عمومی گفت: عواملی كه به صورت سازماندهی شده فعالیت می‌كردند به ما می‌گفتند كه هرچه بیشتر خرابكاری كنید بهتر به خواسته‌های خود می‌رسید.

وی از جوانان خواست كه وارد این‌گونه جمع ها نشوند چرا كه اگر وارد آنها شوند در این جمع‌ ها افرادی هستند كه از خود مردم نبوده و از سازمان‌ها و گروه های مختلف خط و پول دریافت می‌كنند و یا به خاطر منافع خودشان حضور پیدا كردند و مردم را تحریك می‌كنند و شعارها و نقش‌های خوبی طراحی می‌كنند اما وقتی جو آن منطقه بحرانی می‌شود این افراد از جمع خارج می‌شوند و مردم و مشكلات بعدی آن باقی می‌ماند.

این متهم پرونده اغتشاشات اخیر تهران همچنین گفت: زمانی كه در رسانه‌های خارجی این تصاویر را پخش می‌كنند به عنوان یك ایرانی شرمنده می‌شویم كه چنین كارهای انجام داده‌ایم.

وی با تاكید بر این‌ نكته كه در انتخابات شركت نكرده است گفت: تصور می‌كردم هیچ وقت رای من دیده نمی‌شود و زمانی كه آنها شعار می‌دادند و برخی در وسط خیابان و برخی هم در كنار پیاده‌روها به عنوان تماشاچی حضور داشتند افرادی كه به عنوان لیدر افراد حاضر را رهبری می‌كردند،‌ افرادی را كه كنار ایستاده بودند وادار می‌كردند به ما بپیوندند.

وی افزود: حتی افرادی كه سن آنها برای رای دادن كفایت نمی‌كرد نیز همراه با افراد بزرگ‌تر كارهایی را انجام می دادند و افراد لیدر به آنها می‌گفتند كه فلان كار را انجام دهید و اموال عمومی را تخریب كنید و تابلو‌ها را تخریب و آتش بزنید

مداری در پاسخ به این سوال كه این جو چگونه شكل می‌گرفت، گفت: عده‌ای در این جمع در ابتدا شعارهای معمولی سر می‌دادند و افراد دیگر نیز این شعارها را تكرار می‌كردند و با گذشت زمانی كوتاه سرگروه‌ها شعارهای تخریبی و اهانت‌آمیزی را مطرح می‌كردند، در خیابانی كه من حضور داشتم 20 الی 30 گونی سنگ مرمر شكسته شده كه انگار برای همین كار و پرتاب به سمت نیروی انتظامی طراحی شده بود در نقاط مختلف با فاصله 100 الی 200 متر آماده شده بود.

وی با بیان اینكه یك شعار ساده باعث چنین اتفاقاتی شد، گفت: همراه با سر دادن شعارها سطل‌های زباله را آتش زده و شیشه ها را خرد می‌كردیم و با افرادی كه به عنوان سرگروه حضور داشتند این حركت‌ها را انجام می‌دادیم و آنها می‌گفتند مسافران یك اتوبوس را پیدا كنیم و آن اتوبوس را در وسط خیابان آتش بزنیم و این در حالی بود كه خود این افراد حضور نداشتند.

وی افزود: اول حرفی از پرتاب سنگ نبود و فقط شعارهای ساده مطرح می‌شد، كه به مرور زمان تعداد افراد حاضر افزایش یافت و این سرگروه‌ها افراد حاضر در راهپیمایی را تحریك و شعارهای معمولی را به شعارهای تخریبی‌تر و تندتر تبدیل می‌كردند و حتی این افراد جوانان كم سن و سال را نیز دعوت می‌كردند تا با آنها شعار بدهند و به گونه‌ای رفتار می‌كردند كه دیگر این افراد را كه نقش سرگروه داشتند بهتر از خودشان بدانند.

وی یادآور شد: افرادی كه نقش سرگروهی را داشتند از افراد حاضر در راهپیمایی افرادی را جذب می‌كردند و با سر دادن شعارهای ساده از مردم می‌خواستند كه با آنها همراهی كنند.

مداری متهم پرونده اغتشاشات تهران با اشاره به افرادی كه همراه وی بازداشت شده‌اند، گفت: بسیاری از افرادی كه در این چند روز در نزدیك من حضور داشتند و بازداشت شدند علت حضورشان را همین شعارها‌ می‌دانستند و می‌گفتند كه پس از اینكه چند تابلو توسط سرگروه‌ها تخریب و آتش زده می‌شد ما هم تصمیم گرفتیم كه با این افراد باشیم اما من تعجب می‌كنم كه چرا این سرگروه ها چهره خود را پوشانده بودند چرا كه اگر از خود این مردم بودند لازم به پنهان كردن چهره خود نداشتند و اینكه این افراد پس از 30 الی 40 دقیقه از جمع اغتشاشگران خارج می‌شدند برای من یك سوال است.

وی افزود: بسیاری از افرادی كه به اموال عمومی ضربه می‌زدند و شیشه بانك‌ها را خرد می‌كردند و بانك‌ها را آتش می‌زدند جوانان كم اطلاعی بودند و من از خانواده این جوانان خواهش می‌كنم مراقب فرزندان خود باشند چرا كه تحت تاثیر همین شعارها قرار می‌گیرند و بعد از آن اتفاقاتی رخ می دهد كه تصور آن غیر ممكن است اما زمانی كه گرفتار آن می‌شوید كارهای خطرناكی انجام می‌دهید.

متهم پرونده اغتشاشات اخیر تهران گفت: من طرفدار هیچ گروه و حزبی نیستیم اما من تصور‌های احمقانه ای داشتم كه مثلا اگر شعار ندهم و یا سنگ پرتاب نكنم مردم به چشم دیگری به من نگاه می‌كنند در حالی كه جریان دیگری از این حركت‌ها سود می‌برند و افرادی كه مردم را تحریك می‌كنند امروز نشسته اند و این سوال برای من مطرح است كه چرا ما باید به این كارها دست می‌ز دیم و افرادی كه در حاشیه بودند با صحبت‌ خودشان ما را تحریك می‌كردند.

مداری متهم پرونده تخریب اموال عمومی در اغتشاشات اخیر تهران در توصیه‌ای به جوانان گفت: من از جوانان خواهش می‌كنم به سمت این حركت‌ها نروند چرا كه تحت تاثیر جو قرار می‌گیرند و كارهایی را انجام می‌دهند. من التماس می‌كنم كه جوانان وارد چنین تجمعاتی نشوند چرا كه آنها هیچ سودی نمی‌برند و تنها افراد دیگری هستند كه از این حركت‌ها به اهداف خود می‌رسند و تنها جوانان لطمه می‌خوردند.

مداری از متهمان پرونده اغتشاشات اخیر تهران افزود: من جز پشیمانی و احساس گناه هیچ چیزی دیگری ندارم و تنها این را می‌گویم كه حتی نباید به این گونه حركت‌ها هم نگاه كرد چرا كه این افراد كه نقش سرگروهی را دارند جوانان را به خود جذب می‌كنند و امروز آنها به راحتی در خانه‌های خود نشسته اند و به اهدافشان هم رسیده‌اند در حالی كه ما باید نتایج تلخ آن را تحمل كنیم.

 

  1. فاطمه
    12 ژانویه 2014

    من به تازگی با آقای مداری آشنا شدم و کم و بیش از این جریانات مطلع هستم ولی این آقا هموطن ماست و تحت تاثیر اغتشاشگر دیگری دست به این کار زده جامعه ما باید ایشان را حمایت میکرد که دیدگاهش عوض بشه نه اینکه مورد آزار قرار بگیره

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.