پنج‌شنبه 29 اکتبر 09 | 12:10

مبنای پیشرفت: منطق، آزاداندیشی، جوگیرنشدن

در همان ساعات اول به آنها پیغام خصوصی دادم كه شما در حال شروع برخی مسائل هستید اما دیگران از آن ها سوءاستفاده می كنند و شما نمی توانید ماجرا را كنترل كنید و همانطور هم شد. در حالیكه كسانی كه وارد عرصه سیاست می شوند باید مثل شطرنج بازِ ماهر، حركات و تغییرات بعدی عرصه را نیز محاسبه و پیش بینی كنند.


دیدار مقام معظم رهبری با نجبگان علمی

دیدار مقام معظم رهبری با نجبگان علمی

شماری از نخبگان علمی – فرهنگی – ادبی كشور صبح امروز در دیدار صمیمانه صدها نفر از نخبگان علمی – فرهنگی كشور با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیدگاهها و پیشنهادهای خود را درباره مسائل مختلف با ایشان در میان گذاشتند.
در ابتدای این دیدار آقایان و خانمها
– محمدهادی فروغمند عراقی – دارنده مدال طلای ملی و طلای المپیاد جهانی كامپیوتر، دانشجوی دكترای بیوانفورماتیك دانشگاه تهران
– راضیه طبائیان – دانش آموخته رتبه اول رشته روانشناسی – دانشجوی دكترای دانشگاه اصفهان
– فرشید امیری – نفر برتر جشنواره شیخ بهایی و جشنواره جوان خوارزمی
– سیدپیمان شریعت پناهی – دارنده طلای ملی و نقره المپیاد جهانی فیزیك، دانشجوی دكترای فیزیك دانشگاه صنعتی شریف
– سماء گلیایی – دارنده طلای ملی و برنز المپیاد جهانی كامپیوتر، دانشجوی دكترای مهندسی كامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس
– سیداحسان آذرم سا – دارنده طلای ملی و برنز المپیاد جهانی ریاضی، دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف.
– زهرا محمودی – دانشجوی نمونه كشوری در سال 87 رشته هنر نقاشی، دانشجوی كارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس
– محمود وحید نیا – دانشجوی ریاضی دانشگاه صنعتی شریف
به بیان دیدگاههای خود پرداختند.
نكات مهمی كه نخبگان جوان در دیدار با رهبر انقلاب اسلامی مطرح كردند به این شرح است:
– لزوم ترسیم تصویری روشن از آینده مبتنی بر تمدن اسلامی – ایرانی و تبیین نیازهای راهبردی كشور به منظور جهت دهی كلان به تلاشهای نخبگان
– تقویت بیشتر فرهنگ، تعهد، مشكل گشایی اجتماعی و اصلاح و ارتقای جامعه در میان نخبگان
– توجه كامل به جوهره و متون اصیل اسلامی به عنوان منابعی بسیار قوی برای ارتقای سطح علوم انسانی در كشور و در جهان
– توجه به عنصر معنویت دینی در فعالیتهای علمی پژوهشی
– تقویت و حمایت كافی از شركتهای دانش بنیان
– پیشنهاد تشكیل مركزی برای سیاست گذاری های كلان و بلندمدت علمی
– ضرورت تعمیق و اثرگذاری بیشتر جنبش نرم افزاری و تولید علم
– برنامه ریزی برای حمایت دراز مدت از نوآوران و مبتكران بزرگ در دانشگاهها و مراكز علمی
– استفاده از هنر و ظرفیتهای آموزش و پرورش برای ایجاد و تقویت روحیه نوآوری در جامعه
– ضرورت اقدام برنامه ریزی شده و هدفمند برای ایجاد تحول در دیدگاه جامعه نسبت به هنر
– ضرورت تقویت فضای نقد و نقادی
– لزوم اخلاقی شدن جامعه
حضرت آیت الله خامنه ای، پس از سخنان شماری از نخبگان جوان، دیدار با جوانان فرزانه را مثل همیشه بسیار شیرین و امیدبخش خواندند و تأكید كردند: جوانان نخبه و تحصیلكرده ای كه فرزانگی را با تعهد و احساس مسئولیت همراه كرده اند حقیقتاً امید اصلی كشور و عامل اساسی تحقق آینده درخشان ایران محسوب می شوند.
رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به اینكه دیدگاهها و پیشنهادهای نخبگان جوان هر سال در مقایسه با سال قبل برتر و عمیق تر می شود افزودند: این واقعیت نشان دهنده توجه جوانان به مسائل اساسی كشور و نشانه و معنای پیشرفت است و مسئولان باید با توجه به این حقایق، برای آینده برنامه ریزی و اقدام كنند.
ایشان، تأكید نخبگان جوان بر مسائلی نظیر ضرورت حركت براساس نیازهای ملی و بومی، توجه به عنصر معنویت دینی، تقویت فرهنگِ صحیح نخبگی و اخلاقی شدن جامعه را نكاتی بسیار مهم برشمردند و خاطرنشان كردند: شنیدن این نكات بسیار تعیین كننده از زبان نخبگان جوان، هر انسان متفكر، آگاه و متعهد را به یقین می رساند كه شجره طیبه نظام اسلامی و این جامعه اصیل، در پرتو همین پیشرفت محسوس «مادی – معنوی – علمی و اخلاقی»، حتماً به اهداف خود خواهد رسید.
رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به روشن شدن تدریجی برخی حقایق خاطرنشان كردند: واقعیت این است كه نظام اسلامی درگذر از حوادث پرفراز و نشیب سی سال اخیر از جمله حوادث سیاسی اخیر، و به علت مقاومت در مقابل هجوم بی سابقه، همه جانبه و مستمر قدرتهای امنیتی – سیاسی – رسانه ای و تبلیغاتی جهان، از نوعی مصونیت برخوردار و به مجموعه ای مستحكم و ضدضربه تبدیل شده است.
حضرت آیت الله خامنه ای، توطئه های دشمنان ملت ایران را واقعیتی انكارناپذیر خواندند و یادآور شدند البته ممكن است كسی كه در داخل، محور و هم جهت با این توطئه ها قرار گرفته، خودش متوجه این ماجرا نباشد اما این مسئله، واقعیات را عوض نمی كند.
ایشان، جنجال سازی و لفاظی را باعث پیچیده تر شدن مشكلات دانستند و با اشاره به برخی مسائل قبل و بعد از انتخابات افزودند: آزاداندیشی واقعی با اقداماتی مانند ایجاد كرسی های آزادِ «فكری – سیاسی» و معرفتی در دانشگاهها و بحث منطقی دانشجویان برای درك حق و حقیقت محقق می شود.
حضرت آیت الله خامنه ای بحث منطقی، جوگیر نشدن و بی توجهی به تشویق ها یا تعریضهای دشمنان، شنیدن سخنان مختلف، آزادانه فكر كردن و برگزیدن بهترین سخنان را مبنای پیشرفت حقیقی و عناصر آزادی واقعی دانستند و تأكید كردند: اگر غیر از این شد باید منتظر حوادث و آشفتگی ها بود همانگونه كه جنجال قبل از انتخابات به جنجال بعد از انتخابات منجر شد بخصوص وقتی كه دست بیگانه هم در مسائل دخالت كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای، انصاف در انتقاد را ضروری دانستند و افزودند: البته اگر صدا و سیما می توانست واقعیات و پیشرفتهای كشور را بطور كامل، بدرستی و با هنرمندی منعكس كند، امید نسل جوان به آینده و خشنودی و سرافرازی مردم، به مراتب بیش از وضع فعلی بود اما بهرحال در انتقاد از هر مسئله و دستگاهی باید انصاف را هم در نظر گرفت.
حضرت آیت الله خامنه ای، اصلی – فرعی نكردن مسائل را از جمله عوامل غیرمنصفانه عمل كردن برخی مطبوعات خواندند و افزودند: البته مسائل فرعی نیز كم اهمیت نیست اما در حوادث پس از انتخابات، اصل انتخابات و حضور پرعظمت و نصاب شكن مردم، مسئله اصلی و بقیه مسائل فرع بود اما عده ای با بی انصافی بگونه ای دیگر عمل كردند.
رهبر انقلاب اسلامی، زیر سئوال بردن اصل انتخابات را بزرگترین جرم خواندند و با انتقاد از بی توجهی برخی به این جرم افزودند: همان فردای انتخابات عده ای بدون دلیل و استدلال، آن انتخابات عظیم را دروغ خواندند آیا این جرم كمی است.
ایشان افزودند: دشمن هم از این بی انصافی حداكثر استفاده را كرد و در داخل هم عده ای كه از اول با نظام اسلامی موافق نبوده اند با توجه به صحنه گردانی و میدانداری برخی از عناصر خود نظام، فرصت را مغتنم شمردند و آن حوادث پیش آمد.
رهبر انقلاب اسلامی با اعلام برخی مسائل پشت صحنه، به دادن پیغام به عناصرصحنه گردان در اولین ساعات پس از انتخابات اشاره كردند و افزودند: در همان ساعات اول به آنها پیغام خصوصی دادم كه شما در حال شروع برخی مسائل هستید اما دیگران از آن ها سوءاستفاده می كنند و شما نمی توانید ماجرا را كنترل كنید و همانطور هم شد. در حالیكه كسانی كه وارد عرصه سیاست می شوند باید مثل شطرنج بازِ ماهر، حركات و تغییرات بعدی عرصه را نیز محاسبه و پیش بینی كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سخنانشان در نماز جمعه پس از انتخابات افزودند: ابتدا پیغام خصوصی و نصیحت لازم داده شد اما وقتی انسان ناچار می شود برخی مسائل را علناً نیز ابراز می كند.
ایشان با اشاره به مخالفت و خط زدن شعار مرگ بر اسرائیل و مرگ بر امریكا در برخی حوادث اخیر سئوال كردند: معنای واقعی این مسائل چیست؟
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین مواجهه كردن مجموعه ای از مردم با نظام و كشور را آنهم در حالیكه این مجموعه، صادقانه و بدون سوءنیت وارد میدان انتخابات شده بودند، خلافی بزرگ دانستند.
ایشان درباره انتقاد از رهبری نیز خاطرنشان كردند: البته انتقادها هم اكنون نیز بیان می شود و بنده هم آنها را دریافت می كنم.
رهبر انقلاب اسلامی، در بخش دیگری از سخنان خود پیشرفتهای كنونی كشور را برآیند برنامه ریزیهای گذشته و تلاشهای جاری برشمردند و افزودند: بینش سیاسی و رسوخ مفاهیم و مبانی دینی در عمق اندیشه های جوانان نشان می دهد كه نسل جوان امروز را نمی توان متوقف كرد و این حقیقت ناب ضامن استمرار پیشرفت كشور است.
ایشان، علم و تحقیق را رمز پیشرفت و اقتدار هر كشور نامیدند و خاطرنشان كردند: بیگانگان با درك این مسئله، محیطهای دانشگاهی و دانشجویی را آماج توطئه قرار داده اند تا به هر شكل ممكن در روند فعالیتهای علمی اختلال ایجاد كنند و جوانان عزیز و باهوش، نگذارند این تیر دشمن، به هدف بخورد.
رهبر انقلاب اسلامی، استقلال حركات و فعالیتهای علمی – هنری و سیاسی كشور از خارج را لازمه استقلال واقعی ملت دانستند و با توصیه مؤكد به جوانان نخبه برای شكرگذاری نعمت هوش و استعداد خدا دادی افزودند: شناخت نعمت، درك الهی بودن آن و استفاده از آن در جهت صحیح، سه عنصر اصلی شكر نعمات الهی هستند.
ایشان، مسئولان را هم به شكرگذاری نعمت وجود نخبگان فراخواندند و تأكید كردند: باید از مجموعه عزیز و محترم نخبگان در جهت صحیح و پیشرفت واقعی كشور بهره برد.
در این دیدار همچنین معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برگزاری سومین همایش نخبگان جوان كشور اعلام كرد: بنیاد نخبگان برای شناسایی و حمایت مستمر از نخبگان علمی – فرهنگی – قرآنی و ادبی سراسر كشور برنامه های مختلفی را در دست برنامه ریزی یا اجرا دارد.
دكتر سلطانخواه ارتقا و ثمردهی عینی تلاش های نخبگان را در جامعه محور سومین همایش نخبگان اعلام كرد و افزود: برای حمایت بیشتر از مبتكران و نوآوران لایحه ای تهیه و تقدیم مجلس شده است كه امیدواریم با تصویب آن گام مهمی برای حمایت از نوآوری علمی در كشور برداشته شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.